روانشناسی جنسی

ترس از تعهد

یکی از مشکلات امروز جامعه ما عدم تمایل افراد و به خصوص آقایان به پذیرش تعهد در یک رابطه است. افرادی که ترس از تعهد دارند، معمولا از ماندن در یک رابطه طولانی اکراه دارند. در واقع اگرچه افراد مبتلا به هراس تعهد خواهان تجربه یک ارتباط عمیق با دیگران هستند، اما اضطراب آن ها از شکل گیری روابط طولانی مدت جلوگیری می کند. در این نوشتار از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل بی میلی به پذیرش تعهد بپردازیم.

دلایل ترس از تعهد

باید یاد آوری شویم که ترس از تهعد و پذیرش مسولیت احتمالا دارای ریشه های مشخصی در ذهن فرد مبتلا می باشد و صرفا با تحت فشار قرار دادن فرد نمی توان مساله را حل کرد.  چه بسا اگر این افراد برای تعهد تحت فشار قرار گیرند، به مراتب سریع تر از حد انتظار رابطه را ترک کنند. در ادامه دلایل ترس از تعهد در مردان را بررسی می کنیم.

تعهد پایان آزادی است

یکی از عمده ترین دلایلی که مردان از پذیرش مسولیت و تهعد در یک رابطه سر باز می زنند ترس از دست دادن آزادی و محدود شدن در چهارچوب رابطه است. این افراد معمولا  به دنبال تنوع در روابط خود هستند و تصور اینکه بقیه عمر یا مدت طولانی از عمر خود را فقط با یک نفر سپری کنند آن ها را آزار می دهد. در صورتیکه دلیل فرد برای عدم پذیرش مسولیت این مورد باشد، بسیار سخت و بعید است که بتوان او را در یک رابطه متعهد نگه داشت.

معمولا این دسته از افراد صرفا برای سرگرم شدن و تفریح و خوشگذرانی وارد یک رابطه می شوند. رابطه آنها بیشتر شامل مهمانی رفتن، تفریح، تماشای فیلم، رابطه جنسی، تماس تلفنی، چت کردن و سایر کارهای مفرح و سرگرم کننده دیگر است. در واقع تعهد در زندگی آن ها جایگاهی ندارد.

آن ها تمایلی ندارند در زندگی خود از نظر عاطفی و جنسی فقط به یک دختر محدود باشند. فکر اینکه دیگر نتوانند با دختران دیگر باشند ممکن است برایشان ناراحت کننده باشد. این مورد به ویژه در مورد مردانی که قبلا هرگز متعهد نبوده اند، صدق می کند.

تعهد در رابطه

خاطرات تلخ از روابط گذشته

ضرب المثل ” آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود ” مصداق شرایط این افراد است. اگر یک مرد از رابطه یا روابط قبلی خود خاطره خوشی نداشته باشد، کاملا طبیعی است که از پذیرش تعهد و مسولیت شانه خالی کند. فراموش کردن برخی خاطرات می تواند بسیار  دشوار باشد. مثلا در صورتیکه زن قبلی زندگیش به او خیانت کرده باشد یا با تکیه بر اهرم های قانونی او را تحت فشار گذاشته باشد و یا به هر دلیلی قلبش را شکسته باشد، چنین فردی همواره مراقب است تا از تجربه مجدد خاطرات تلخش خودداری کند.

عدم اعتماد

یک دیگر از دلایلی که مردان در یک رابطه تن به تعهد نمی دهند، عدم اعتماد به فرد مقابل است. اگر یک دختر نتواند اعتماد یک مرد را جلب کند، احتمالا مرد هم به ازدواج یا رابطه طولانی مدت با او فکر نخواهد کرد. مردان زمانیکه قصد تشکیل خانواده دارند به دنبال زنانی هستند که بتوانند در بلند مدت روی وفاداری و مسولیت پذیری او حساب کنند تا با اظمینان خاطر نسبت به فزرند آوری اقدام کنند.

عدم بلوغ

از نظر بیولوژیکی و روانشناسی زنان زود تر از مردان به بلوغ جسمی و عقلی می رسند، در نتیجه مسائلی مثل آرامش و امنیت برای آن ها زودتر معنی و مفهوم پیدا می کند. این امر می تواند منجر به اختلاف بین زوجین و خواسته های آن ها مبنی بر تعهد بلند مدت از یکدیگر شود. در واقع در برخی موارد با مردانی روبرو می شویم که ترسی از پذیرش تعهد و مسولیت ندارند بلکه صرفا به اندازه کافی برای متعهد بودن بالغ نشده اند!

ترس از یکنواختی

بسیاری از مردان از ترس اینکه گرفتار یک زندگی یکنواخت و کسالت آور شوند تن به تعهد نمی دهند. البته این نوع از عدم تمایل به پذیرش مسولیت بیشتر در مورد ازدواج مصداق دارد. فرد تصور می کند تصور کند که با ازدواج زندگیش به یک روال خسته کننده و روزمره از خواب بیدار شدن، مراجعه به محل کار ، رفت و آمدهای خسته کننده و احتمالا کمک به همسر در کارهای منزل محدود می شود. در صورت بچه دار شدن هم که مسولیت تربیت و تامین زندگی فرزندان به موارد فوق افزوده می شود و این ها می تواند یک مرد را نسبت به پذیرش مسولیت سست کند!

آزمایش طرف مقابل

این مورد را هیچ مردی با صدای بلند بیان نمی کند، اما ترس از تعهد می تواند ماسکی باشد برای خرید زمان. اگر مردی در مورد احساساتش نسبت به زن مورد علاقه خود اطمینان پیدا کند ممکن است سعی کند او را امتحان کند. در این شرایط، امتناع از پذیرش تعهد صرفا برای خرید زمان است تا معیار های بیشتری از فرد مقابل را محک بزند.

تعهد در رابطه زوجین

طلاق عامل ترس از تعهد

نگاه فرد به زندگی مشترک و تعهد به مقدار قابل توجهی تحت تأثیر تربیت و خانواده ای است که در آن بزرگ شده است. مردی که شاهد طلاق در خانواده یا فامیل باشد، طبیعی است که برای تشکیل خانواده نگران باشد. حتی اگر رابطه ای کامل و کم نقص داشته باشد، ممکن است همیشه این ترس را در روابط خود حس کند.

کمال گرایی و تعهد

برخی افراد ذاتا کمال گرا بوده و دوست دارند مردان کاملی برای همسر خود باشند. این دسته ااز آقایان تمایل دارند از پس هزینه های مالی اضافی به بهترین شکل ممکن برآیند، از شام عاشقانه گرفته تا هدایای گران قیمت در روزهای تولد و روز ولنتاین. این هزینه ها یکی از دلایل فراری شدن آن ها از پذیرش تعهد است.

ترس از تغییر

یک دیگر از دلایل مردان برای عدم ورود به یک رابطه متعهدانه، ترس از این مساله است که صمیمیت ایجاد شده بین او و زن مورد علاقه اش ممکن است با تعهد تغییر کند و او نمی خواهد این شیرینی را از دست بدهد. این ترس از تغییر منجر به هراس مرد از پذیرش تعهد می شود.

نتیجه گیری

ترس از تعهد و پذیرش مسولیت در مردان می‌ تواند به دلایل مختلفی باشد. از ضعف اعتماد، عدم بلوغ و ترس محدود شدن آزادی گرفته تا تجربه طلاق و حتی ترس از یکنواختی زندگی. اگر نمی توانید در رابطه های خود متعهد باشید باید آن را حل کنید. داشتن ترس از پذیرش مسولیت در مردان ، نشانگر یک نگرش ناسالم نسبت به زنان، عشق و روابط بین فردی است.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *