روانشناسی جنسی

آزارخواهی جنسی

اختلال مازوخیسم

اختلال آزارخواهی جنسی یا به تعبیر علمی آن مازوخیسم، یک نوع اختلال جنسی است که در آن فرد از عذاب و شکنجه‌‌ جنسی لذت می برد. این افراد از کتک خوردن، تحقیر شدن، به بند کشیده شدن و هر نوع رنج بردنی با منشا جنسی لذت می برند. در ادامه این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی علل، نشانه‌ها و درمان‌هایی که برای این ناهنجاری جنسی بیان شده است بپردازیم.

مازوخیسم و سادیسم

در حقیقت مازوخیسم در نقطه مقابل انحراف جنسی دیگری به نام سادیسم یا دگر آزاری قرار دارد. بر خلاف یک فرد آزارخواه که از تحمل خشونت و حقارت در رابطه جنسی لذت می برد، یک فرد مبتلا به سادیسم از آزار و اذیت دیگری در طول رابطه کسب لذت می کند!  بنابراین کاملا طبیعی به نظر می رسد که افراد مازوخیست به دنبال افرادی با تمایلات دگرآزاری یا سادیسمی باشند. بطور کلی افراد مازوخیست چون عزت نفس پایینی دارند به هر شکل ممکن خود را به فرد مورد علاقه‌ خود تحمیل کرده و هر گونه تحقیر و توهینی را پذیرا بوده و به طور کامل در اختیار شریک جنسی خود قرار دارند به گونه ای که از زجر کشیدن و شنیدن جملات رکیک ارضا می شوند. افرادی که آگاهانه تن به بردگی جنسی می دهند از جمله افرادی با این ویژگی‌ها هستند.

نشانه های مازوخیسم

نشانه‌های ابتلا به آزارخواهی جنسی بسته به شدت این انحراف می تواند متفاوت باشد ولی به طور کلی رفتارهای زیر عمدتا در این افراد مشترک است :

✔ رفتارها، امیال یا تخیلات تحریک کننده قوی مرتبط با آزار جنسی، تحقیر شدن، کتک خوردن و به بند کشیده شدن به طور شدید و مکرر مشاهده می شود..

✔ مهم‌ترین منبع لذت جنسی آنها تحمل رنج جنسی است و یا حداقل بدون آزار جنسی ارضا نمی شوند.

✔ لذت بردن از مورد فحاشی قرار گرفتن و شنیدن الفاظ رکيک در رابطه جنسی

✔ تمایل به بسته شدن دست ها و پاها حین رابطه

✔ بی علاقگی به برقراری رابطه جنسی مگر زمانی که به اجبار باشد.

✔ عدم تمایل به رابطه جنسی ملایم و عاشقانه

✔ عدم تمایل به معاشقه و پيشنوازی قبل از رابطه

✔ علاقه به مورد تجاوز قرار گرفتن و تمایل به رابطه جنسی همزمان با چند نفر

مازوخیسم

علل آزارخواهی جنسی

تجربیات تلخ کودکی

از دیدگاه روانشناسی، ریشه مازوخیسم را باید در تجربیات تلخ دوران کودکی و خشم و نفرت سرکوب شده آن زمان جستجو کرد. تنفر و خشم سرکوب شده در دوران کودکی موجب می‌شود که فرد تلاش کند با آزار خود احساس آرامش کند. به نظر می رسد افراد مازوخیست جهت ارضاء میل جنسی خود نیاز به لگد مال شدن شدن عواطف و احساسات، تحقیر روانی و حتی آسیب دیدن جسمی دارند! متاسفانه شدت این اختلال با گذشت زمان افزایش یافته و حتی در موقعیت‌هایی که توام با ازدیاد فشار روانی باشد تمایلات مازوخیسمی نیز شدت گرفته و می‌تواند منجر به آسيب جدی فرد گردد. بنابراین باید هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام شود. همچنین ضروریست تا والدین پیش از بچه دار شدن آموزش های لازم برای تربیت صحیح فرزند را بیاموزند تا بدین وسیله از بروز اختلالات جنسی مثل مازوخیسم پیشگیری شود.

تخیلات جنسی

عامل دیگری که در این زمینه تشدید کننده است، افکار و تخیلات جنسی فرد است. در واقع در بیشتر ناهنجاری های جنسی افکار و تخیلات افراد نقش مهمی را بازی کرده و به طور مستقیم بر اعمال و رفتار فرد تاثیر می‌گذارد و او را تحریک می‌کند. در اینجاست که نقش مشاوری که بتواند به فرد در کنترل افکارش کمک کند اهمیت پیدا می کند.

عوامل زیستی

برخی دیگر از دانشمندان هم نقش ژنتیک را در این زمینه پر رنگ می دانند. اغلب افراد آزارخواه جنسی اذعان کرده اند که خیال پردازی های جنسی آزار دهنده مثل مورد تجاوز قرار گرفتن ، به بند کشیده شدن و شلاق خوردن از دوران کودکی آنها آغاز شده است. همچنین فراوانی این رفتار در بین زنان بسیار بیشتر از مردان گزارش شده است.

انواع مازوخیسم

با توجه به تمایلات افراد آزارخواه، می توان آنها را به سه دسته مازوخیسم روانی، احساساتی و جسمی تقسیم کرد. در ادامه به بررسی اجمالی هریک می پردازیم. با این وجود توجه به این نکته ضروری است که در حالت طبیعی، این تمایلات تا حدودی در زندگی جنسی بشر وجود دارد و تا زمانیکه از حد و مرز عادی تجاوز نکند، امری کاملاً طبیعی به حساب می آید و تنها در صورتیکه شکل افراطی پیدا کرده و تبدیل به عادت شود می تواند در حوزه بیماری های جنسی دسته بندی شود.

آزارخواهی

مازوخیسم روانی

در واقع مازوخیسم روانی در زندگی جنسی عادی افراد دیده می شود. برخی افراد در طول رابطه جنسی خود را ازهر لحاظ در اختیار محبوب خود قرار می دهند. این شکل از رابطه جنسی بین زن و مرد را می‌توان طبیعی دانست، اما اگر جنبه ارباب و برده پیدا کند و یکی از طرفین بنده وار خواست‌های نامتعارف شریک جنسی خود را اجابت کند، به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است. افراد این دسته جز با شنیدن اهانت و ناسزا و الفاظ رکیک به اوج لذت جنسی نمی رسند. بسیاری از بانوان جوان و تحصیل کرده که با مردانی پایین تر از خود ازدواج می‌کنند و یا تمایل به مردان قوی هیکل دارند در واقع دچار مازوخیزم روانی هستند. معمولا این زنان در برابر صفت درشت اندام بودن یک مرد، معایب و نقایص احتمالی او را کاملا نادیده می‌گیرند.

مازوخیسم احساساتی

برخی از مازوخیست ها از بر ملا شدن اختلال جنسی خود واهمه دارند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد تلاش می کنند از طریق تصور آنچه می پسندند ، تمایلات جنسی خود را ارضا کنند که به آن مازوخیزم احساساتی می گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیکی

شدیدترین نوع آزارخواهی جنسی است که در آن فرد از احساس درد و رنج، لذت برده و با اشتیاق بدن خود را در معرض درد قرار می دهد. تعداد مبتلایان به این نوع مازوخیزم از دو گروه اول بیشتر است. تمایل به شلاق خوردن، به بند کشیده شدن و قرار گرفتن در معرض رفتارهای خشن جنسی از ویژگی های این افراد است.

توضیحات دکتر هلاکویی درباره مازوخیسم یا آزارخواهی

 

درمان مازوخیسم

عموما درمان آزارخواهی جنسی سخت‌ و زمان بر است. بیمار می تواند با مراجعه به مراکز مشاوره اختلال‌های جنسی از کمک های لازم برای حل مشکل از جمله روان درمانی بینش مدار یا شرطی سازی ذهنی کمک بگیرد. همچنین در صورتی که فرد متاهل باشد، نقش همسر در پیشبرد فرآیند درمان حیاتی است. استفاده از روش‌هایی که منجربه شایسته سازی الگوهای تحریک جنسی، بازسازی شناختی و آموزش مهارت‌های اجتماعی شود نیز می تواند موثر باشد. در مورد افرادی که رفتارهای خودآزارانه شدید و خطرناک از خود نشان می دهند استفاده از دارو جهت کاهش توهم و افکار مربوط به انحرافات جنسی موثر است. بنابراین دریافت مشاوره جنسی برای افراد مازوخیست ضروری می‌باشد.

جمع بندی

مازوخیسم یا آزارخواهی جنسی یکی از انواع شناخته شده اختلالات جنسی است که در آن فرد از تحمل انواع تحقیر و توهین کلامی تا رفتارهای خشن فیزیکی در طول رابطه جنسی لذت می برد. این بیماری ریشه در تجربیات تلخ کودکی افراد دارد هرچند گروهی از دانشمندان عوامل زیستی را هم دخیل می دانند. درمان های موثر آزارخواهی جنسی در حال حاد آن علاوه بر روانکاوی شامل دارو درمانی نیز می شود.

بیشتر بخوانید..

پریود مردانه چیست؟

رابطه جنسی در دوران عقد

افزایش میل جنسی بانوان


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *