روانشناسی جنسی

عورت نمایی یا نمایشگری جنسی

نمایشگری جنسی

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که شاهد رفتار آزارگونه فردی در خیابان یا مکان عمومی بوده باشید که اقدام به نمایش آلت جنسی خود می‌کند. اگرچه این افراد به دیگران آسیبی نمی‌زنند ولی به لحاظ روانی باعث رنجش و آزار آنها خواهند شد. اختلال نمایش گری جنسی یا به عبارتی عورت نمایی یک اختلال جنسی است که عمدتا در آقایان رخ می‌دهد. ریشه این اختلال ممکن است به آسیب‌های جسمی و روحی در دوران کودکی بازگردد. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) به بررسی علل، علائم و روش های درمان این بیماری می پردازیم.

تعریف عورت نمایی

عورت نمایی (exhibitionism)  به انحراف جنسی گفته می شود که در آن فرد تمایل دارد آلت تناسلی خود را ناگهانی و بدون دلیل در معرض دید افراد غریبه قرار دهد. فرد مبتلا با انجام این رفتار به لحاظ جنسی هیجان زده شده و حتی تحریک می‌شود، با این وجود خطری اطرافیان را تهدید نمی کند چراکه بیمار صرفا از به نمایش گذاشتن عورت خود کسب لذت می کند. متاسفانه این بیماران هیچ کنترلی بر این رفتارهای خود ندارند و صرفا به منظور برانگیختگی جنسی دست به این اقدامات می زنند. این افراد حتی اشتیاقی به داشتن رابطه‌ جنسی با قربانی خود نداشته و معمولا بعد از تحریک دست به خود ارضائی می زنند. این بیماری نشانه ها، علل و روش‌های درمان ویژه خود را دارد.

نشانه های اختلال عورت نمایی

مسلما یک انسان عاقل و بالغ هرگز اقدام به نمایش عورت خود نمی کند، بنابراین تشخیص این اختلال جنسی در افراد کار دشواری نیست. علامت اصلی ابتلا به این بیماری  تمایل فرد به نشان دادن آلت تناسلی خود به غریبه ها به طور ناگهانی و غیر منتظره است. ظاهرا بیمار از مشاهده عصبانیت و نارضایتی افراد از رفتار تحریک آمیز خود لذت می‌برد. آن‌ها دوست دارند تعجب و نفرت سایرین را نسبت به خود و رفتارشان ببینند. بیمارانی که از این اختلال جنسی در رنج هستند احتمال دارد همزمان از سایر اختلالات جنسی مثل تمایل به رابطه با کودکان نیز در رنج باشند. نشانه های اختلال عورت نمایی عبارتند از:

تمایل زیاد به نشان دادن آلت تناسلی به افراد غریبه و به خصوص جنس مخالف

آشفتگی و خشم در سایر ابعاد زندگی

عدم تمایل به برقراری رابطه‌ جنسی با قربانی

ریشه های اختلال عورت نمایی

آسیب‌های روانی در دوران کودکی یکی از دلایل ابتلا به این اختلال جنسی است. ممکن است بیمار در کودکی در معرض تحقیر و سرزنش بوده‌ و همواره احساس شرم داشته است. این افراد در سنین بزرگسالی، برای غلبه بر حس حقارت خود و تجربه احساس قدرت، اقدام به نمایش آلت تناسلی خود می کنند . کم کم فرد از این احساس بیشتر و بیشتر لذت برده و به انجام آن عادت کرده و نهایتا به اختلال عورت نمایی دچار می‌شود. همچنین نتایج یک پژوهش نشان می دهد مردانی که در دوران کودکی زمان زیادی را در برابر مادر خود برهنه بوده‌اند و این برهنگی برای آن ها به موضوعی عادی بدل شده، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. در پژوهشی دیگر مشخص شد تکان شدید سر یا ضربه به ناحیه‌ گیجگاهی در کودکی، می تواند به بروز این اختلال منجر ‌شود. در نهایت تجربه آزار جنسی در دوران کودکی، مشکلات خانوادگی، زندگی پر تشنج، ترشح بیش از حد تستوسترون و.. هم می‌تواند منجربه بروز اختلال عورت نمایی در بزرگسالان شود. بنابراین لازم است والدین در زمینه‌ی آموزش مسائل جنسی به کودکان توجه کافی داشته باشند.

درمان اختلال عورت نمایی

معمولا افراد مبتلا به اختلال نمایش گری جنسی یا عورت نمایی، شخصا به دنبال درمان خود نیستند زیرا آن‌ها اصلا فکر نمی‌کنند که اختلال یا بیماری داشته باشند. عمدتا زمانی به درمان فکر می کنند که به جرم  کشف عورت روانه دادگاه شده باشند. در این شرایط  بعد از بررسی های قانونی، در صورت تشخیص ابتلا به این بیماری به روانپزشک یا روانشناس معرفی می‌شوند و این اولین جایی است که این افراد به درمان فکر می‌کنند.

نمایش عورت

حضور منظم در جلسات درمانی برای درمان موثر این بیماران کاملا ضروریست. درمان اختلال عورت نمایی معمولا شامل روان درمانی و درمان دارویی است که براساس شرایط بیمار در این مورد تصمیم گیری می‌شود. در درمان رفتاری-شناختی به این افراد آموزش داده می شود تا آنچه باعث تحریک جنسی آن‌ها می‌شود را شناسایی کرده و سپس مهارت‌های لازم برای کنترل این برانگیختگی را یاد می گیرند. این روش درمانی شامل بازسازی شناختی (شناسایی و تغییر افکار مولد این رفتار)، آموزش آرام سازی ذهنی (برای کاهش تنش‌های رفتاری) و آموزش مهارت‌های مقابله‌ای (یادگیری راهکارهایی برای شرایطی که تحریک جنسی رخ می دهد) است. علاوه بر این‌، بیمار در معرض درمان‌های گروهی و درمان خانوادگی نیز قرار می‌گیرد. مزیت درمان گروهی این است که فرد مبتلا به اختلال عورت نمایی متوجه می‌شود، تنها او نیست که دچار این اختلال است.

جمع بندی

عورت نمایی یا نمایش گری جنسی نوعی اختلال جنسی است که فرد مبتلا به طور ناگهانی اقدام به نمایش آلت خود در منظر عموم می کند. علت این بیماری معمولا تجربیات ناخوشایند در دوران کودکی یا تربیت جنسی نادرست است. معمولا این افراد خطری برای قربانییان ندارند زیرا تمایلی به برقراری رابطه جنسی از خود نشان نمی دهند. درمان این اختلال می تواند شامل روان درمانی، درمان دارویی یا ترکیبی از هر دو باشد.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *