روانشناسی جنسی

دیر انزالی و دلایل آن

دیر انزالی مردان

به هرگونه ناتوانی یا دشواری در رسیدن به انزال در مردان دیر انزالی اطلاق می گردد. طبق تعریف در صورتی که یک مرد پس از نیم ساعت فعالیت جنسی همراه با دخول به انزال نرسد، دچار دیر انزالی است. اگر این اختلال ۶ ماه ادامه داشته باشد ممکن است نیاز به درمان باشد. هر چند دیر انزالی مردان در مقایسه با اختلال نعوظ و یا مشکل زود انزالی شیوع بسیار کمتری دارد اما می تواند به همان اندازه روی کیفیت رابطه جنسی فرد اثر مخرب داشته باشد. طبق آمار مشکلات مربوط به نعوظ و زود انزالی شایعترین مشکلات مردان در زمینه مسائل جنسی هستند، در حالیکه تنها ۳ درصد مردان از مشکل دیر انزالی رنج می برند. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر این مساله بپردازیم.

دیر انزالی چیست؟

همانطور که گفته شد به هرگونه ناتوانی یا دشواری در رسیدن به انزال در مردان دیر انزالی اطلاق می گردد. برخی از متخصصان بر این باورند که 30 دقیقه فعالیت جنسی باید همراه با انزال باشد و برخی دیگر معتقدند که مدت زمان نرمالی برای انزال وجود ندارد و تنها بر اساس استرسی که در شخص ایجاد می شود و یا اختلالی که در رابطه با شریک جنسی به ‌وجود می‌آورد،  این اختلال قابل تشخیص است. به‌عبارتی دیگر، ممکن است زوجی مدت زمان زیادی را برای انزال مرد صرف کنند ولی نه تنها گله و شکایتی نداشته باشند بلکه هر دو از این امر رضایت هم داشته باشند! در اینصورت به کار بردن عبارت دیر انزالی برای این زوج درست نیست.

ریشه اصلی دیر انزالی

در اکثر موارد علل روانی دلیل دیر انزالی در مردان است. هرچند عوامل فیزیولوژیکی نیز درصد کمی را تشکیل می دهد. معمولا دیر انزالی بعد از یک دوره طبیعی بودن انزال رخ می‌دهد، هرچند موارد اندکی هم یافت می شود که فرد در طول زندگی خود همواره از این مشکل در رنج بوده است. اگر مشکل دیر انزالی فقط در شرایط خاصی رخ دهد به احتمال زیاد عوامل روانی در بروز آن موثر است. برای مثال اگر فردی با خود ارضایی یا در رابطه جنسی با فرد دیگری انزال طبیعی دارد اما در رابطه  با همسر خود دچار دیر انزالی می شود، با اطمینان بالایی می توان گفت ریشه مشکل در دلایل روانشناختی نهفته است.

دیر انزالی

دلایل دیر انزالی مردان

به طور خلاصه موارد زیر دلایل عمده دیر انزالی مردان است :

✔ تماشای پورنوگرافی

✔ مصرف الکل و مواد مخدر

✔ اثرات جانبی داروهای ضد افسردگی و  فشار خون

✔ آسیب عصبی، سکته مغزی، دیابت شدید

✔ بالا رفتن سن

✔ خود ارضایی زیاد

✔  مورد سوءاستفاده قرار گرفتن در کودکی 

✔ خشم فروخورده

✔ باورهای مذهبی متعصبانه  درباره رابطه جنسی

✔ ترس از واژن و یا ترس از صدمه زدن به همسر

✔ ترس از بارداری

✔ کمبود اعتماد به‌نفس

✔ تفاوت داشتن رابطه جنسی با فانتزی‌های جنسی فرد

✔ اضطراب و افسردگی

✔ کمبود تستسترون 

دلایل دیر انزالی

 نتایج دیر انزالی مردان

قطعا وجود هرگونه مشکلی در رابطه جنسی باعث نگرانی و اضطراب فرد و همسرش می‌شود. مردی که از مشکلی در اتاق خواب رنج می برد علاوه بر نگرانی نسبت به سلامتی عمومی خود، از بابت تشکیل خانواده و بچه‌دار شدن و یا حتی عدم توانایی در ارضا همسر نیز ممکن است دچار افسردگی و استرس شود. این نگرانی می تواند به یک چرخه باطل دامن بزند که در آن علیرغم بر طرف شدن ریشه مشکل ، به دلیل استرس و اضطراب فرد دیر انزالی همچنان در او تداوم یابد. بروز نارضایتی جنسی در همسر و ایجاد مشکل در رابطه زن و شوهر از دیگر نتایج این بیماری است. همچنین وقتی مرد در طول رابطه جنسی دیر به انزال می رسد ممکن است همسرش به اشتباه تصور کند که دلیل این دیرانزالی شوهرش این است که برای او جذابیت کافی را ندارد و این مساله به تدریج بر روابط زوجین تاثیر مخربی خواهد داشت.

درمان دیر انزالی مردان

اینکه چه نوع درمانی باید مورد استفاده قرار گیرد به عامل ایجاد مساله بستگی دارد. بنابراین عامل اصلی در درمان دیرانزالی، تشخیص دلایل ایجاد آن توسط یک متخصص است. اگر فرد به تماشای پورنوگرافی عادت دارد، بهتر است مدتی آن را ترک کند و بعد از مدتی نتایج را بررسی کند. در صورتی که اثرات جانبی داروها مورد سوء ظن است باید با پزشک خود برای تجویز داروهایی دیگر مشورت شود. در صورتی که مشکل به مصرف الکل مربوط  است، باید مصرف الکل را متوقف یا محدود کرد. اگر علت هورمونی برای آن تشخیص داده شد ، لازم است با مشورت با پزشک سطح هورمون را افزایش داد. نهایتا اگر فرد همواره در طول زندگی با مشکل دیر انزالی روبرو بوده ، مراجعه به اورولوژیست ضروریست. با این حال همانطور که پیشتر نیز اشاره شد در اکثر موارد، دلایل روانشناختی نقش پر رنگی در این مساله دارند. عوامل روانی یا ریشه اصلی مشکل است و یا بعد از ابتلا فرد به دیر انزالی توسط سایر عوامل ، منجربه  تداوم دیر انزالی می شوند.

شناخت درمانی و درمانی دارویی دیر انزالی

برخی داروها به بهبود علائم دیر انزالی مردان کمک می کنند ، هرچند این تاثیر  به طور کامل مورد تائید قرار نگرفته است. از جمله داروهای موثر عبارتند از : سیپروهپتادین (Cyproheptadine) ، امانتادین (Amantadine) ، بوسپیرون (Buspirone)

اگر اضطراب، افسردگی، کمبود عزت ‌نفس و یا تصورات غلط نسبت به رابطه زناشویی علت مشکل باشد، شناخت درمانی گزینه مناسبی است. در مواردی که روابط نامناسب زناشویی بین زوجین شکل گرفته و مرد به دلیل مشکل دیر انزالی مورد انتقاد همسرش واقع شده است ، کمک همسر در فرآیند درمان لازم است و باید از زوج درمانی بهره گرفت. یک درمان مناسب سعی دارد اضطراب را در مرد از بین برد یا به حداقل برساند تا بتواند بدون اضطراب و استرس به رابطه جنسی بپردازد. ترس از خوب عمل نکردن و موفق نبودن در حین رابطه جنسی می‌تواند باعث اختلال نعوظ و نیز دیر انزالی مردان شود. ترکیب شناخت درمانی و زوج درمانی در این موارد می تواند بسیار موثر باشد.

درمان دیر انزالی

درمان دیر انزالی به روش ماسترز جانسون

در این روش همسر شخص نقش مهمی به عهده دارد. زن باید با لمس کردن آلت تناسلی مرد، او را تحریک کند تا به اورگاسم نزدیک شود. به دلیل مشکل دیر انزالی در مرد احتمالا زمان زیادی لازم باشد تا مرد به ارگاسم نزدیک شود ، بنابراین این مرحله نیازمند صبر و حوصله دو طرف است. در مرحله بعد، کمی قبل از رسیدن به ارگاسم، رابطه جنسی همراه با دخول انجام می گیرد. این تکنیک با شرطی کردن ذهن مرد ، کمک می‌کند تا کم کم  بتواند در داخل واژن ارگاسم را تجربه کند.

نتیجه گیری

در صورتی که مرد تا نیم ساعت بعد از رابطه واژنی به ارگاسم نرسد احتمالا به دیر انزالی مبتلا است. این مشکل درست مثل زود انزالی ، عدم نعوظ حین رابطه زناشویی و.. می تواند زندگی جنسی یک مرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد. عمدتا دلایل روانشناختی ریشه اصلی دیر انزالی است اما در صورتی که این مشکل از ابتدا با فرد همراه بوده باشد ممکن است دلایل فیزیولوژیکی داشته باشد و لازم است که به اورولوژیست مراجعه شود. از سایر عواملی که در ایجاد این مشکل برای مردان نقش دارند می توان به مصرف الکل و مواد مخدر ، تماشای محتوای پورن ، تصورات تعصبی و دیدگاه گناه آلود به رابطه جنسی و.. اشاره کرد.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *