بهداشت جنسی

خطرات استفاده نکردن از کاندوم

کاندوم

افرادی که به بیماری های مقاربتی مبتلا شده اند، اهمیت استفاده از کاندوم را به خوبی میدانند. استفاده از این وسیله به ظاهر کوچک در حین مقاربت شما را از ابتلا به بیماری های بسیار خطرناکی محافظت میکند. به خصوص اگر از سلامت شریک جنسی خود اطمینان ندارید حتی یک لحظه هم نباید به رابطه جنسی محافظت نشده فکر کنید. در ادامه این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم که کاندوم چگونه میتواند جان شما را نجات دهد!

تعریف بیماری مقاربتی

در ابتدا لازم است تعریف روشنی از بیماری آمیزشی یا بیماری مقاربتی داشته باشیم. در پزشکی به هر نوع عفونت که بر اثر رابطه جنسی ایجاد شود بیماری مقاربتی گفته میشود. رابطه جنسی شامل : رابطه جنسی مهبلی، رابطه جنسی مقعدی و رابطه جنسی دهانی است. در مورد علائم بیماری های آمیزشی باید گفت که همیشه علانم روشن و واضحی از خود نشان نمیدهند. به همین دلیل فرد ممکن است ناقل بیماری باشد در حالیکه خود از ابتلا به آن بی خبر است! همچنین در صورتی که فرد نسبت به درمان بیماری مقاربتی خود کوتاهی کند،  این مساله میتواند زمینه ساز ابتلا به سایر بیماری های آمیزشی به ویژه ایدز باشد. نکته دیگر اینکه عدم درمان در برخی موارد احتمال ناباروری در فرد را افزایش خواهد داد.

کاندوم مانع بیماری مقاربتی

کاندوم سد راه خطرناک ترین بیماری های آمیزشی

به طور کلی عامل بیماری های مقاربتی میتواند انگل، باکتری یا ویروس باشد که در هر 3 مورد با آگاهی از روش درست استفاده از کاندوم میتوان تا حدود بسیار زیادی نسبت به ایمنی رابطه جنسی اطمینان داشت. در اینجا به بررسی 3 مورد از خطرناک ترین بیماری های آمیزشی و علائم آن میپردازیم :

ایدز

ویروس HIV  عامل انتقال این بیماری است. ایدز در برخی موارد میتواند بسیار کشنده باشد زیرا سیستم دفاعی بدن را مورد حمله قرار داده و با تخریب آن، بدن فرد در مقابل سایر بیماری ها کاملا بی دفاع میشود. علانم اولیه آن چندان واضح نیست و شبیه به آنفلوآنزا است. ظاهر شدن این علانم ممکن است تا یک ماه زمان ببرد و احتمالا با سایر بیماری های عفونی اشتباه گرفته میشود! همچنین علانم شدید بیماری شامل : اسهال شدید، سردرد مداوم، عرق شبانه و… 10 سال پس از عفونت اولیه نمایان میشود. در حال حاضر تنها راه تشخیص انجام آزمایش است. همانطور که گفته شد تاکنون هیچ درمان قطعی برای ایدز وجود نداشته و بهترین راه پیشگیری با استفاده از کاندوم است.

✔ زگیل تناسلی

این زگیل ها معمولا در ناحیه واژن ، آلت مردانه و یا نواحی اطراف مقعد به وجود می آیند و اگر به موقع درمان نشوند ممکن است بزرگ شده و نمایی زننده ایجاد کنند! نکته مهم در مورد زگیل های تناسلی این است که در صورت بی توجهی به آنها، شخص مستعد سرطان های ناحیه تناسلی به ویژه سرطان دهانه رحم خواهد بود. در این مورد هم استفاده از کاندوم، تا حدود زیادی شما را در برابر این ویروس ایمن میکند.

کاندوم مانع ایدز

✔ سوزاک

در مورد سوزاک باید گفت که عوارض خطرناک این بیماری آمیزشی بیشتر متوجه زنان است. این بیماری میتواند منجر به عفونت لگن شده و به این ترتیب خطر ناباروری را افزایش میدهد. نشانه های اصلی این بیماری در زنان شامل خروج ترشحات روشن، سفید، سبز یا زرد رنگ از مهبل، احساس سوزش در ناحیه مهبل و در مردان ترشحات از آلت تناسلی و دردناک شدن دفع ادرار است.

کاندوم، پیشگیری به جای درمان!

حتما این جمله معروف را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است. در مورد بیماری های آمیزشی باید گفت اگرچه درمان هایی وجود دارد ( هرچند در برخی موارد مثل ایدز درمان قطعی وجود ندارد ) اما بهتر است از دست زدن به رفتارهای پر خطر پرهیز کنید. بیماری های مقاربتی مثل سوزاک، سیفلیس و… در کمین افرادی هستند که بدون توجه به اهمیت استفاده از کاندوم، رابطه جنسی پر خطر دارند. در مورد ویروس اچ آی وی نیز همانطور که گفته شد داروهای موجود بیماری را درمان نمیکنند بلکه مانع از وخیم تر شدن وضعیت فرد میشوند.

اهمیت حیاتی استفاده از کاندوم در حین مقاربت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *