روانشناسی جنسی

لزوم آموزش جنسی کودکان

پاسخ به سوالات جنسی کودکان

آموزش جنسی و نحوه پاسخگویی والدین به سوالات کودک در این زمینه همواره یکی از دغدغه های پدر و مادرها بوده است. آشنایی کودک با اندام تناسلی در حدود 18 ماهگی شروع شده و در سن 3 سالگی به اوج می رسد و اغلب در سنین 6 یا 7 سالگی این کنجکاوی فروکش خواهد کرد. مطمئنا در این سن کودک به هیچ وجه به قصد لذت جویی با آلت تناسلی خود بازی تمی کند بلکه صرفا از سر کنجکاوی و بعضا شیطنت مبادرت به این کار می کند. در پاره ای موارد ممکن است والدین برای پیش گرفتن رویکردی صحیح در مواجهه با کودک خود نیاز به مشاوره نیز داشته باشند چراکه اگر واکنش مناسبی در قبال کودک خود نداشته باشند ، ممکن است صدمات جبران ناپذیری در آینده کودک داشته باشد. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر نکات مربوط به اموزش جنسی کودکان بپردازیم.

مرحله شناخت جنسیت

همانطور که گفته شد کودک تا قبل از 6 یا 7 سالگی به دنبال شناخت بدن و درک هویت جنسی خود است. کشف جنسیت یکی از جذاب ترین کارها برای کودک در این سنین است و چون کودک تلاش می کند همه چیز را در مورد اندام جنسی خود بداند ، نسبت به بخش های مختلف بدن خود و اطرافیانش کنجکاوی می کند. کودک حتی در بازی با عروسک هم به دنبال شباهت یا تضاد بدن خود با اندام عروسک می گردد. بنابراین در این سنین کاملا طبیعی است که کودکی که مدام در حال مقایسه خود با والدین یا خواهر و برادر بزرگترش است با سوالاتی روبرو شود که اگر والدین در پاسخگویی به آن آگاهی کافی نداشته باشند ، موجب احساس ترس و نگرانی یا ایجاد حس شرمندگی در کودک خواهد شد. والدین در مواجهه با سوالات جنسی کودک هرگز نباید دچار خشم و ناراحتی شوند بلکه لازم است با اشتیاق و صبر و حوصله و با در نظر گرفتن شرایط سنی کودک پاسخ مناسبی به او بدهند. به یاد داشته باشید که آموزش جنسی صحیح به کودک نیازمند دانش کافی والدین در این زمینه است.

آموزش جنسی کودک

آموزش جنسی کودک باید ساده باشد

فراموش نکنید مخاطب شما انسانی حداکثر 7 ساله است که تصورات محدودی از دنیا دارد و نباید توقع تجزیه و تحلیل مسائل را از او داشته باشید! بنابراین زمانیکه قصد توضیح مطلبی را دارید لازم است به زبان خودش با او سخن بگویید. سعی کنید حتی الامکان از ورود به جزئیات پرهیز کنید. پس از پاسخگویی به سوال کودک ، به واکنش او نیز توجه داشته باشید ، اگر احساس کردید دچار تناقض و سردرگمی شده تلاش کنید ابهامش را برطرف نمایید. کودک ممکن است بارها یک سوال مشخص را از شما بپرسد و این کاملا طبیعی است اما دقت داشته باشید که پاسخ شما باید همواره یکسان باشد.

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش جنسی کودکان نحوه نام بردن از اندام جنسی بدن است. در سنین پایین دانستن نام بچگانه برای کودک کافیست اما بهتر است در سنین بالاتر نام رسمی آن را نیز بداند اما والدین باید از او بخواهند که نباید این نام ها را در حضور سایرین به زبان آورد.

از توضیحات اضافی که ذهن کودک را آشفته کند پرهیز کنید. همچنین بهتر است تا زمانیکه کودک در مورد مسائل جنسی سوالی نپرسیده با او در این زمینه صحبت نکنید. کودک خود نسبت به دانستن این مسائل کنجکاو می شود. پس باید صبر کنید تا کودک خودش سوال بپرسد چراکه سوال پرسیدن در این زمینه نشان می دهد ذهن کودک آمادگی لازم برای پذیرش و درک جنسیتی را دارد.

نکته مهم دیگر در زمینه آموزش جنسی کودک ، لزوم خصوصی سازی این مساله در ذهن کودک است. ضروریست که کودک بیاموزد نباید در مورد اندام جنسی خود با کسی به جز پدر و مادرش صحبت کند. در صورتی که در جمع خانواه به ناگاه کودک سوالی که کاملا جنبه جنسی دارد پرسید باید درنهایت آرامش و بدون کوچکترین برخورد تندی به او خصوصی بودن اینگونه مسائل را یادآوری نموده و به او اطمینان دهید در خلوت و تنهایی به پرسش او پاسخ خواهید داد.

آموزش جنسی و پاسخ به سوالات کودک

بازی های جنسی کودک

دکتر بازی یکی از بازی هایی است که تقریبا همه کودکان به آن تمایل نشان می دهند. علت علاقه بچه ها به این بازی این است که آنها می توانند به بهانه معاینه کردن به اندام یکدیگر دست زده و به کشف اندام جنس مخالف بپردازند. در صورتی که کودک حدود شناخته شده و معمول یک بازی کودکانه را حین این قبیل بازی ها زیر پا گذاشت ، والدین نباید واکنش ناخوشایندی از خود نشان دهند زیرا ممکن است حس ترس و سرخوردگی در کودک نهادینه شود. آنچه والدین باید بدانند این است که این قبیل کنجکاوی ها و میل به کشف کاملا طبیعی است و صرفا باید با آموزش جنسی مناسب به کودک برای آن حد و مرز مشخص نمود. کودک باید بیاموزد که در حضور دیگران اندام خصوصی خود را بپوشاند و به کسی جز پدر و مادر اجازه دست زدن به آن را ندهد. به تدریج و با آموزش صحیح کودک می آموزد که نه تنها در مورد این مسائل نباید با غریبه ها صحبت کند بلکه در صورتی هم که با درخواست نامعقولی از ناحیه کودکی دیگر مواجه شد باید مراقب حریم خصوصی خود باشد.

شکل گیری هویت جنسی

تا حدود سه سالگی هویت جنسی کودک شکل گرفته و کودکان می توانند بین دختر و پسر فرق قائل شوند. به تدریج کودک نقش خود به عنوان دختر یا پسر را درک کرده و می تواند متناسب با آن دوستان و بازی های مربوط به جنسیت خود را انتخاب کند.

بهتر است فعالیت های کودک در این سن بیشتر با والد همجنسش باشد تا کارهای مرتبط با جنسیت خود را فراگیرد. در خانواده هایی که یکی از والدین به دلایلی حضور ندارد یا کمتر حضور دارد ، نقش والد حاضر در صورتی که همجنس کودک نباشد سخت خواهد بود و باید بسیار مراقب باشد تا کودک به واسطه تقلید از رفتارهای او دچار اختلال در هویت جنسی نشود.

با شکل گیری هویت جنسی ، تمایل به دیدن الت تناسلی جنس مخالف در کودک مشاهده می شود. این کنجکاوی به ویژه در سنین 5 و 6 سالگی بیشتر خود را نشان می دهد. هرگونه پنهان کاری ، سرکوب ، سرزنش و رفتار خشن با کودکی که چنین رفتاری از او سر زده سبب می شود کودک احساس گناه کند و در آینده در صورتی که اتفاق ناگواری در این زمینه برایش پیش آمد ، خانواده را محیط امنی برای بازگو کردن نمی بیند.

بازی کردن با آلت تناسلی خود و تحریک آن با دست نیز امری نسبتا شایع در این سنین است. در این موقعیت والدین باید بدون اشاره به کار کودک ، صرفا حواس او را پرت کنند. هرگونه برخورد ناخوشایند و اشاره به کار کودک نتایج نامطلوبی خواهد داشت. همچنین این رفتار تا حدود سه سالگی طبیعی است و اگر قطع نشد یا اضافه شد لازم است با مشاور در این زمینه مشورت شود.

ضرورت آموزش جنسی کودکان

 

نتیجه گیری

آموزش جنسی کودک و پاسخ به سوالاتش در این زمینه نیازمند این است که ابتدا والدین در این زمینه آموزش دیده باشند. برخورد نامناسب با کودک در این زمینه تاثیر مخربی در آینده او خواهد داشت. کودک باید خانواده را تنها محرم خود بداند تا در هر زمان که لازم شد خصوصی ترین مسائل خود را با آنها در میان گذارد و این تنها زمانی ممکن است که والدین این باور غلط را که پرسیدن سوالات جنسی کاری زشت است از ذهن کودک دور کرده و با آموزش جنسی صحیح کودک ، فرزندانی با هویت جنسی سالم به جامعه تحویل دهند.

بیشتر بخوانید..

اختلال نعوظ در مردان

نقش انزال زنان در رسیدن به ارگاسم

اعتیاد جنسی چیست


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *