عمومی

عشق یک طرفه

عشق یک طرفه

رنج دوست داشتن فردی که نسبت به شما علاقه‌ای از خود نشان نمی دهد، واقعا دشوار است و همراه با حس یاس و پرشانی است و این حس ناامیدی هنگامی که او را همان عشق رویاهایتان می بینید شدیدتر هم می‌شود. بیشتر افراد با این آرزو که روزی به وصال معشوق می رسند صبر پیشه می کنند، اما واقعیت این است که عمدتا این امیدها به واقعیت تبدیل نشده و حس ناکامی آنها به مرور پر رنگ تر خواهد شد. در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی نشانه های عشق یک طرفه و پیامدهای آن در زندگی افراد بپردازیم.

ویژگی های عشق دوطرفه

اگر دو نفر  بیشتر احساساتشان را با هم شریک باشند عشق آنها خالص است. علائم زیر بخشی از این موارد است :

توجه به علایق یکدیگر

فردی که شما را دوست دارد ، به نیاز‌ها و علایق شما توجه زیادی خواهد داشت. او  کنجکاو است بداند شما چه چیزهایی را دوست دارید و از چه چیز‌هایی خوشتان نمی آید.

خوشحال شدن از موفقیت

اگر فردی شما را دوست داشته باشد قطعا از موفقیت و شادی شما هم خوشحال خواهد شد. سهیم شدن در شادی یک فرد نشان دهنده اهمیت دادن به موفقیت و تلاش اوست.

حمایت دوطرفه

فردی شما را دوست داشته باشد هنگامی که شما در شرایط سختی قرار دارید ، تمام تلاشش را می کند تا آسایش و آرامش شما را فراهم ‌کند. افرادی که به یکدیگر عشق می ورزند در بدترین شرایط زندگی هم کنار یکدیگر بوده و از هم پشتیبانی می‌کنند. بنابراین اگر کسی در نهایت صبر و آرامش به شما در جهت حل مشکلات  کمک می‌کند و تا جای ممکن حامی شماست، قطعا عاشقانه شما را دوست دارد.

لذت از با هم بودن

یکی از نشانه های عشق واقعی این است که فرد عاشق دوست دارد زمانی را هرچند کوتاه در کنار معشوق خود باشد. او برای این با هم بودن به دنبال دلیل و بهانه ای نیست بلکه صرفا از بودن در کنار شما لذت می برد.

لذت با هم بودن در عشق

عشق یک طرفه

در صورتی که تمایل به معشوق صرفا در ذهن عاشق شکل گرفته باشد عشق یک طرفه است. در این شرایط فرد در تصورات و تخیلاتش باور دارد که معشوقش نیز او را دوست دارد. در روان شناسانی این حالت را بیش از آن که عشق بنامند، نوعی بیماری تلقی می کنند. در مواردی افرادی هستند که به شدت کسی را دوست دارند و باور دارند که او نیز آنها را دوست دارد، در حالیکه معشوق حتی آنها را نمی شناسد!

برخی روتنشناسان باور دارند که این حالت نوعی بیماری است زیرا یک فرد عادی وقتی متوجه شود که عشق و علاقه اش یک طرفه است از آن دست بر می‌دارد. در شرایط حادتر هنگامی که فرد از عشق بیمارگونه در رنج باشد، این عشق یک طرفه را رها نمی کند تا جاییکه ممکن است منجر به سرخوردگی و یا حتی حس تنفر نسبت به معشوق شود.

پیامد‌های عشق یک طرفه

همانطور که در بالا اشاره شد در برخی موارد عشق یک طرفه ، تبدیل علاقه به خشم و تنفر نیز محتمل است. معمولا این افراد در خیالات خود زندگی می‌کنند و به این باور می رسند که دیگران مانع رسیدن آنها به معشوق هستند. در ادامه به بررسی راهکاری جهت خروج از شرایط روحی ناشی از یک عشق بی وصال می پردازیم.

پایات دادن به عشق یک طرفه

در صورتیکه با تمام وجود عاشق فردی بوده اید اما پاسخی در قبال این علاقه دریافت نکرده اید و  همچنان با احساسات خود در این زمینه دچار مشکل هستید، شناخت پنج مرحله زیر احتمالا می‌تواند به شما در فراموش کردن شرایط پیش آمده کمک کند.

انکار کردن

در این مرحله به صورت ناخودآگاه حقیقت را انکار می کنید چراکه در ابتدا فراموش کردن معشوق باورکردنی به نظر نمی رسد. شوکه شدن و احساس بی حسی بعد از مواجه شدن با واقعیت ، احساساتی کاملا طبیعی هستند که در این مرحله تجربه می‌کنید. پس از مدتی با کاهش فشار شوک اولیه، احساس درد و غم ناشی از نرسیدن به عشق رویاهایتان کمتر می‌شود.

انکار در عشق یک طرفه

 عصبانیت

سخت‌ترین مرحله برای مدیریت اوضاع و شرایط پیش آمده این مرحله است. عبور از مرحله انکار حقیقت و روبرو شدن با شرایط پیش آمده  فرد را وارد مرحله عصبانیت می کند. در مرحله عصبانیت ، شخص درخواست حمایت و کمک نزدیکان را رد کرده و حتی آنها را مقصر شرایط پیش آمده می بیند و پیوسته از خود می‌پرسد چرا این اتفاق برای او افتاده و..

چانه زدن

در واقع مرحله چانه زدن ادامه مرحله عصبانیت است. در اینجا فرد مرتب دلایل به فرجام نرسیدن این عشق را در ذهن خود مرور کرده و تلاش می‌کند تا در مقابل رفتن معشوق ایستادگی کرده و به هر شکلی شده او را برگرداند.

افسرده شدن

در این مرحله بیشترین احتمال وجود دارد که از دست دادن معشوق مبدل به ناتوانی فرد در داشتن رابطه عاشقانه دیگری شود. وقتی که فرد پایان عشق خود را پذیرفته و دچار ناامیدی می‌شود، در این مرحله قرار می‌گیرد. احساساتی مانند یاس و ناامیدی ، پوچی ، میل به کناره گیری و غمگینی در این مرحله طبیعی هستند.

پذیرفتن واقعیت

مرحله نهایی فراموش کردن ، پذیرش است. در این مرحله شخص با خودش آشتی کرده و آماده می شود تا با آرامش از شرایط پیش آمده عبور کرده و با این عشق بی وصال کنار آید. او که در مرحله عصبانیت از دست محبوبش خشمگین بود، اکنون با او در صلح قرار گرفته و می‌پذیرد که معشوق رفته است و کم کم به زندگی عادی بر می‌گردد.

پذیرش واقعیت در عشق یک طرفه

جمع بندی

عشق و علاقه در صورتی که صرفا در ذهن فرد شکل گرفته و توام با خیالات بوده و محبوب از آن بی خبر یا بی تمایل به آن باشد عشق یک طرفه است. برخی روانشناسان اصرار بر ادامه این نوع دلبستگی را که با بی اعتنایی معشوق به دلیل بی علاقگی همراه است نوعی بیماری تلقی می کنند. در شرایط حادتر هنگامی که فرد از عشق بیمارگونه در رنج باشد، دست از این عشق یک طرفه بر نمی دارد تا جاییکه ممکن است منجر به سرخوردگی و یا حتی حس تنفر نسبت به معشوق شود.

بیشتر بخوانید..

دختری با ده ها ارگاسم روزانه

نقطه جی و تاثیر آن بر ارگاسم

8 فایده رابطه جنسی


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *