اخبار مسترکاندوم

آیا شما کرونا دارید ؟

ویروس کرونا

ویروس کرونا یا COVID-19 در حال شیوع گسترده در دنیا است. متاسفانه ابتلا به این ویروس در ایران هم در حال گسترش است. هرچند علائم کرونا در بیشتر مبتلایان خفیف است و درمان می‌شود، اما در برخی دیگر شدیدتر بوده و حتی  می تواند منجر به مرگ  فرد شود. در این نوشتار از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی علائم و روش های پیشگیری از این بیماری بپردازیم.

علائم کرونا ویروس

تب ، سرفه و تنگی نفس از جمله علائمی است که باید نسبت به ان حساس باشید. طبق گزارش ها بیماران مبتلا به کرونا ، علائم خفیف تا شدید تنفسی داشته اند. این علانم ممکن است بین 2 تا 14 روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان شوند.

هرچند تا به امروز هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و بسیاری نیز جان خود را از دست داده‌اند، اما شمار بسیاری هم درمان شده‌اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین، ایران، کره جنوبی و ایتالیا مشاهده شده است.

روش های پیشگیری از کرونا

با توجه به اینکه در حال حاضر واکسن این ویروس در مرحله تست بالینی بوده و احتمالا تولید انبوه آن مدتی طول خواهد کشید ، بهترین راه پیشگیری از مبتلا شدن است. رعایت نکات زیر به وسیله سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کوید 19 توصیه شده است.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی درباره کرونا

شستن مرتب دست ها

دست هارا با به طور منظم و با دقت با آب و صابون و به مدت حداقل 40 ثانیه بشویید. در صورتی که بیرون از منزل هستید از محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل استفاده کنید. شستن دست‌ با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس‌هایی را که ممکن است به دست‌ ها منتقل شده باشند، از بین می‌برد.

رعایت فاصله استاندارد با سایر افراد

با افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل دو متر فاصله داشته باشید. ترجیحا در هنگام صحبت رو در رو با افراد حتی بدون علائم در بیرون از محیط منزل هم فاصله مناسب را رعایت کنید. قطرات ریزی که هنگام سرفه و عطسه از بینی و دهان فرد به بیرون پرتاب می‌شود از طریق تنفس وارد بدن می‌شوند. در صورتیکه به بیمار مبتلا به کرونا خیلی نزدیک باشید ، احتمال ابتلا به ویروس COVID-19 بالاست.

از تماس دست‌ با چشم‌، بینی و دهان بپرهیزید

 دست‌ ها به این دلیل که با سطوح مختلف در تماس هستند منبع خوبی برای انتقال ویروس هستند. در صورتیکه دست های فرد آلوده شود، به دلیل حرکات ناخودآگاه  در لمس اعضای صورت، ویروس به راحتی به چشم‌ها، بینی و دهان انتقال پیدا کرده و از این طریق ویروس وارد بدن شده و فرد را مبتلا می کند.

رعایت بهداشت تنفسی

از رعایت بهداشت تنفسی خود و اطرافیان‌تان مطمئن شوید. بهداشت تنفسی به این معنی است که هنگام عطسه و سرفه دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی پوشانده شود و سپس دستمال به سرعت دور انداخته شود. زیرا همانطور که گفته شد قطرات ریزی که با عطسه و سرفه از دهان و بینی خارج می‌شود باعث انتقال ویروس می شود.

 

استفاده از ماسک

استفاده از ماسک تنها زمانی مفید است که در کنار آن دست ها به طور منظم و مرتب با آب و صابون یا محلول های ضد عفونی کننده حاوی الکل تمیز شود. بینی و دهان باید به طور کامل با ماسک پوشیده شود و نباید هیچ فاصله ای بین صورت و ماسک وجود داشته باشد. به محض مرطوب شدن  ماسک در اثر تنفس آن را تعویض کنید.

پاسخ به پرسشهای رایج درباره کرونا

آیا استعمال روغن کنجد روی پوست مانع ورود ویروس بت بدن می شود؟

خیر. روغن کنجد باعث از بین رفتن ویروس کوید 19 نمی شود. مواد شیمیایی ضد عفونی کننده ای بر پایه کلر، اتر، الکل 75% و.. وجود دارد که سطوح آلوده را تمیز می کند. با این حال قرار دادن این مواد روی پوست برای جلوگیری از ورود ویروس به بدن بی فایده بوده و حتی می تواند خطرناک باشد.

آیا خوردن سیر می تواند مانع ابتلا به کرونا شود؟

خیر. اگرچه سیر یک غذای سالم است که خواص ضد میکروبی دارد اما هیچ مدرکی مبنی بر مقاوم شدن بدن در برابر ویروس کوید 19 با خوردن سیر در دست نیست.

آیا شستشوی مدام گلو و بینی با آب نمک در پیشگیری موثر است؟

خیر. هیچ مدرکی در این زمینه وجود ندارد. هرچند مدارک جزئی وجود دارد که نشان می دهد شستشوی منظم بینی و گلو با آب نمک موجب تسریع در بهبود سرماخوردگی های رایج می شود اما این کار از عفونت های دستگاه تنفسی جلوگیری نمی کند.

آیا جوانان هم مستعد ابتلا هستند؟

بله. افراد در تمام رده های سنی ممکن است به کرونا مبتلا شوند. افراد مسن و آنهایی که بیماری های زمینه ای مثل آسم، دیابت و بیماری های قلبی دارند بیشتر در معرض ابتلا به ویروس هستند.

تست آنلاین زیر توسط سازمان نظام پزشکی ایران طراحی شده است و با تخمین بسیار قوی امکان تشخیص ابتلا به ویروس کوید 19 را فراهم کرده است.

برای تست آنلاین کرونا کلیک کنید


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *