عمومی

اختلاف بر سر پوشش همسر

اختلاف بر سر پوشش همسر یکی از مواردی است که بسیاری از زوج‌های جوان را وادار بحث و جدل های آزاردهنده‌ می‌کند. هرچند در بیشتر موارد مردان از نوع پوشش همسر خود اظهار نارضایتی  می کنند اما در برخی موارد هم زنان چنین گله و شکایتی دارند. تفاوت در باورها و فرهنگی که افراد در آن بزرگ شده اند منشا این اختلافات و تعارض‌ات است که چه بسا در مواردی می تواند منجربه جدایی گرد. در این نوشتار از مسترکاندوم با ما همراه باشید.

آگاهی از نوع پوشش همسر قبل ازدواج

یکی از مواردی که در مشاوره های پیش آز ازدواج بر آن تاکید می شود لزوم هم کفو بودن خانواده ها است. در واقع تناسب خانواده های زوجین موجب می شود که میزان تشابهات فرهنگی و عقیدتی آن ها از جمله نوع پوشش تا حد زیادی شبیه هم بوده و این مساله جلوی بسیاری از مشکلات آینده را خواهد گرفت. همچنین لازم است هر یک از زوجین پیش از ازدواج از نوع پوشش همسر خود آگاه بوده و آن را پذیرفته باشند و این تصور که بعد از ازدواج می توانم او را به نوع پوشش دلخواه خودم ترغیب و راضی کنم کاملا اشتباه است. در ادامه راهکارهایی در این زمینه ارائه می شود.

روشن و واضح صحبت کنید

بسیاری از مشکلاتی که برای زن و شوهرها بعد از ازدواج پیش می آید به دلیل عدم بیان واضح و روشن خواسته های خود قبل از ازدواج است. مثلا مردی با باورهاب مذهبی را در نظر بگیرید که قبل ازدواج این موضوع را که می‌خواهد پوشش همسر او متناسب با شرع باشد بیان می کند. با توجه به اینکه تعریف افراد مختلف از پوشش مناسب احتمالا با یکدیگر فرق دارد، لازم است پوشش متناسب با شرع کاملا روشن شود. ممکن است از نظر یک زن پوشیدن یک مانتو متعارف و بلند کاملا مناسب باشد اما همسر او فقط چادر را به ‌عنوان یک پوشش کامل قبول داشته باشد. بنابراین برای جلوگیری از اختلافات آینده کاملا در مورد نوع پوشش همسر خود و خواسته های او اطمینان پیدا کنید.

اختلاف بر سر پوشش همسر

تغییر عقیده درباره پوشش همسر

بسیاری از خانم ها از این موضوع شکایت می کنند که شوهر آنها بعد ازدواج مدام نظرش را در مورد نوع پوشش همسر تغییر داده و روز به روز سخت‌گیرتر می‌شود. بنابراین لازم است شما قبل از ازدواج رفتار همسر احتمالی آینده‌ خود را به دقت بررسی کنید. ثبات عقیده یک مساله بسیار مهم است که قطعا در کیفیت زندگی آینده‌ شما بسیار تأثیرگذار است. افرادی که مرتبا در زندگی خود رفتارهای متفاوت از خود نشان می‌دهند موجب سردرگمی و کلافگی اطرافیان خود می شوند زیرا دیگران نمی فهمند که در مواجهه با آنها چگونه باید واکنش نشان دهند. چنین افرادی در بسیاری از مسائل زندگی ثبات عقیده نداشته و مرتب تغییر عقیده می دهند.

حل اختلافات

در صورتیکه زوجین به هر دلیلی در بررسی های قبل ازدواج  به شناخت کافی از یکدیگر دست پیدا نکنند و یا یکی از زوجین دچار تغییر باور شود اختلافاتی به وجود می آید که برای حفظ پایه های زندگی مشترک لازم است مدیریت شود. نکته مهم پرهیز از هرگونه واکنش‌ نادرست و هیجانی به نوع پوشش همسر است زیرا این نوع رفتارها فقط منجربه تشدید و وخیم تر شدن شرایط می‌شود. اگر تمایل به حفظ زندگی خود دارید باید در انتخاب واکنش‌های خود تأمل کنید. در ادامه به بررسی برخی رفتارهای مناسب می پردازیم.

قبول یا تحمل پوشش همسر

در صورتیکه  همسر شما در مورد نوع پوشش شما خواسته هایی دارد تلاش کنید با گفت و گو بین انتخاب های خود و خواسته های او تعادل بر قرار کنید. این مساله بسیار مهم است که شما در طی مذاکره با همسر خود و بر اساس رضایت قلبی پوشش خاصی را قبول می کنید یا صرفا سعی دارید خود و خواسته هایتان را نادیده گرفته و شرایط را تحمل کنید. تحمل هرگز راه درستی برای مواجهه با مشکلات نیست. اگر دائم ناراحتی‌های خود را سرکوب کنید آسیب‌های جدی به خود وارد خواهید کرد. اگر نمی توانید با همسر خود در این زمینه یک گفت و گوی مفید و سازنده داشته باشید بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

پوشش همسر

بررسی نگرانی های همسر

در درجه اول تلاش کنید ارتباط صمیمانه‌ خود را با همسرتان حفظ کنید. درباره‌ مسائلی که او را نگرانی می کند با او صحبت کنید و سعی کنید به او بفهمانید که احساساتش برای شما مهم است. بهتر است بدانید در بسیاری از موارد مردها به این دلیل به پوشش همسر خود ایراد می گیرند که ترس ها و نگرانی هایی در مورد خود او دارند نه اینکه نگران باورهای مذهبی همسر خود باشند! و تلاش می کنند با اعمال کنترل بیشتر روی همسر خود این نگرانی ها را پنهان کنند. برای مثال بعضی از مردان می ترسند همسر خود را ار دست بدهند و این دلیلی می شود برای کنترل و سخت‌گیری‌ در ارتباط با همسر خود که نوع پوشش یکی از این موارد است.

پایبندی به تعهدات

در یک زندگی مشترک سالم انتظار بر این است که زوجین به تعهداتی که پیش از ازدواج به یکدیگر داده اند عمل کنند. اگر شما پوشش همسر خود را پیش از ازدواج پذیرفته اید، با تغییر رفتار بعد ازدواج نباید انتظار داشته باشید که همسر شما به این تغییر رویه اعتراض نکند. این عدم پایبندی به تعهدات نه تنها در مساله پوشش بلکه در سایر موضوعات زندگی نیز تأثیرات ناگواری بر همسر شما و زندگی مشترک خواهد داشت.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *