روانشناسی جنسی

سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب

سکسومنیا

شاید تابه حال راجع به ختلالات‌ خواب مثل حرف زدن در خواب یا راه رفتن در خواب شنیده باشید.  اما احتمالا  واژه سکسومنیا یا برقراری رابطه جنسی در خواب برای شما چندان آشنا نیست. سکسومنیا مثل راه‌رفتن در خواب نوعی خواب‌پریشی است که نتیجهٔ گیرکردن بین مراحل مختلف خواب است. در  ادامه این مطلب از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا بررسی بیشتر این پدیده بپردازیم.

سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب چیست؟

سکسومنیا تلاش برای رابطه جنسی با خود یا فرد دیگر در خواب است. نکته اینجاست که این رفتارها به‌ شکل کاملا فیزیکی روی داده و احتمال دارد به صورت خودارضایی یا تمایل به آمیزش‌ جنسی با دیگری خود را نشان دهند. به طور کلی در حالت خواب‌پریشی ، فرد ممکن است کارهایی را انجام دهد که گویی بیدار است در حالیکه هنوز در خواب است. تحقیقات نشان داده‌ که اپیزودهای سکسومنیا عمدتا طی عمیق‌ترین مرحله از چرخه خواب که معمولا رویا نمی بینیم رخ می دهد.

البته باید در نظر داشت که سکسومنیا با رؤیای آمیزش‌ جنسی کاملا فرق دارد. هنگامیکه فرد در رؤیا خود را در حال برقراری رابطه جنسی می بیند، هیچگونه فعالیت و حرکتی نداشته و کاملا شبیه یک فرد خوابیده است، درحالیکه در سکسومنیا علاوه‌ بر ایجاد تحریک‌ جنسی و انزال، حرکات فیزیکی مربوط‌ به آمیزش‌ قابل مشاهده است به گونه ای که این تصور ایجاد می شود که شخص بیدار است!

سکسومنیا تا چه‌ اندازه شایع است؟

هنوز اطلاعات دقیقی از میزان شیوع این بیماری در اختیار نداریم. بر اساس نتایج یک مطالعه که بر روی افرادی که از اختلالات‌ خواب رنج می بردند ۸ درصد از بیماران نشانه‌های سکسومنیا را از خود نشان دادند. همچنین تعداد مردان مبتلا تقریبا سه‌برابر زنان بود و در بین زنان خودارضایی بیشتر از سایر  رفتارهای جنسی شایع بود. البته افرادی که در این مطالعه بررسی شدند بیماران مبتلا به اختلالات‌ خواب بودند در  حالیکه ما نیاز به اطلاعات کافی در مورد میزان شیوع در میان افراد عادی داریم. اما مشکل اینجاست که افراد مبتلا‌ به‌هیچ‌عنوان از بیماری خود آگاه نیستند، بنابراین نمی‌توانند آن را گزارش کنند. از طرف دیگر، افرادی‌ که  این اختلال را تجربه کرده‌اند، به‌ دلیل خجالت و احساس شرم حاضر نیستند برای درمان اقدام کنند که این مساله دستیابی به‌ آمار واقعی را دشوار می کند.

رابطه جنسی در خواب

آیا سکسومنیا (رابطه جنسی در خواب)‌ خطرناک است؟

برخی رفتارهای افراد مبتلا‌ به سکسومنیا در خواب می‌تواند نگران کننده باشد. هرچند حرکات جنسی مانند خودارضایی خطری برای دیگران ندارد، اما رفتارهایی مثل تلاش برای برقراری رابطه جنسی با فردی‌ که در کنار بیمار خوابیده می‌تواند کاملا جدی باشد. حتی پرونده‌های قضایی درباره اقدام‌ به تجاوز جنسی وجود دارد که در آن وکیل‌مدافع جهت تبرئه متهم ، به سکسومنیا استدلال کرده است. همچنین بیماری ممکن است علاوه‌بر عواقب فیزیکی، پیامدهای هیجانی، روانی هم برای فرد داشته باشد. از سوی دیگر ممکن است همسر فرد مبتلابه سکسومنیا این برداشت را داشته باشد که نارضایتی‌ جنسی سبب این رفتار است. این افراد تصور می‌کنند همسر آنها خواب رابطه جنسی با فرد دیگری را می بیند و این مساله زمینه ساز  اختلاف بین زوجین می شود.

نشانه های سکسومنیا (رابطه جنسی در خواب )

همانطور که گفته شد بیمار مبتلا به سکسومنیا در هنگام خواب، ناآگاهانه رفتارهایی به قصد برقراری رابطه جنسی انجام می دهد. این حرکات با خود فرد یا با کسی‌ که در کنارش خوابیده است انجام می شود. ممکن است فرد به طور همزمان، در خواب حرف بزند. مسلما اولین افرادی که متوجه این اختلال می‌شوند همسر، هم‌اتاقی فرد یا والدین هستند. برخی همسران افراد مبتلا از  افزایش سطح خشونت‌ جنسی و کاهش خویشتن‌داری در بعضی شب‌ها شکایت کرده اند! برخی نشانه‌های این اختلال به شرح زیر است:

✔ ناله کردن

✔ عرق کردن

✔ خودارضایی

✔ نفس سنگین و ضربان قلب بالا

✔ نوازش خود یا فرد کنار دست

✔ انجام واقعی عمل آمیزش‌

✔ توجهی به اتفاقات اطرافش ندارد

✔ پس از بیداری چیزی به یاد نمی آورد

✔ نگاهش خیره یا خالی است ( چون در خواب است )

✔ خودبه‌خود به ارگاسم (اوج لذت‌جنسی) می‌رسد

✔ حرکت بدن به گونه ای که هنگام آمیزش جنسی معمول است

سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب

دلایل سکسومنیا (رابطه جنسی در خواب)

ظاهرا سکسومنیا هم مثل سایر اختلالات خواب در نتیجه بروز اختلال در چرخه های خواب مغز  رخ می دهد. تحقیقات نشان می‌دهد بیماری‌های جسمی و روحی، سبک‌ زندگی، شغل فرد و حتی مصرف داروهایی‌که منجربه تداخل در الگوهای خواب می شود، ممکن است در بروز این بیماری نقش داشته باشند.برخی از این علل عبارت‌اند از:

✔ کمبود خواب

✔ خستگی‌ شدید

✔ مصرف موادمخدر

✔ استرس‌  و اضطراب شدید

✔ مشاغل پر استرس

✔ سفر های متعدد و طولانی

✔ مصرف برخی داروهای خاص

✔ الگوهای خواب نامنظم

✔ مصرف بیش‌ازحد مشروبات الکلی

✔ شرایط نامناسب هنگام خوابیدن

✔ سابقه ابتلا به‌ سایر انواع خواب‌پریشی

مدیریت و درمان بیماری سکسومنیا

خوشبختانه درمان سکسومنیا در بیشتر موارد با موفقیت‌ همراه است. بهترین شیوه برای درمان، پیروی از  یک الگوی سالم و منظم برای خواب و بیداری است. در بسیاری از موارد، علائم بیماری با افزایش میزان و کیفیت‌ خواب کاهش یافته یا به‌طور کامل ناپدید شده است. اما باید در نظر داشت که به دلیل دشواری بررسی کاهش یا بر طرف شدن علائم در درازمدت، تشخیص اثر واقعی درمان روی فرد به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. با این وجود، علاوه بر رفع اختلالات مربوط به خواب روش‌های زیر نیز ممکن است در درمان مؤثر باشد:

تغییر سبک‌ زندگی

مهم‌ترین بخش‌ از فرایند درمان بیماران مبتلا به سکسومنیا تغییر در سبک زندگی آنهاست. چون این بیماری ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای اطرافیان شخص شود، توصیه می شود این بیماران در طول درمان ترجیحا شب‌ها تنها بخوابند. در برخی موارد از افراد تقاضا می شود درب اتاق‌ خود را قفل کنند!

مدیریت روان‌شناختی

در بسیاری از موارد گزارش شده، همسر بیمار با مشاهده نشانه های سکسومنیا، نگران یا عصبانی شده است. مراجعه‌ به روانپزشک یا روان‌شناس و شرکت در جلسات مشاوره گروهی بین فرد یا افرادی‌ که به طور مسقیم با بیماری او در ارتباط هستند (مثل همسر، هم‌اتاقی، والدین و..)، می‌تواند به‌ کاهش علائم هیجانی و روانی ناشی‌ از این بیماری کمک کند.

مراجعه به روانشناس برای سکسومنیا

توصیه‌هایی برای افراد مبتلا به سکسومنیا

 با همسر و خانواده‌ خود صحبت کنید

از آنجاییکه اطرافیان نزدیک شما را از این بیماری آگاه می کنند، لازم است آنها نیز درجریان روند بیماری و درمان قرار داشته باشند زیرا سکسومنیا می‌تواند آن ها را در معرض خطر قرار داده و بر روابط افراد اثر منفی بگذارد. بنابراین بهتر است عزیزان شما از روند درمان بیماری و اینکه چه کمکی می‌توانند به شما بکنند آگاه باشند.

از محرک‌ها دوری کنید

همانطور که پیشتر اشاره شد،نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر می‌تواند در بروز سکسومنیا نقش داشته باشد. بنابراین باید از این محرک ها دوری کنید.

خوب خوابیدن را تمرین کنید

داشتن یک برنامه منظم برای خواب و بیداری حهت جلوگیری از سکسومنیا بسیار مهم است. کمبود خواب و یا تغییر در الگوی خواب شبانه می‌تواند علائم بیماری را تشدید کند. ساعات خواب‌ و بیداری خود را به‌درستی تنظیم کنید و به این الگو پایبند باشید.

جمع بندی

سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب اختلالی است که فرد در خواب برای برقراری رابطه جنسی تلاش می کند. در این حالت شخص کاملا خواب بوده و پس از بیداری در مورد رفتارهای جنسی خود چیزی به خاطر نمی آورد. اظلاعات دقیقی از میزان شیوع این بیماری در دسترس نیست. کمبود خواب، استرس واضطراب، مشاغل پراسترس و مصرف الکل و مواد مخدر از مهمترین دلایل بروز این اختلال است.

بیشتر بخوانید..

اختلال نعوظ در مردان

4 دلیل زود انزالی در آقایان

نقطه جی


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *