دانستنی های جنسی

شایع ترین مشکلات جنسی زنان

مشکلات جنسی زوجین

مشکلات جنسی زنان یکی از دلایل اصلی نارضایتی جنسی در جامعه ایرانی است که موجب افزایش آمار طلاق در ایران شده است. میل جنسی در زنان تا حدودی پیچیده است. در زنان نیاز به صمیمیت در رابطه زناشویی به اندازه خود رابطه جنسی مهم است و چنانچه در هر یک از قسمت های مربوط به نیاز جنسی و نیاز احساسی اختلالی بروز کند ، خود را به صورت مشکلات جنسی نشان می دهد. در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

همانطور که اشاره شد متاسفانه آمار طلاق در کشورمان بالا رفته و یکی از دلایل این مساله مربوط به عدم رضایت جنسی زوجین از زندگی زناشویی است. در این نوشتار به بررسی ریشه های مشکلات جنسی زنان می پردازیم. علت این اختلالات می تواند شامل تغییر در هورمون ها ، عروق خونی ، شیمی مغز و… باشد که باعث به وجود آمدن مشکلاتی در روابط زناشویی می شود. در ادامه به رایج ترین اختلالات جنسی در زنان اشاره شده است.

 بی میلی جنسی

بی میلی جنسی یکی از متداول ترین مشکلات جنسی در زنان است که عوامل مختلفی در بروز آن موثرند و ممکن است ترکیبی از اختلالات جسمی و روحی باشد. عدم تمایل زن به بر قراری رابطه جنسی با همسرش از مسائل بسیار مهم در زندگی مشترک است که مثل زود انزالی یا اختلال نعوظ در مردان ، ممکن است زندگی زناشویی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. مطالعات نشان می دهد که حدود سی در صد از زنان ، از بی میلی جنسی در زندگی زناشویی خود رنج می برند. وجود اختلاف در محیط خانواده و نبود روابط عاطفی عمیق بین زوجین از دلایل این اختلالات می تواند باشد. استرس ، اضطراب و افسردگی ، ترس از بیماری های مقاربتی ، نداشتن اعتماد به نفس کافی و احساس خشم نسبت به همسر از دیگر عوامل موثر در این مشکلات جنسی هستند. مراجعه به پزشک و مشاور جهت استفاده از برخی داروها برای افزایش تحریک جنسی و یا حل اختلافات زناشویی می تواند بسیار موثر واقع شود.

مشکلات جنسی

اختلال در تحریک جنسی

در برخی موارد، زن از میل جنسی کافی برخوردار است اما به دلایل مختلف تحریک جنسی مناسب برای شروع یک رابطه صورت نمی گیرد. افسردگی ، استرس ، اضطراب ، خستگی و نداشتن عزت نفس از عواملی است که سبب اختلال در تحریک جنسی زنان می شود.  همچنین ابتلا به برخی بیماری ها مثل دیابت، فشار خون و یا وجود عفونت در ناحیه تناسلی هم می تواند موجب بروز برخی مشکلات جنسی گردد. حتی حساسیت به وسایل پیشگیری از بارداری هم ممکن است مانع از یک تحریک جنسی مطلوب شود. نهایتا اینکه یکی از مهمترین دلایل اختلال تحریک جنسی در زنان مربوط به عدم دریافت پیش نوازی کافی از طرف همسر قبل از شروع رابطه جنسی است.

اختلال در ارگاسم

متاسفانه بسیاری از زنان به دلیل ابتلا به اختلال ارگاسمی از تجربه رسیدن به ارگاسم و اوج لذت جنسی محروم هستند. افراد مبتلا ، امکان رسیدن به اوج لذت جنسی را ندارند و این مساله موجب سرد شدن و نارضایتی او از زندگی زناشویی می شود. اختلال در ارگاسم از معمول ترین مشکلات جنسی زنان بوده و عده زیادی با این مشکل مواجه هستند. نارضایتی از ظاهر اندام ، استرس و فشار های مالی ، اعتقادات نادرست فرهنگی و مذهبی در مورد رابطه جنسی و فقدان رابطه صحیح با همسر از عوامل اصلی بروز این مشکل است. مشاوره جنسی و درمان دارویی می تواند در درمان این اختلال بسیار موثر باشد.

داشتن درد هنگام رابطه جنسی

از دیگر مشکلات جنسی شایع در زنان ، وجود درد هنگام نزدیکی است. دیس پارونی یا تجربه درد هنگام مقاربت یک نوع اختلال در رابطه جنسی به حساب می آید. ممکن است  این درد سطحی بوده و در قسمت هایی از اندام جنسی مثل ورودی واژن حس شود و یا اینکه عمیق بوده و فشار بر اندام های داخلی عامل ایجاد آن باشد. خشکی مهبل ، التهاب و عفونت ، واژینیسم ، اختلال ژنتیکی ، مسایل روحی و روانی ، شیمی درمانی و یائسگی از عوامل موثر در دردناک شدن رابطه جنسی در زنان هستند.

مشکلات جنسی زنان

اختلال واژینیسم

واژینیسم از جمله مشکلات جنسی است که جنبه جسمی-روانی دارد. در این نوع اختلال اضطرابی ، زن هنگام بر قراری رابطه جنسی با اسپاسم و انقباض عضلات ورودی مهبل مواجه شده و سوزش و درد شدیدی را تجربه می کند به گونه ای که دخول و ادامه رابطه زناشویی نا ممکن  می شود. این اسپاسم عضلانی ، کاملا ناخودآگاه است و فرد توانایی کنترل آن را ندارد. علت بروز چنین اختلالی متفاوت است. عفونت دستگاه تناسلی، خشکی مهبل ، پرده بکارت ضخیم ، زایمان ، انجام رادیوتراپی برای درمان سرطان دهانه رحم ، عدم اطلاعات کافی در مورد مسایل جنسی ، ترس یا احساس شرم از روابط جنسی در بروز این عارضه موثر است. استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی برای درمان واژینیسم کاربرد دارد.

جمع بندی

امروزه نارضایتی جنسی در بین زوج های جوان یکی از دلایل اصلی طلاق در جامعه ما به حساب می آید. وجود مشکلات جنسی چه در مرد و چه در زن نیاز به آگاهی و در صورت لزوم مراجعه به مشاور و دریافت کمک دارد. عمده ترین اختلالات جنسی در زنان عبارتند از : بی میلی جنسی ، عدم تحریک جنسی ، اختلال در ارگاسم و..


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *