دانستنی های جنسی

دوجنسه

bisexual

افراد دوجنسه از نظر جسمی و روانی دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از سایر افراد متمایز کرده‌ است. این دسته هویت جنسی مشخصی ندارند و تشخیص اینکه از نظر جنسی مرد یا زن هستند کار دشواری است. جنسیت هویت ما را تشکیل می‌دهد و آگاهی ما نسبت به مسائل هنگامی است که به هویت جنسی خود به عنوان یک مرد یا یک زن واقف باشیم. در این بین دوجنسه بودن شرایطی کاملا متفاوت است که به معنای داشتن خصوصیات زنانه و مردانه به صورت مشترک در یک فرد است. علل متفاوتی برای این مساله بیان می شود از جمله تغییرات هورمونی و کروموزومی، آناتومیک و… در این مقاله از مستر کاندوم با ما همراه باشید تا به معرفی بیشتر ویژگی های افراد دوجنسه بپردازیم.

دوجنسه به چه معناست؟

ویژگی دوجنسه‌ در طیف گسترده ای قرار دارد و شدت آن‌ در افراد مختلف متفاوت است. افراد دوجنسه از نظر روانی بیمار نیستند بلکه به واسطه شرایط خاصی که دارند آسیب‌پذیر بوده  و به حمایت بیشتری از سوی اطرافیان خود نیاز دارند.

فردی با خصوصیات جنسی مشخص از نظر جسمی و روانی عمدتا مشکلی با جنسیت خود ندارد و به راحتی قادر به طی کردن مراحل زندگی خود خواهد بود اما افرادی که حین تولد با هویت جنسی نا مشخص پا به این جهان می گذارند نه تنها همواره از تناقض ناشی از نداشتن هویت جنسی در رنج هستند بلکه با چالش‌های بسیار زیادی در سطح جامعه نیز باید دست و پنجه نرم کنند.

ویژگی های افراد دوجنسه

افراد دوجنسه به لحاظ جسمی و روانی با افراد عادی متفاوت هستند. برای مثال ممکن است هم زمان اندام زنانه مثل سینه و اندام تناسلی مردانه داشته باشند. ممکن است آلت تناسلی یک جنس را به صورت ناقص و آلت تناسلی جنس دیگر را به صورت زائده‌ای داشته باشند که البته با معاینه و تشخیص پزشک می توان آن را جراحی کرد.
در مورد جراحی آلت تناسلی افراد دوجنسه باید گفت که بنا به تشخیص پزشک معمولا آلت کوچکتر و ضعیف تر توسط جراح برداشته می‌شود و آلت تناسلی غالب تقویت شده و حفظ می‌ گردد‌.

علت دوجنسی

ژنتیک نقش مهمی در دوجنسه شدن فرد داشته و منجربه تغییر در هورمون‌ها و ویژگی‌های فرد می‌شود. همچنین بروز اختلال در عملکرد مغز در ناحیه‌ هیپوتالاموس تاثیر زیادی در دوجنسیتی شدن دارد. در این بین نقش عوامل محیطی در تقویت رفتارهایی که با جنسیت فرد در تضاد است نیز غیر قابل انکار است.

دوجنسه‌ منحرف جنسی نیست

هنوز در بسیاری از جوامع، مردم دیدگاه درستی نسبت به افراد دوجنسه ندارند و تصور عموم مردم این است که افراد دوجنسه دچار انحراف جنسی بوده و هنجار شکن هستند در حالیکه که اینگونه نبوده و این افراد صرفا تفاوت‌هایی با افراد عادی دارند که باید درک شود. همچنین ضروریست در جامعه مثل مردم عادی از حقوق شهروندی برخوردار باشند.

معمولا پذیرش این پدیده به خصوص در بین خانواده ‌ها مشکل است. این مساله نیاز به آموزش دارد و لازم است برای خانواده ها این موضوع توجیه شود. افراد دوجنسه مادامیکه که در کالبد جسمی باشند که با آن در تضاد هستند ، احساسی شبیه به اسارت دارند و این احساس همواره با آن‌ها خواهد بود. این باعث می شود که این افراد به لحاظ روانی با چالش‌های زیادی روبرو باشند و حتی امکان دارد به سمت انواع بزهکاری، اعتیاد و خودکشی کشیده شوند. افراد دوجنسه به دلیل این تناقض ها قادر نیستند از زندگی خود لذت کافی را ببرند.

تفاوت ترنس و دوجنسه‌

اغلب افراد ترنس و دوجنسه با هم اشتباه می شوند. یک فرد دوجنسه‌ به لحاظ فیزیکی در اندام تناسلی دچار نقص است اما یک ترنس از نظر جسمی دچار هیچگونه اختلالی نیست و صرفا به لحاظ ذهنی خود را متعلق به هویت جنسی که دارد نمی بیند. برای مثال یک مرد ممکن است گرایشات زنانه داشته باشد و یا بالعکس یک زن تمایلات مردانه. در واقع این افراد از جنسیت خود راضی نبوده و سعی می کنند رفتارها و پوشش های جنس مخالف را تقلید کنند.

دوجنسه

جمع بندی

دوجنسه به فردی گفته می شود که اندام مخصوص به هر دو جنس مذکر و مونث را به طور همزمان داشته و این باعث می شود این افراد از هویت جنسی بی بهره باشند. امروزه با گسترش دانش پزشکی می توان به این افراد با حذف جنسیت ضعیف و تقویت جنسیت غالب کمک کرد.

بیشتر بخوانید..

عوارض ترک رابطه جنسی

راه های تنگ کردن واژن

افزایش میل جنسی با این خوراکی ها

 


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *