روانشناسی جنسی

رابطه زناشویی نابینایان

نقش روابط جنسی و کیفیت آن در زندگی زناشویی غیر قابل انکار است. در افراد نابینا به دلیل محدودیت‌ها و شرایطی خاصی که این افراد دارند کیفیت رابطه می تواند تحت تاثیر عوامل دیگری هم باشد. افراد نابینا یا کم بینا مانند سایر زنان و مردان باید ازدواج ‌کنند، زندگی مشترک تشکیل ‌دهند و نیازهای جنسی‌ خود را برطرف کنند اما شیوه برقراری روابط زناشویی در زوج های نابینا با افراد عادی متفاوت است و باید آموزش‌های لازم به آنها داده شود. در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی رابطه جنسی در نابینایان بپردازیم.

رابطه زناشویی در نابینایان

زنان و مردانی که از ناتوانی‌های جسمی مثل نابینایی رنج می برند ، معمولا در برقراری روابط با سایرین و درک احساسات متقابل با مشکل مواجه می شوند هرچند این مشکلات به مادرزادی بودن نقص فرد یا وقوع در اثر حادثه و نیز  شدت آن مشکل وابسته است. برای مثال در صورتی که فرد به دلیل حادثه بینایی خود را از دست داده باشد ، عوامل روحی و روانی همواره می تواند زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به اینکه زندگی زناشویی چالش های خاص خود را دارد ، این افراد برای داشتن  روابط زناشویی مطلوب باید آموزش داده شوند.

اهمیت رابطه جنسی در نابینایان

آموزش رابطه زناشویی به فرد نابینا

یک رابطه جنسی سالم و خوب نیازمند دانش اولیه درباره مسائل زناشویی ، هویت جنسی و شناخت کافی از فیزیولوژی بدن زن و مرد است. افرادی که از مشکلات بینایی رنج می برند نمی توانند مثل سایر افراد از منابع مختلف از جمله اینترنت اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورند. به همین دلیل ممکن است از دانش و آگاهی لازم در  زمینه های مختلف از جمله مسائل جنسی برخوردار نباشند. این مساله توضیح می دهد که چرا اختلالات جنسی و مشکلات زناشویی در بین نابینایان نسبتا شایع است. بهتر است کتاب های مربوط به حوزه زناشویی به صورت صوتی هم منتشر شوند تا امکان استفاده این گروه هم فراهم شود. همچنین لازم است که دوره‌هایی آموزشی‌ برای این افراد برگزار شود تا زنان و مردان نابینا و کم بینا را برای داشتن روابط احساسی، هیجانی و عاطفی که جز لاینفک روابط زناشویی است آماده کرده و زمینه را برای سازگاری آنها با شرایط فراهم کنند.

مشکلات روابط زناشویی در نابیناها

کارشناسان حوزه زناشویی معتقدند مردانی که از مشکلات مربوط به بینایی رنج می برند نسبت به زنان با وضعیت مشابه با مشکلات جنسی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند. این مردان علاوه بر اینکه دانش و اطلاعات کمتری درباره روابط زناشویی دارند، به دلیل ناتوانی در برقراری رابطه چشمی با همسر خود از یک طرف درک صحیحی از  جاذبه‌های جنسی همسر خود ندارند و از طرف دیگر به دلیل عدم درک هیجان‌ها و عواطف از طریق چشم، قادر نیستند پاسخ مناسبی به نیازها و تقاضاهای جنسی همسر خود بدهند. این مساله می تواند باعث کم شدن تعداد روابط جنسی در زندگی زناشویی و همچنین کاهش رضایتمندی جنسی زوجین ‌شود. تجربه سایر اختلالات جنسی مثل نرسیدن به ارگاسم و کاهش میل جنسی از دیگر عوارض این مساله است که خود می تواند به افسردگی، اضطراب و کاهش عزت نفس منجر شده و این خود تاثیر مخربی بر کیفیت رابطه زناشویی این افراد دارد.

رابطه جنسی

بهبود کیفیت روابط زناشویی افراد نابینا

مطالعات اخیر بر روی افراد نابینا و کم بینا که از مشکلات جنسی رنج می‌بردند نشان می دهد با تمرکز بر آموزش به زوج های نابینا، می توان مقدار قابل توجهی از نارضایتی های جنسی آنها را کاهش داد. همچنین آموزش مهارت‌های مختلف زندگی مثل داشتن اعتماد به نفس و خود باوری و نیز تاکید بر تقویت سایر حواس مثل لامسه، شنوایی و بویایی به تقویت و افزایش کیفیت رابطه جنسی آن‌ها کمک می‌کند.

نتیجه گیری

در افراد نابینا نیز مانند هر انسانی دیگری داشتن یک رابطه جنسی سالم نقش مهمی در سلامت جسمی و روحی فرد دارد. تفاوت های زنان و مردان نابینا در ادراک تجربه جنسی با افراد عادی متفاوت است زیرا از مهمترین حس از حواس پنجگانه یعنی حس بینایی بی بهره اند. این مساله بر مردان بیش از زنان تاثیرگذار است چراکه نمی توانند درک درستی از جاذبه های جنسی همسر خود داشته باشند و این بر کیفیت روابط زناشویی زوجین اثر گذار است.

 


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *