بهداشت جنسی

۴ دلیل اصلی کاهش میل جنسی

دلایل زود انزالی

میل جنسی یک فرایند روان شناختی است که در آن فرد تمایل به خیال پردازی و داشتن فعالیت جنسی دارد. بی میلی جنسی یا سردمزاجی به معنای کاهش یا عدم تمایل به برقراری رابطه زناشویی و نداشتن میل به جنس مخالف است. زمانیکه یکی از زوجین دچار بی میلی جنسی شود، خواه ناخواه زوج دیگر هم درگیر این مساله شده و تاثیر منفی خود را بر زندگی زناشویی زوجین خواهد گذاشت. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی علل بی میلی جنسی و نیز راهکارهای درمان آن بپردازیم.

عوامل موثر در بی میلی جنسی

نکته اول که باید در نظر گرفت این است که بی میلی جنسی یک مسئله چند بعدی بوده و یک عامل خاص در آن نقش ندارد و باید از جنبه های گوناگون فردی، بین فردی، پزشکی، روانشناسی و… آن را بررسی کرد. بنابراین عوامل متعددی در این مساله که برخی افراد تمایلی به داشتن رابطه زناشویی ندارند نقش دارند.

نکته دوم که بسیار مهم است این است که بی میلی جنسی در چه شرایطی رخ داده است؟ آیا تحت شرایط خاصی نمایان میشود یا از همان سال های ابتدایی زندگی مشترک وجود داشته ؟ در بسیاری از موارد، مسایلی همچون استرس های روزانه، دعوا با همسر، مشکلات اقتصادی و … دلایل اصلی بروز این مشکل است.

ابتلا به برخی بیماری های جسمی و روانی

افراد مبتلا به بیماری های روحی و روانی به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب ممکن است دچار کاهش میل جنسی شوند. همچنین مطالعات نشان میدهد برخی مشکلات هورمونی مثل اختلالات تیروئیدی هم میتواند منجربه بی میل جنسی شود.

یکی از علل روانی بی میلی جنسی در آقایان، مشکلاتی مانند نعوظ و انزال زودرس است. علاوه بر این، دردناک بودن رابطه زناشویی برای خانم ها به دلیل خشکی بیش از حد واژن  درحین رابطه باعث بی میلی در آن ها خواهد شد.

دیدگاه  نادرست نسبت به رابطه زناشویی

بدون تردید دیدگاه افراد نسبت به رابطه زناشویی در میزان رضایت از خود و افزایش اشتیاق به رابطه مجدد و یا برعکس بی میلی نسبت به رابطه تاثیر مستقیم دارد. برای مثال برخی مردان با تماشای عملکرد هنرپیشه های مرد در فیلم های پورن، تصویری مشابه را در ذهن خود پرورش داده و تلاش میکنند در طول رابطه زناشویی به احساس مشابهی نسبت به خود دست پیدا کنند. این نوع نگرش به دلیل اغراق آمیز بودن توقعات افراد، در بلند مدت به عدم رضایت از خود و نهایتا بی میلی جنسی منجر میشود.

نگرشی نادرست دیگری که البته بیشتر در بانوان دیده میشود پایبندی به حجب و حیا در روابط زناشویی و فراتر از آن حیوانی و پست دانستن آن است! ریشه این تفکر بیشتر به خانواده و پس از ان آموزه های اجنماع بر میگرد. بدون تردید این نوع نگرش نه تنها در میزان لذت خود فرد از رابطه جنسی تاثیر منفی دارد بلکه موجب بی میلی جنسی همسر نیز خواهد شد. طبق آمار ارائه شده توسط سایت معتبر عصرایران، 63 درصد از زوج های جوان در کشورمان از روابط زناشویی خود ناراضی هستند.

مسائل جنسی طلاق

شرایط نامناسب و پیروی از الگوهای تکراری

آیا بعد از یک روز کاری خسته کننده و زمانی که زوجین از شدت خستگی به زور خود را سرپا نگه داشته اند وقت مناسبی برای برقراری رابطه  است؟ مسلما این نوع رابطه بیشتر برای رفع تکلیف است تا کسب لذت! متاسفانه به تدریج و با گذشت زمان و به دنیا آمدن فرزندان، این اتفاق بیشتر تکرار شده و به بی میلی افراد دامن میزند.

از سوی دیگر بسیاری از زوجین به چند الگوی تکراری برای برقراری رابطه اکتفا کرده و تلاشی برای بهبود کیفیت روابط زناشویی خود نمیکنند. داشتن خلاقیت در این زمینه یکی از عوامل موثر در افزایش میل جنسی در زوجین است.

مصرف مواد فراوری شده

فرآوری مواد مغذی، میل جنسی را تحت تاثیر قرار میدهد. مثلا وقتی گندم کامل به آرد سفید فرآوری شود نردیک به 75 درصد از روی خود را از دست میدهد. روی یک ماده معدنی مهم در رفتار جنسی مردان است. همچنین خوردن غلات تصفیه شده میتواند به مقاومت انسولین منجر شده و باعث بروز دیابت شود. دیابت نیز به نوبه خود میتواند با تنگی عروق موجب اختلال نعوظ شود.

راه حل مشکل

بررسی دقیق وضعیت جسمی

قبلا اشاره شد که یکی از دلایل بی میلی جنسی میتواند مربوط به اختلالات هورمونی باشد. بنابراین در گام اول با انجام آزمایش باید نسبت به سلامت جسمی خود اطمینان حاصل کنید. حتما در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید.

تلاش برای رفع مشکلات زناشویی

گاهی افراد ناخواسته مشکلات و مشغله های فکری روزانه را با خود به بستر می برند که  این مساله قطعا بر رضایت آن ها از رابطه زناشویی تاثیر منفی داشته و به تدریج  شور و اشتیاق کمرنگ شده و بی میلی نسبت به همسر جایگزین آن می شود. اگر زوجین در اوایل ارتباط مشکلی نداشته اند و به مرور دچار بی میلی جنسی شده اند، بی شک یکی از مسایل مفید و موثر حل کردن تعارضات زناشویی است. البته توصیه میشود برای بررسی بهتر مسائل بین زن و شوهرها، از کمک کارشناسان و مشاوران خانواده نیز بهره گرفته شود.

کاهش میل جنسی مشاوره

 حفظ جذابیت ظاهر

در اینجا منظور از حفظ جذابیت ظاهر، جذابیت جنسی برای همسر است. ممکن است دو نفر یکدیکر را دوست داشته باشند ولی به دلیل نداشتن جذابیت جنسی برای هم، نتوانند رابطه زناشویی خوبی با یکدیکر داشته باشند. یک عامل مهم و تاثیرگذار در این زمینه، آشنایی با نیازهای جنسی همسر و شناخت فانتزی های ذهنی اوست. اینکه زوجین بدانند در سر یکدیگر چه میگذرد و مثلا بیشتر چه نوع لباس یا رنگی برایش تحریک کننده است، کمک بزرگی به بهبود روابط زناشویی آنها میکند.

حفظ جذابیت جنسی

نتیجه نهایی اینکه گام اول شناسایی عوامل ایجادکننده مشکل و پرداختن به آنهاست. مشکلات مربوط به اختلالات هورمونی با تجویز پزشک متخصص قابل درمان است. زن و شوهری که به دلیل غرق شدن در زندگی روزمره، تعارض های زناشویی و یا آگاه نبودن از مهارت های عاطفی با کاهش میل جنسی روبرو شده اند، می توانند با کمک گرفت از یک درمانگر، شور و اشتیاق را به رابطه خود برگردانند. همچنین حتی الامکان سعی کنید از مصرف غذاهای فراوری شده خودداری کنید.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد میشود :

آموزش ماساژ جنسی

عوارض استفاده از کاندوم خاردار درشت

کاندوم زبانی چیست؟


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *