دانستنی های جنسی

آشنایی با عوارض خود ارضایی

عوارض خود ارضایی

خودارضایی یک روش تحریک جنسی بدون نیاز به شریک جنسی است که فرد با تحریک کردن اندام جنسی خود، لذت جنسی را تجربه میکند. علاوه بر انسان در سایر پستانداران نیز این پدیده مشاهده میشود. خودارضایی بسیار شایع است، چه در افراد متاهل و چه در افراد مجرد این عمل ممکن است انجام شود، اما در برخی موارد میتواند مشکل ساز  باشد. در این مقاله از مسترکاندوم به بررسی کامل معایب خودارضایی میپردازیم.

خود ارضایی بد یا خوب؟

کودک انسان از سه سالگی که خود را پیدا می کند و لمس کردن بدن خود را آغاز میکند، به تدریج با خودارضایی آشنا میشود. خودارضایی در برخی موارد بدن را از نظر بیوشیمیایی به تعادل میرساند، اما اگر به افراط کشیده شود مثل هر مسئله دیگری فرد را با مشکلات زیادی در زندگی شخصی، روابط زناشویی و … مواجه خواهد کرد.

معمولا عمل خود ارضایی با دست و یا وسایل دیگر انجام میشود. مردان بیشتر از طریق دیدن فیلم های غیر اخلاقی دست به این فعالیت میزنند. در بانوان این عمل میتواند علاوه بر دست ها با ابزار مختلف و یا حتی فشار آب صورت گیرد.

خود ارضایی در مردان

در پسران جوان غالبا در دوره بلوغ و با کشف ارتباطات جنسی، خود ارضایی هم معنا پیدا میکند.اقدام به این عمل میتواند حتی از سن ۱۲ سالگی شروع شود. پسران به طور طبیعی بیشتر از دختران خودارضایی کرده و زمان بیشتری را هم برای انجام آن صرف میکنند. برای پسرها علاوه بر تلاش برای کاهش فشارهای روانی، کشف و شناخت بیشتر روابط جنسی نیز دلیلی برای خودارضایی است. در واقع آن ها برای شناخت بهتر روابط جنسی  به دنبال کسب اطلاعات به اشکال مختلف هستند.

خود ارضایی دختران

خودارضایی زنان کمی متفاوت است. آن ها در سنین بسیار پایین متوجه میشوند که با تحریک کردن کلیتوریس میتوانند لذتی خاص را تجربه کنند. دختران در سنین پایین با روش های گوناگونی مانند استفاده از فشار آب و یا لمس کلیتوریس و دیگر قسمت های آلت زنانه این لذت را تجربه میکنند. خودارضایی برای دختران عمدتا راهی برای تجربه کردن عواطف است. در آینده و  در سنین جوانی ، دختران عشق و میل جنسی را به صورت یک موضوع کلی و درهم تجربه کرده و با پروراندن این عواطف و تخیلات سعی در ارضای جسمی و روانی  خود دارند.

خود ارضایی دختران

دلایل خود ارضایی

نداشتن شریک جنسی

✔ عدم رضایت زناشویی

✔ رفتارهای وسواسی و جبری

✔ استرس و بیماری های جسمی

✔ اختلالات جنسی

خودارضایی دلایل متفاوتی دارد. مهم ترین دلیل نداشتن شریک جنسی است. بیشتر در افراد جوان که روابط جنسی کم و محدودی دارند این عمل مشاهده میشود. با این وجود مردان و زنانی که روابط جنسی منظم دارند هم گاها به این عمل دست میزنند. عدم رضایت از روابط جنسی یکی از دلایل آن است، در واقع این افراد با وجود داشتن روایط جنسی از آن لذت کافی نمیبرند.

وسواس نیز میتواند دلیل دیگر اقدام به خود ارضایی باشد! معمولا افرادی که به شکل وسواسی به این عمل میپردازند لذت زیادی از آن نمیبرند و قدرت توقف آن را هم ندارند. همچنین مطالعات نشان داده افراد در شرایط پر استرس شغلی و تحصیلی هم برای کاهش استرس دست به این عمل میزنند. به طور کلی استرس عامل مهمی در انجام خودارضایی بوده و معمولا بعد از انجام آن استرس تا حدودی فروکش میکند. در زمان ابتلا به بیماری نیز مشاهده میشود که افراد میل بیشتری به خودارضایی دارند. این میل در واقع یک واکنش تکاملی است زیرا خودارضایی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و موجب افزایش گلبول های سفید خون میشود.

خود ارضایی و کاهش استرس

عوارض جسمی خود ارضایی

خود ارضایی به مرور زمان، میتواند مشکلات عضلانی برای فرد ایجاد کند. چون انرژی زیادی صرف ارگاسم میشود، بدن از مواد غذایی ذخیره شده در عضلات برای تامین انرژی از دست رفته استفاده میکند. البته منظور از عضلات، تمام عضلات بدن حتی مغز ، قلب و چشم است. خود ارضایی ممکن است باعث اختلال موقتی در کارایی این اندام ها شده و در صورتیکه انرژی بدن به میزان کافی تامین نشود احتمال بروز عوارض جدی تر  وجود دارد.

 در بانوان خود ارضایی ممکن است خستگی مفرط، لرزش دست و اختلال در قاعدگی هم ایجاد کند! خستگی و بی حالی، سردرد، درد در شانه، دست، کمر و پاها، انزوا، کاهش اشتها و لاغری، ، از دست دادن تمرکز و حواس پرتی، مشکل در خواب، پرخاشگری و آسیب دیدن آلت تناسلی برخی از عوارض ناشی از خود ارضایی است.

عوارض روحی خود ارضایی
  • افسردگی به دلیل احساس تنهایی در تجربه ارگاسم
  • اضطراب و استرس به دلیل نگرانی از عواقب و پیامدهای آن
  • کاهش اعتماد به نفس و احساس حقارت
  • اعتیاد به خود ارضایی
  • زود انزالی و یا دیر انزالی

ابتلا به دیر انزالی یا زود انزالی یکی از عوارض اثبات شده خود ارضایی است. در مردان به این دلیل که معمولا در  یک حالت خود ارضایی انجام میشود، به مرور زمان تبدیل به عادت شده و  ارگاسم به سرعت و در آن حالت خاص صورت میگیرد. این افراد بعد از ازدواج، به دلیل عادت سیستم عصبی به زود ارضا شدن، با کوچکترین تحریکی که مشابه خود ارضایی باشد، ارضا میشوند.

در بانوان به دلیل تنوع راه های خود ارضایی و نواحی تحریک پذیر، این مسئله  اندکی متفاوت است. استفاده از وسایل مختلف برای خود ارضایی، توقع فرد را برای بهترین تحریک ممکن بالا برده و در حین رابطه جنسی به دلیل نا آگاهی مرد، زن دچار دیر ارضایی میشود.

خود ارضایی همسر

آیا خود ارضایی به افسردگی ختم میشود؟

پاسخ به این سوال دشوار است. ما نمیدانیم که خودارضایی موجب افسردگی می شود یا افراد افسرده بیشتر  مستعد  خودارضایی  هستند. آنچه روشن است خودارضایی  به دلیل اعتماد به نفس پایین رخ داده و فرد حس میکند نمیتواند شریک جنسی مناسبی برای خود پیدا کند.

ترک خود ارضایی

برای توقف خودارضایی گام هایی را باید در نظر گرفت. در درجه اول شاید لازم باشد با یک متخصص روان درمانگر مشاوره داشته باشید. همچنین بسیار مهم است که زمان های تنهایی خود را محدود نمایید. برای ترک این عادت لازم است با خود و احساساتتان صادق بوده و در مواقع ضروری خود را سرگرم و مشغول نمایید. ورزش منظم را فراموش نکنید و برای فعالیت جسمی زمان مشخصی را معین کنید. تماشای محتوای پورن را به طور کامل از زندگی خود حذف نمایید.

 

همچنین مطالعه این مقالات هم پیشنهاد میشود :

رابطه جنسی در دوران عقد

پریود مردانه چیست؟

اولین رابطه جنسی + فیلم


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *