روانشناسی جنسی

اهمیت جاذبه جنسی در روابط زناشویی

اهمیت وجود جاذبه جنسی بین زن و شوهرها برای تداوم زندگی زناشویی بسیار مهم است. برخی از زوجین با وجود اینکه بسیار به یکدیگر علاقه دارند اما نسبت به هم جاذبه جنسی کافی را احساس نمی کنند. این مساله می تواند از همان ابتدا وجود داشته و یا به مرور زمان به وجود آمده باشد. نهایتا اینکه آیا برای پایداری یک رابطه ، جذابیت جنسی زوجین برای هم ضروری است؟ در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

اهمیت جاذبه جنسی در رابطه

روانشناسان بر این باورند که کشش جنسی شرط اصلی یک رابطه صمیمانه است. بر این اساس امکان ندارد یک رابطه سالم، پایدار و عاشقانه باشد، اما هیچگونه جاذبه جنسی بین زوجین وجود نداشته باشد. در حقیقت وجود همین تمایل جنسی بین افراد است که بین یک رابطه صمیمی و رابطه‌ دوستانه تفاوت ایجاد می‌کند. اما این بدان معنا نیست که یک زندگی مشترک بدون جاذبه جنسی نمی تواند دوام داشته باشد. برخی زوجین ممکن است سال ها در کنار یکدیگر زندگی کنند بدون آنکه برای یکدیگر به لحاظ جنسی جذاب باشند. حتی ممکن است طلاق جنسی بین زن وشوهرها به وجود آیند.

از طرف دیگر نبود کشش جنسی لزوما به معنای یک رابطه ناسالم نیست. در صورتیکه زن و مردی سالخورده با هدف ازدواج یکدیگر را ملاقات کنند، احتمالا تمایل چندانی به رابطه جنسی نداشته باشند زیرا آن ها رابطه‌ خود را عمدتا بر مبنای دوستی با یکدیگر طرح ریزی می کنند و البته این نوع رابطه آنان را خوشحال و راضی نگه می دارد.

علل روابط بدون جاذبه جنسی

دوری از صمیمیت

رابطه جنسی زن و مرد را به شکل منحصر به فردی به یکدیگر پیوند می‌دهد. اگر این جاذبه جنسی بین افراد توام با عشق باشد، این رابطه زناشویی بسیار محکم، ماندگار و پرشور خواهد بود. در این شرایط صمیمیت زیادی بین زوجین پدید می آید. اما برخی افراد به دلایل مختلف که می تواند ریشه در گذشته آنها داشته باشد از یک رابطه صمیمانه دوری می کنند. آن ها با انتخاب فردی که نسبت به او کشش جنسی ندارند، به صورت ناخودآگاه مانع از بروز صمیمت ناشی از رابطه جنسی در زندگی خود می شوند. در واقع این افراد با انتخاب همسری که رابطه جنسی با او چندان برایشان لذت بخش نیست، خود را از آسیب پذیر بودن در مقابل همسر خود محافظت می کنند.

جاذبه جنسی زوجین

دوری از رابطه جنسی

هرچند در بیشتر موارد افراد داشتن جاذبه جنسی را یکی از ملاک های انتخاب همسر می دانند، اما در مواردی هم با زنان و مردانی روبرو می شویم که همسری برای خود انتخاب می کنند که نسبت به او کشش جنسی ندارند. البته این انتخاب عمدتا به صورت ناخود آگاه است و ریشه در عوامل مختلفی می تواند داشته باشد. در واقع این افراد به دنبال بهانه ای هستند تا از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنند. مهمترین علل دوری کردن از برقراری رابطه جنسی عبارتند از:

  • تجربه آزار و اذیت جنسی در گذشته
  • قرار داشتن تحت سلطه جنسی همسر قبلی
  • داشتن اضطراب و ذهنیت منفی نسبت به رابطه جنسی

بنابراین این دسته از افراد برای اجتناب از رابطه جنسی، ناخودآگاه عاشق افرادی می شوند که به لحاظ جنسی آن ها را تحریک نکرده و به این شکل بهانه لازم را خواهند داشت. متاسفانه ممکن است  فرد متوجه نباشد که از لحاظ جنسی دچار مشکل است و حتی از فقدان یا کمبود تمایل جنسی به فردی که به او علاقه دارد گیج و سر در گم باشد. بنابراین در صورتیکه کمبود جاذبه جنسی در رابطه شما تداوم دارد، لازم است در جهت التیام تمایلات جنسی خود کار کنید.

به دست گرفتن کنترل

زمانی که شما نسبت به فردی احساس کشش جنسی می کنید، در واقع تا حدودی به او این اجازه را می دهید تا بر شما تسلط داشته باشد. شاید در ذهن به خود بگویید : او آنچنان تاثیر قوی بر من دارد که در کنارش خودم را از دست می‌دهم. اما اگربه لحاظ شخصیتی نیاز به تسلط بر دیگران دارید یا از تسلط دیگران بر خود احساس خوبی ندارید، ممکن است جذب افرادی شوید که برای شما جاذبه جنسی چندانی ندارند، تا به این طریق با اجتناب از رابطه جنسی احساس امنیت کنید. وقتی احساس نیرومند جنسی شما را به سمت همسرتان نمی کشد، به مرور فاصله روحی و احساسی زیادی بین شما ایجاد می‌شود و دچار این فکر غلط می شوید که در زندگی مشترک بیشتر مسلط هستید تا تحت تسلط !

اهمیت جاذبه جنسی

جاذبه جنسی و گذشت زمان

آیا جاذبه جنسی با گذشت زمان به وجود می آید؟ برای جواب دادن به این پرسش باید نخست به شناسایی علت فقدان این کشش و جاذبه بین زوجین پرداخت. در صورتیکه به  لحاظ روحی و روانی در این مورد مشکلی ندارید، از اختلال جنسی خاصی رنج نمی برید یا تجربه مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفتن ندارید ولی از شروع رابطه با همسرتان هیچ گونه کشش جنسی نسبت به او احساس نمی‌کردید، احتمال اینکه که بتوانید این جاذبه جنسی را به مرور زمان به وجود آورید زیاد نیست. ولی اگر مواردی که در بالا به آن اشاره شد ریشه مساله باشد، می‌توانید با حل آنها، جذابیت پنهان شده در زیر این لایه‌ها را بیرون آورید و شور و اشتیاق را به زندگی جنسی خود هدیه دهید.

جمع بندی

برای یک فرد طبیعی، داشتن جاذبه جنسی یکی از فاکتورهای مهم تصمیم گیری برای انتخاب همسر است. با این وجود برخی افراد به دلایل مختلف از جمله عدم تمایل به صمیمت، بی میلی به رابطه جنسی و یا ترس از تحت تسلط قرار گرفتن، به دنبال افرادی هستند که برای آنها از نظر جنسی جذاب نباشد. در برخی موارد هم زوجین به مرور زمان جذابیت جنسی خود را برای یکدیگر از دست می دهند.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *