روانشناسی جنسی

تفاوت میل جنسی زنان و مردان

میل جنسی

در روانشناسی شاخه ای به نام روانشناسی جنسی یا sexology وجود دارد که به مسائل مربوط به روابط جنسی، اختلالات جنسی و عوامل تاثیر گذار در روابط جنسی می‌پردازد.  بر این اساس زنان و مردان به لحاظ جنسی تفاوت های عمده ای با هم دارند که لازم است زوجین به این تفاوت ها آگاه بوده و بتوانند ن را مدیریت کنند. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان که متعاقبا منجربه رفتارهای جنسی متفاوت می شود بپردازیم. 

میل جنسی = رابطه جنسی

به طور طبیعی جنس مذکر بیشتر از جنس مونث به دنبال برقراری رابطه جنسی است. این مساله به وضوح در طبیعت قابل مشاهده است. میل جنسی در مرد به گونه ای تکامل یافته که مردها به دنبال تعداد بیشتری شریک جنسی هستند و دست رد به سینه روابط  جنسی اتفاقی نمی زنند.  میل جنسی یک مرد به او فرمان می دهد که بدون توجه به محدودیت ها و شرایط جستجوگر رابطه جنسی باشد. این در حالی است که در مورد خانم ها مسائل عاطفی اولویت اول را داشته و یک زن بدون یک دلبستگی هرچند کوتاه مدت، تمایلی به رابطه جنسی از خود نشان نمی دهد. البته این مساله در مورد آن دسته از زنان که اقدام به تن فروشی می کنند متفاوت است که در این موارد هم فقر ریشه و علت تن دادن آن ها به فحشا است. به طور کلی مردان این قابلیت را دارند که بدون داشتن رابطه عاطفی، رابطه جنسی برقرار کنند. اما برای یک زن رابطه جنسی و رابطه عاطفی کاملا درهم تنیده است. این مهم‌ترین تفاوت خانم ها و آقایان در میل جنسی است.

میل جنسی زنان متاثر از عوامل اجتماعی

مطالعات روانشناسی جنسی نشان می دهد که گرایش، رفتار و میل جنسی زنان بسیار بیشتر از مردان تحت تاثیر عوامل اجتماعی و فرهنگی است. این گرایش های جنسی می تواند با گذشت زمان و قرار گرفتن در محیط خاص دستخوش تغییر ‌شود. برای مثال مطالعات نشان داده زن هایی که به طور مرتب به کلیسا می رفتند تمایل کمتری به رابطه جنسی از خود نشان دادند، اما در بین مردان رابطه‌ مشخصی بین کلیسا رفتن و تمایلات جنسی یافت نشد.  همچنین زنان در مورد مسائل جنسی در مقایسه با مردان، بسیار بیشتر تحت تاثیر همسالان خود هستند به این معنا که معمولا دیدگاه غالب در گروه های دوستی خود را می پذیرند.

دلایل میل جنسی متفاوت مرد و زن

کنترل میل جنسی با دارو

تمایلات جنسی مردان درمقایسه با زنان به طور مستقیم به بیولوژی آنها وابسته است. این به این معناست که مصرف برخی داروها در مردان می تواند به کاهش میل جنسی یا باالعکس منجر شود. بنابراین در بیشتر موارد برای مشکلات جنسی مردان درمان های دارویی وجود دارد اما درمورد بانوان استفاده از دارو برای افزایش میل جنسی نمی توان چندان موثر باشد.

افکار جنسی

همه انسان ها به سه مساله خواب، غذا و رابطه جنسی که در واقع نیازهای زیستی ابتدایی هستند فکر می کنند. اما در اینجا هم تفاوت بارزی بین زنان و مردان وجود دارد. برای مثال مردانی که تازه وارد دانشگاه شده اند به طور متوسط روزانه 19 بار و دختران روزانه 10 بار به رابطه جنسی و مسایل مربوط به آن فکر می کنند. اما با گذشت زمان شرایط تغییر کرده و میل جنسی بانوان تا اوایل سی‌سالگی به مردان نزدیک شده و در دهه چهارم زندگی، زنان فعالترین دوره افکار جنسی خود را تجربه کرده و تقریبا به اندازه مردان در مورد سکس فکر می کنند.

ضرورت فکر جنسی برای حفظ میل جنسی

برای یک زن طبیعی و بلکه ضروریست که حداقل یک بار در روز به رابطه جنسی فکر کند، این افکار جنسی به زنان کمک می کند تا با بدن خود رابطه درستی بر قرار کنند. آن دسته از  زنان که در طول روز لحظاتی را صرف فکر کردن به زندگی جنسی خود می کنند، بیشتر به خود رسیده و نسبت به خود احساس بهتری پیدا می کنند، خود را خواستنی یافته و انرژی جنسی آنها  افزایش می یابد.

میل جنسی متفاوت زنان و مردان

تفاوت زنان و مردان در تمرکز جنسی

از دید روانشناسی جنسی مردان قادرند از رابطه جنسی به عنوان ابزاری جهت رسیدن به آرامش استفاده کنند. آن‌ها تنش های روزانه خود را با سکس فرو می‌نشانند. اما برای زنان مساله کاملا معکوس است. برای مثال اگر یک زن در طول روز مشکلی در محل کار داشته باشد، به احتمال زیاد میل جنسی او شدیدا تحت تاثیر قرار می گیرد. همین تفاوت می تواند موجب سرخوردگی مردان شود یا در زن این احساس را به وجود آورد که همسش صرفا با دید جنسی به او نگاه می کند.

تفاوت در رسیدن به اوج

زمان لازم برای  تحریک جنسی در مردان کوتاه بوده و یک مرد تقریبا به محض تحریک آماده رابطه می شود، در حالیکه زنان برای برانگیخته شدن احتیاج به زمان بیشتری دارند. به همین دلیل است که به مردان توصیه می شود پیش نوازی را برای شروع رابطه جنسی فراموش نکنند. تحقیقات در رابطه با مشکلات زناشویی زوجین نشان می دهد ریشه اغلب موارد بی میلی جنسی یا دردناک شدن رابطه جنسی در بانوان، رعایت نکردن اصل پیش نوازی جنسی به وسیله مردان است.

تفاوت در فروکش کردن میل جنسی

یک مرد بلافاصله پس از انزال، تحریک ناپذیر شده و این ویژگی مدتی ادامه دارد، در صورتیکه این فروکش کردن هیجانات جنسی برای زنان آرام آرام رخ می دهد. همچنین خانم ها  بعد از تجربه ارگاسم، دوباره هم می‌توانند تحریک شوند و بر خلاف مردان دوره تحریک ناپذیری ندارند. درست به همین دلیل است که زنان تمایل دارند پس از رابطه جنسی نیز در آغوش همسر خود بمانند، اما  مردان به دلیل فروکش کردن غلیان میل جنسی ممکن است حتی تمایلی به همسر خود نشان ندهند. به همین دلیل است که کارشناسان حوزه زناشویی به مردان توصیه می کنند که پس نوازی همسر بعد از پایان رابطه جنسی را هم به اندازه پیش نوازش مورد توجه قرار دهند.

تفاوت زن و مرد در میل جنسی

ارتباط میل جنسی با سن

میل جنسی در زنان به تدریج با بالا رفتن سن افزایش یافته و در نیمه دوم دهه چهارم زندگی به اوج می‌رسد، اما در مردان به محض رسیدن به سن بلوغ جنسی، میل جنسی زیادی به وجود می آید. از نظر جنسی، عملکرد یک مرد نوزده ساله را می‌توان با یک زن سی تا چهل ساله مقایسه کرد. زنان پس از میانسالی و یائسه شدن معمولا با کاهش تمایلات جنسی روبرو می شوند اما برای مردان این اتفاق به تدریج در سنین سالمندی رخ می دهد. پدیده‌ای که به آن یائسگی مردانه گفته می شود.

جمع بندی

میل جنسی در زنان و مردان متفاوت است. درحالیکه مردان برای رابطه جنسی هر کاری می کنند، زنان درانتخاب شریک جنسی خود بسیار دقیق هستند زیرا رابطه عاطفی برای آنها بسیار مهم تر است. مردان و زنان حتی در رسیدن به ارگاسم، تمرکز جنسی و تعداد دفعاتی که در طول روز به سکس فکر می کنند نیز باهم متفاوت هستند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *