بهداشت جنسی

۴ دلیل اصلی زود انزالی + روشهای درمان موثر

زود انزالی

زود انزالی بـه انـزالی غیر قابل کنترل گفته می‌شود که قـبـل از دخول و یا بلافاصله مدت کوتاهی پـس از آن انـجـام گیـرد. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از روابط جنسی به وجود می اید. زود انزالی دائمی به عنوان یک مشکل جدی باید بررسی شود چراکه به عدم رضایت همسر منجر می شود.

به طور طبیعی مدت زمان لازم برای اینکه یک مرد به ارگاسم برسد بین 5 تا 10 دقیقه است . هر چند بیشتر آقایان تمایل دارند مدت زمان بیشتری تا رسیدن به ارگاسم داشته باشند ولی زمان ارگاسم اصلاً مهم نبوده و کیفیت ارگاسم بویژه همزمانی ارگاسم طرفین از اهمیت برخوردار است. به گفته پژوهشگران انزال در مبتلایان به زود انزالی در کمتر از 118 ثانیه از شروع مقاربت صورت میگیرد. متاسفانه مشکل زود انزالی در کشور ما بسیار بیشتر از سایر کشور هاست. دلیل زود انزالی بیشتر مربوط به مسائل روانی و آمادگی ذهنی و جسمی فرد هنگام آمیزش جنسی است. در این نوشتار از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی این مشکل بپردازیم.

انزال طبیعی چقدر زمان میبرد؟

تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده نشان داده که 3 الی 10 دقیقه، ایده‌آل‌ ترین زمانی است که رابطه جنسی می‌تواند طول بکشد. اما آیا هر انزال قبل از 3 دقیقه انزال زودرس خواهد بود؟ قطعا این زمان از هر زوج تا زوج دیگر میتواند متفاوت باشد اما پیشنهاد شده که اگر در نیمی یا بیشتر  از موارد رابطه زناشویی انزال زمانی اتفاق افتاد که هر یک از زوجین راضی نبودند به معنای مشکوک بودن به اختلال زود انزالی است.

زود انزالی زمان

دلایل زود انزالی

در اکثر موارد علت مشخصی برای زود انزالی وجود ندارد. اغلب مردان به طور طبیعی با افزایش سن و تجربه جنسی، یاد می گیرند که چگونه رسیدن به ارگاسم را به تاخیر بیاندازند. اما همواره عوامل روانی مانند افسردگی،اضطراب و احساس گناه می توانند موجب انزال زودرس شوند. مشکلات هورمونی یا عوارض جانبی برخی داروها نیز میتواند با زود انزالی مرتبط باشد.

علل روانی

مهمترین عامل ایجاد و تشدید انزال زودرس در مردان اضطراب است. از دیگر عوامل می توان به اختلال نعوظ، افسردگی، توقعات غیر منطقی جنسی از خود، مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر اشاره کرد .بعضی از پزشکان بر این باورند که تجربیات جنسی اولیه نیز ممکن است الگویی را ایجاد کند که تغییر آن بعدها دشوار باشد:

احساس گناه که سبب می‌شود از برقراری رابطه‌ی جنسی کناره‌گیری کنید.

مردانی که در طول رابطه‌ی جنسی نگران رسیدن به نعوظ و حفظ آن هستند‌، می‌توانند الگویی از عجله برای انزال شکل بدهند.

مردان مبتلا به زودانزالی عمدتا مشکل اضطراب دارند، که یا به طور خاص در مورد عملکرد جنسی‌شان است و یا ناشی از مشکلات دیگر است.

دلایل زود انزالی

کم خوابی و بی خوابی

یکی از شایعترین مواردی که مسائل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد کم خوابی و اختلالات خواب است. عوامل بسیاری از جمله تحمل تنش و استرس در محیط کار و زندگی، نداشتن برنامه غذایی صحیح ، سوء مصرف مواد و دخانیات و بیماری های جنسی و روانی میتواند شخص را دچار بی خوابی یا کم خوابی کند. باید با استفاده از مشاوره های روانی و پزشکی راه حل مناسبی را انتخاب و این مشکل را از بین برد.

فواصل زیاد بین روابط جنسی

یکی از مهمترین عوامل زود انزالی، فاصله طولانی بین هر رابطه است، وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم شود ،  معمولا کنترل یک باره آنها سخت شده و منجر به انزال زودرس میشود. تعداد دفعات مناسب رابطه جنسی بستگی به عوامل مختلفی دارد ولی در هر حال به طور متوسط برقراری رابطه جنسی 3 بار در هفته بهترین و مناسب ترین میزان رابطه زناشویی برای داشتن و کسب سلامت روحی و روانی و البته سلامت جسمی می باشد.

مصرف غذاهای ناسالم

مصرف انواع فست فود و مواد غذایی فراوری شده باعث زود انزالی در مردان و پرخاشگری در خانم ها می شود. بنابراین مصرف غذاهای آماده، سوسیس و کالباس و کنسروها را به حداقل برسانید.

نقش تغذیه در زود انزالی

درمان زود انزالی

درمان زودانزالی به طور کلی شامل درمان خوراکی و غیر خوراکی است. درمان خوراکی عمدتا شامل استفاده از قرص های تاخیری و یا داروهای گیاهی میشود. در زیر به برخی از مهمترین درمان های غیر خوراکی اشاره میشود.

روش ماستر و جانسون

این شیوه به همکاری خود فرد و همسرش نیاز دارد. این روش شامل یادگیری تشخیص و کنترل احساسی است که به ارگاسم منجر می‌شود. این تکنیک از موثرترین روش‌های درمانی است که تاکنون برای درمان انزال زودرس شناخته شده است اما نیاز به اراده و تمرین زیاد دارد. در این تکنیک ابتدا تحریک صورت می‌گیرد سپس هر زمان که فرد به اوج رابطه نزدیک می‌شود، تحریک را متوقف کرده و بعد از چند لحظه با فروکش کردن احساسات، دوباره اقدام می‌کند. به این ترتیب بعد از چند هفته تمرین می‌توان انزال را تحت کنترل درآورد.

استفاده از کاندوم

یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای مقابله با زود انزالی استفاده از کاندوم است. کاندوم با کاهش میزان تحریک، زمان انزال را افزایش میدهد.

استفاده از بی حسی موضعی

استفاده از مواد بی‌حس‌كننده مثل انواع اسپری تاخیری، ژل تاخیری یا کرم بی حس کننده در بهبود زود انزالی موثر است. استفاده از این بی حس کننده های موضعی موجب کاهش تحریک عصبی شده و مدت زمان رابطه جنسی افزایش پیدا میکند.

تکنیک فشار

در رابطه جنسی زمانیکه احساس کردید به مرحله ارضا شدن نزدیک هستید، از رابطه جنسی دست بکشید. در این لحظه همسر شما باید کلاهک آلت را فشار دهد و این فشار را تا زمانیکه احساس انزال از شما رفع شود ادامه دهد. بعد از اینکه فشار برداشته شد، حدود ۳۰ ثانیه صبر کنید و سپس دوباره شروع به رابطه جنسی نمایید. این مراحل را هر چند بار که لازم است تکرار کنید. با تکرار این تکنیک شما به حالتی میرسید که احساس می‌کنید می‌توانید انزال را خودتان کنترل کنید.

درمان زود انزالی

در پایان یادآوری میشود که راهکارهای متفاوتی برای درمان زود انزالی وجود دارد که با مراجعه به متخصصین حوزه زناشویی میتوان راهنمایی های لازم را کسب کرد. هرگز و تحت هیچ شرایطی به توصیه اطرافیان و دوستان خود برای درمان این مشکل از خانواده مخدرها استفاده نکنید. متاسفانه امروزه در کشور ما علت بسیاری از اعتیادها امید به رفع اختلالات جنسی بوده و این درحالیست که با مصرف این مواد نه‌تنها روابط زناشویی بهبود پیدا نخواهد کرد بلکه مشکل اعتیاد نیز به اختلال زود انزالی اضافه می‌شود.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد میشود:

اسپری تاخیری بخرم یا ژل تاخیری

ژل لوبریکانت و انواع آن

کاندوم مردانه و چند نکته


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *