دانستنی های جنسی

افزایش میل جنسی بانوان

افزایش میل جنسی

بی میل جنسی در بانوان یکی از مشکلات رایجی است که باعث نارضایتی جنسی در بین همسران می‌شود.  در برخی موارد افزایش میل جنسی زنان می تواند راهی برای کمک به زوجین برای پایان مشکلات زناشویی باشد. مطالعات نشان می دهد حدود یک ‌سوم زنان نسبت به رابطه جنسی بی‌میل بوده و اصطلاحا سرد مزاج هستند. در صورتی که با مشکل سرد مزاجی جنسی مواجه هستید بهتر است ابتدا ریشه یابی کنید که این مشکل از چه زمانی به وجود آمده است؟ آیا این بی میلی از ابتدا وجود داشته و یا به تدریج نمایان شده است؟ در برخی موارد نوع رابطه ای که مرد از همسرش توقع دارد منجربه بی میلی جنسی در زن می شود. در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر این مساله بپردازیم.

دلایل نیاز به افزایش میل جنسی

زنان در دو شرایط متفاوت ممکن است خواهان افزایش میل جنسی باشند. دسته اول بانوانی که دچار بی‌میلی جنسی بوده و به رابطه جنسی تمایل چندانی نشان نمی دهند. در این حالت ابتدا باید ریشه و علت سرد مزاجی مورد بررسی قرار گیرد. این مشکل می تواند انواع و شدت‌های مختلفی داشته باشد.

دسته دوم زن و شوهرهایی هستند که تفاهم و سازگاری جنسی مطلوبی با یکدیگر ندارند. برای مثال ممکن است میل جنسی زن متعادل بوده ولی میل جنسی مرد زیاد باشد و یا بالعکس. در این شرایط برای بهبود رابطه زناشویی لازم است ابتدا زوجین مورد مشاوره جنسی قرار گیرند تا براساس اطلاعات به دست آمده از آنها راهکارهای مناسب از طرف درمانگر به آنها توصیه شود.

مشاوره افزایش میل جنسی

ریشه بی میلی جنسی

بی‌میلی جنسی در زنان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از سوءتغذیه، دیابت، تنگی عروق، مصرف داروهای ضدافسردگی، فشار خون تا انواع قرص های ضد بارداری می‌توانند از علل بی میلی جنسی زنان باشند. بنابراین در صورتی که فرد تمایل به افزایش میل جنسی دارد ابتدا لازم است نسبت به دلایل بی میلی جنسی خود مطلع گردد.

همچنین عوامل روان‌شناختی نیز می توانند از جمله دلایل بی‌میلی جنسی بانوان باشند. این اختلالات جنسی باید به کمک روانشناس علت یابی شده و درمان شوند. برای مثال نگرش منفی به رابطه جنسی که از طرف والدین و جامعه سنتی به دختران القا می‌شود، دوست نداشتن بدن و ظاهر فیزیکی خود ، تجربه سوءاستفاده جنسی در گذشته، مشکل در رابطه زناشویی با همسر یا نبود علاقه به او، وجود مشکلات جنسی در مرد مثل زودانزالی یا اختلال نعوظ که منجربه ناکامی زن در رابطه زناشویی خواهد شد ، همگی از عوامل موثر در کاهش میل جنسی زنان می باشد. در کنار موارد ذکر شده وجود برخی اختلالات روان‌شناختی مانند اضطراب، افسردگی و یا حتی ترس از بارداری نیز می تواند به بی میلی جنسی در بانوان منجر شود. در این شرایط برای افزایش میل جنسی لازم است راهکارهای روانشناختی در اولویت قرار گیرد.

درمان دارویی برای افزایش میل جنسی زنان

جهت افزایش میل جنسی زنان داروهای شیمیای زیادی که مورد تایید سازمان‌ غذا و دارو آمریکا ( FDA ) باشد وجود ندارد. البته در این رابطه در طب سنتی چند داروی گیاهی توصیه شده که بهتر است با مشورت پزشک آنها را مصرف کنید. تنها دارویی که توسط FDA برای افزایش میل جنسی زنان مورد تایید قرار گرفته فلیبانسرین (Addyi) است. با این وجود برای استفاده از این دارو هم توصیه می شود با پزشک مشورت کنید.

قرص ضدبارداری

تحقیقات نشان می دهد مصرف قرص های‌ ضد بارداری می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. استفاده از این این قرص‌ها حتی احتمال دارد منجربه دردناک شدن رابطه جنسی شود.

قرص ضد بارداری مانع افزایش میل جنسی

قرص های ضد افسردگی

اگر از داروهای ضد افسردگی یا مشابه آن استفاده می‌کنید باید بدانید که برخی از این داروهای روانپزشکی می توانند منجربه کاهش میل جنسی در بانوان گردند. مسلما نباید خودسرانه اقدام به قطع این داروها نمایید ولی می توانید با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.

قطره ویتاگنوس

این قطره از گیاه دارویی به نام پنج انگشت تهیه می‌شود. قطره ویتاگنوس با تاثیر بر روی ترشحات هورمونی نه تنها موجب افزایش میل جنسی در بانوان می شود بلکه عوارض یائسگی و قاعدگی را نیز بهبود می دهد.

مواد غذایی برای افزایش میل جنسی

برخی مواد غذایی می توانند در بهبود عملکرد جنسی موثر باشند. شکلات تلخ با افزایش سطوح دوپامین و سروتونین در مغز و نیز افزایش جریان خون‌رسانی به اندام ها از جمله دستگاه تناسلی موجب بهبود عملکرد جنسی می شود . اسفناج نیز با افزایش جریان خود در اندام تناسلی ، امکان تجربه یک ارگاسم لذت بخش را فراهم می کند. تخم کدو تنبل با داشتن روی و تریپتوفان منجر به افزایش میل جنسی می شود. کاتچین موجود در چای سبز نیز اثری مشابه دارد. فلفل تند با افزایش متابولیسم موجب تحریک جنسی بیشتر می شود.

افزایش میل جنسی با روان درمانی

کاهش استرس

مطالعات نشان داده استرس زیاد نقش مهمی در بی میل جنسی افراد دارد. ورزش کردن، دوش آب گرم قبل از شروع رابطه و ریلکس کردن عضلات از جمله روش های توصیه شده برای کاهش استرس است. همچنین می توانید از کمک یک مشاور جهت شناخت بهتر منابع استرس‌زا در زندگی خود و مدیریت آن‌‌ها استفاده کنید.

خواب کافی

در صورتی که خواب شبانه کافی نداشته باشید احتمال دارد با کاهش میل جنسی مواجه شوید. مطالعات نشان می دهد خواب کافی و مناسب  می‌تواند منجربه افزایش  میل جنسی بانوان به میزان 14% شود.

خوابیدن موجب افزایش میل جنسی

ایجاد وقفه در رابطه جنسی

بر اساس تحقیقات انجام شده زوجین می توانند با ایجاد وقفه‌های کوتاه مدت در رابطه جنسی خود این فرصت را به یکدیگر بدهند تا به دنبال کشف تجربه‌های جدید در رابطه مشترک باشند و این به فعال تر شدن میل جنسی آنها کمک می کند.

صحبت درباره احساسات جنسی با همسر

لازم است خود را بهتر بشناسید و بدانید که چه چیزهایی بیشتر شما را تحریک می‌کند. پس لیستی از فانتزی‌های جنسی خود را تهیه و با همسرتان درباره آن صحبت کنید و به حرف های یکدیگر در این زمینه گوش داده و ابهام های یکدیگر را بر طرف کنید. هر چقدر اطلاعات شما درباره سلیقه جنسی یکدیگر بالاتر رود ، میزان رضایت جنسی نیز بهتر می شود.

استفاده از روان‌کننده‌

یکی از دلایل بی میلی جنسی در زنان خشکی واژن حین رابطه جنسی است که موجب دردناک شدن دخول می شود. استفاده از ژل لوبریکانت در طول رابطه زناشویی مانع خشکی مهبل شده و با افزایش لذت جنسی در رابطه ، موجب افزایش میل جنسی زنان و تمایل بیشتر آنان برای رابطه های بیشتر در آینده می شود.

نتیجه گیری

از هر سه زن یک نفر با مشکل بی میلی جنسی یا سرد مزاجی مواجه است. این مساله می تواند ریشه روانشناختی مثل ترس و اضطراب نسبت به رابطه جنسی یا علت فیزیولژیکی مثل تنگی عروق داشته باشد. بنابراین در صورت تمایل فرد به افزایش میل جنسی لازم است ابتدا ریشه های سرد مزاجی به طور دقیق بررسی شود.

 


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *