دانستنی های جنسی

ازدواج بی وصال

ازدواج

” نه ماه از ازدواجم می گذره ولی نتونستم  رابطه کامل داشته باشم “. ” بعد دو سال ازدواج هنوز باکره هستم! کارم شده گریه. واقعا من و شوهرم عاشق هم هستیم. می ترسم زندگیم از دستم  بره “. این ها نمونه ای از درد دل های زنانی است که از اختلال جنسی به نام ازدواج به وصال نرسیده یا واژینیسموس رنج می برند. در این اختلال ، زن به طور ناخودآگاه مانع از دخول می شود. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر این اختلال جنسی بپردازیم.

تعریف ازدواج بی وصال

ازدواج به وصال نرسیده یا واژینیسموس به درد و ترس شدید از رابطه جنسی همراه با دخول گفته می شود . این بیماری نوعی اختلال جنسی در زنان است که هنگام دخول، عضلات کف لگن زن به صورت ناخودآگاه دچار انقباض شده و مانع از انجام دخول می شود. نکته مهم در این رابطه این است که این انقباض کاملا ناخواسته است. در بیشتر موارد وقتی که قرار است رابطه جنسی دخولی برای اولین بار انجام شود ، حتی در صورتی که تمام مراحل پیش نوازی انجام شده و حالت برانگیختگی جنسی هم در زوجین پدید آمده ، درست زمانی که مرد قصد دخول دارد انقباض عضلانی به طور کاملا غیرارادی و خارج از کنترل فرد اتفاق می افتد. با یک جستجو ساده در اینترنت متوجه می شویم که این مشکل تا چه حد فراگیر است و حتی به دل نوشته زنانی بر می خوریم که چندین سال از ازدواج آنها می گذرد در حالیکه هنوز دخول کامل را تجربه نکرده اند! البته این افراد لااقل سواد لازم را داشته اند تا با جستجو در اینترنت با مفهوم ازدواج به وصال نرسیده یا واژینیسموس آشنا شوند و در مورد آن بیشتر بدانند. چه بسیارند زنانی که با این مشکل مواجه بوده و به دلیل شرم و حیا از دریافت کمک در این زمینه هم ناتوان هستند. واژینیسموس در صورتی که مورد درمان قرار نگیرد می تواند پایه های ازدواج را سست کند.

انواع ازدواج بی وصال

یک زن ممکن است در هر سن و مرحله ای از زندگی واژینیسموس را تجربه کند. مشکل می تواند اشکال متفاوتی داشته باشد. از ناممکن شدن دخول تا دخول دردناک یا همراه با سوزش که همه این موارد ریشه در انقباض های ناخودآگاه مهبلی دارد. براساس زمان بروز عارضه ، ازدواج بی وصال به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود. در نوع اولیه ، اولین رابطه جنسی با انقباض واژن همراه است و امکان دخول فراهم نمی شود.

در نوع ثانویه آن زن بعد از ماه ها و یا حتی سال ها داشتن رابطه جنسی کامل همراه با لذت و بدون درد دچار درد و انقباض هنگام دخول می شود که عمدتا دلایل روانی و عاطفی دارد.این مساله می تواند تا جایی پیش رود که حتی دخول ناممکن شود. داشتن مشکلات ارتباطی با همسر و عدم وجود صمیمیت و عشق و علاقه لازم برای یک رابطه سالم زناشویی از جمله دلایل روانی و عاطفی در بروز ازدواج به وصال نرسیده ثانویه است.

ازدواج بی وصال

دلایل ازدواج بی وصال

علل گوناگونی می تواند منجربه ناممکن شدن دخول و یا دردناک شدن آن شود. همانطور که پیشتر اشاره شد ، عمدتا دلایل روانی و عاطفی در این مساله نقش دارند اما در برخی مواقع وجود عفونت و یا حتی وجود زائده ای در اندام جنسی می تواند دلیل عارضه باشد. در ادامه به بررسی بیشتر می پردازیم.

علل روانی

آن چه در ازدواج بی وصال نوع اول که با عدم دخول همراه است اهمیت دارد ریشه های روانشناختی مرتبط با آن است. برخی تجربه ها و پدیده های روانشناختی می تواند منجر به بازداری جنسی در فرد شوند. بازداری جنسی یکی از علل رایج در واژینیسموس است. دلایل روانشناختی که در به وجود آمدن این اختلال موثرند عبارتند از:

تابو بودن مسائل جنسی در خانواده هایی که نگرشی سرکوبگرانه و منفی به مسایل جنسی دارند ، ممکن است از همان کودکی نوعی احساس گناه نسبت به رابطه جنسی در ذهن دختر شکل بگیرد. این مساله به خصوص در کودکان حساس در سنین بزرگسالی به صورت ناخودآگاه در قالب واژینیسموس بروز کرده و پس از ازدواج نیز مانع انجام رابطه جنسی کامل در آن ها می شود.

تجربه جنسی نامناسب در کودکی:  فردی که در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته و از آسیب های روانی آن در رنج است ، در بزرگسالی حین رابطه جنسی با همسرش به صورت غیر ارادی حس ناخوشایندی نسبت او به رابطه زناشویی پیدا می کند. در این شرایط فرد به طور ناخودآگاه شریک جنسی خود را جایگزین فرد متجاوز می بیند و این درگیری ذهنی، به شکل انقباض در عضلات واژن و غیر ممکن شدن دخول هویدا می شود. موضوع آسیب های روانی ناشی از تجاوز جنسی به قدری جدی است که حتی فردی که خود مورد تجاوز قرار نگرفته ولی شاهد صحنه های خشونت آمیز جنسی بوده هم ممکن است پس از ازدواج با مشکل عدم دخول مواجه شود.

نبود آموزش جنسی یا آموزش جنسی نادرست در کودکی: نبود آموزش جنسی مناسب در کودکی یکی از عوامل مهم در بروز این اختلال است. اگر آموزش جنسی درست و متناسب با سن فرد وجود نداشته باشد ، او برای ارضا کنجکاوی جنسی خود سراغ منابع نامعتبر و یا دوستانش خواهد رفت. برای مثال در درگوشی های که دختر های کم سن و سال با یکدیگر دارند ممکن است مطالب نادرستی را در مورد شب زفاف به یکدیگر انتقال دهند که موجب ترس و وحشت آنها شود. چه بسا همین اطلاعات نادرست و نا کافی که ریشه در سنین کودکی و نوجوانی  فرد دارد ، پس از ازدواج خود را به صورت بازداری جنسی نشان می دهد.آموزش جنسی متناسب با سن

علل جسمی

اما همیشه دلایل پدیده ازدواج بی وصال مربوط به مسائل روانی نیست و برخی علل فیزیکی نیز ممکن است در آن دخیل باشند. از جمله علت های جسمی دخیل می توان به وجود برخی عفونت ها، بیماری های پوستی در اندام تناسلی و لگن، برخی عمل های جراحی، وجود زائده در اندام جنسی و حتی خشک بودن ناحیه تناسلی به خصوص در سنین یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی اشاره کرد.

درمان ازدواج بی وصال

احتمال درمان موفقیت آمیز این اختلال جنسی بالا است. مطالعاتی که درباره واژینیسموس انجام شده نشان می دهد که بیش از 90 درصد  افرادی که از این مشکل شکایت داشتند روند درمان را با موفقیت به پایان رساندند. چون این اختلال می تواند هم ریشه های روانی و هم ریشه های جسمی داشته باشد ، راه حل های درمانی نیز در هر دو بعد باید ارائه شود. از جمله درمان های جسمی می توان به پروتز درمانی و تزریق بوتاکس اشاره کرد.

در پروتز درمانی هدف باز کردن واژن به صورت تدریجی است. پروتزهایی در اندازه های مختلف از کوچک تا بزرگ به مرور استفاده می شود تا مهبل کم کم به ورود شی خارجی به درون خود عادت کند.

تزریق بوتاکس ، درمانی نسبتا جدید است. هدف از این کار ایجاد نوعی بی حسی و شل شدگی در عضلات ناحیه تناسلی است و لازم است درمان هر شش ماه یا یک سال تکرار شود. شاین ذکر است به دلیل جدید بودن این روش درمانی هنوز از عوارض احتمالی آن اطلاعات دقیقی در دست نیست.

همانطور که گفته شد بعد دیگر این اختلال بعد روانشناختی آن است. در اینجا روان شناسی که قصد دارد با گفت و گو با فرد علت بروز مشکل را پیدا کند ، لازم است تخصص سکس تراپی نیز داشته باشد. ریشه این مشکل می تواند یک یا چند مورد از علل روانشناختی باشد که در بالا بیان شد. در هر صورت درمان این اختلال چندان زمان بر نیست و حداکثر در پنج یا شش جلسه قابل درمان است.

ازدواج به وصال نرسیده

نتیجه گیری

ازدواج به وصال نرسیده یا واژینیسموس نوعی اختلال در عملکرد جنسی بانوان حین رابطه جنسی است که در آن عضلات زن به صورت کاملا غیر ارادی و ناخودآگاه منقبض شده و مانع از دخول می شود. البته در انواعی دیگر از آن دخول انجام می شود ولی با سوزش و درد همراه است. علل روانی و فیزیکی هر دو می تواند در بروز این اختلال نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید..

طلاق جنسی

رابطه جنسی در دوران عقد

انواع کاندوم خاردار + فیلم آموزشی


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *