روانشناسی جنسی

بررسی ریشه های نارضایتی جنسی

نارضایتی جنسی

نارضایتی جنسی در رابطه زناشویی امروزه به یکی از مشکلات جدی در میان همسران به خصوص زوج های جوان تبدیل شده است؛ متاسفانه به دلیل تابوهای اجتماعی ، زن وشوهرها بیشتر ترجیح میدهند در مورد آن سکوت کنند و حتی اسمش را به زبان نیاورند. در محیط خانواده ها هم عمدتا بنا بر قانونی نانوشته صحبت درباره رابطه جنسی قدغن است! شاید بسیار به ندرت بتوان خانواده ای را یافت که در  ارتباط با مسائل جنسي آموزش لازم را به فرزندان خود بدهد. همین امر باعث شده که نوجوانان و جوانان اطلاعات جنسي خود را از گروه های همسالان خود و یا اینترنت و شبکه های اجتماعی کسب کنند. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) به بررسی این پدیده میپردازیم.

تعریف نارضایتی جنسی

در صورتی که هریک از زوجین در روابط زناشویی لذت کافی را نبرد به گونه ای که نسبت به آن دچار بی میلی جنسي گردد با نارضایتی جنسی روبرو هستیم. دقت کنید تداوم این مساله مهم است زیرا ممکن است در برخی موارد به دلایل مختلف هر یک از زوجین ، چه مرد چه زن ، نتواند به اوج لذت جنسي برسد ولی در کل از کیفیت رابطه زناشویی خود راضی باشد.

نارضایتی جنسی دلیل طلاق

طی پژوهش های انجام شده توسط مرکز سلامت خانواده ، علت بیش از 50% طلاق ها در ایران به مشکلات زناشویی بین زوجین مربوط است. همچنین بنا بر گزارش معاونت وزارت بهداشت و درمان مورخ فروردین 96، حدود 63% از زن و شوهرها  از روابط زناشویی خود رضایت ندارند و نارضایتی جنسی در صدر عوامل مربوط به طلاق است. حال باید دید عواملی منجربه عدم رضایت جنسي افراد میشود.

نارضایتی جنسی

6 عامل اصلی نارضایتی جنسی

هرچند نارضایتی جنسی میتواند  ریشه در عوامل مختلفی داشته باشد از جمله درگیری و مشغله های ذهنی یا عدم رابطه صمیمانه میان زوجین ، با این وجود 6 عاملی که در ادامه بررسی میشود به عنوان مهمترین عوامل دخیل مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.

دانش جنسی کم

متاسفانه در کشور ما، صحبت از مسائل جنسي تابو است و این باعث میشود افراد اطلاعات بسیار کم و ناقص و یا حتی اشتباهی را کسب کنند. حال وقتی چنین فردی با این تصورات اشتباه یا اطلاعات ناقص وارد رابطه زناشویی شود ، احتمال اینکه بتواند رابطه با کیفیتی را تجربه کند زیاد نیست. البته به مرور زمان و با کسب تجربه قطعا این روند بهبود خواهد یافت ولی تاثیر اولین رابطه جنسی سایه خود را همواره بر سر زندگی مشترک زوجین خواهد انداخت.

✔ ترس از عدم ارضا همسر

یکی از دلایل مهم نارضایتی جنسي ترس و اضطراب حین مقاربت است. عوامل مختلفی موجب استرس و اضطراب میشود اما آنچه در اینجا مد نظر است ترس ناشی از عدم توانایی در ارضا کردن همسر است که موجب میشود فرد خود و تمایلات جنسي خود را نادیده گرفته و فقط نیازهای جنسي همسرش را مورد توجه قرار دهد.

✔ فقدان پیش نوازی کافی

مرد و زن به لحاظ جنسي تفاوت هایی با یکدیگر دارند که لازم است زن و شوهر ها برای بالا بردن کیفیت رابطه زناشویی خود از این تفاوت ها آگاه باشند. مهمترین مورد مساله پیش نوازی در زنان است که با وجود اهمیت بسیار زیاد ، کمتر مورد توجه قرار میگیرد و مردان اغلب از کنار آن به سادگی میگذرند که این موضوع در دراز مدت به نارضایتی جنسی زن منجر میشود.

نارضایتی جنسی زوجین

✔ احساس گناه هنگام نزدیکی

یکی دیگر از عواملی که نارضایتی جنسی یکی از زوجین را در پی دارد نگاه گناه آلود به رابطه زناشویی است. برخی افراد با دیدگاه های افراطی بر این باورند که کارکرد رابطه زناشویی برای تولید مثل است و زیاد نباید برای کسب لذت جنسي مورد توجه قرار گیرد. همین مساله باعث میشود نه تنها خود در طول مقاربت لذت جنسی کافی را نبرند بلکه موجب نارضایتی جنسی همسر خود نیز شوند.

✔ تجربه ناخوشایند در اولین رابطه جنسی

عمدتا اولین رابطه جنسی مهمترین آن است. در صورتی که افراد به هر دلیلی تجربه نامطلوبی از اولین ارتباط جنسي خود در ذهن داشته باشند ، این مساله به صورت نا خودآگاه بر سایر روابط آنها تاثیر گذار خواهد بود.  برای مثال در مورد بانوان ، اغلب تجربه اولین رابطه جنسی همراه با درد و سوزش است و نیازمند توجه جدی شریک جنسي به آرامش در طول رابطه است. در غیر اینصورت ممکن است خاطره بدی برای زن به جا گذاشته شود. در مورد مردان نیز در صورتی که نتوانند همسر خود را به خوبی ارضا کنند ممکن است به توانایی جنسی خود شک کنند.

✔ درخواست جنسی ناخوشایند

در برخی موارد یکی از زوجین ، عمدتا آقایان ، به دلایل مختلف از جمله تماشای محتواهای پورنوگرافی تمایل دارند آنچه را در این نوع فیلم ها دیده اند با همسر خود تجربه کنند. در صورتی که زن این درخواست را با اکراه و صرفا برای جلب نظر همسرش بپذیرد ، به مرور و به دلیل آزار دهنده بودن آن نسبت به رابطه زناشویی دلسرد میشود. همچنین رد شدن این تقاضا معمولا به نارضایتی شوهر می انجامد.

علل نارضایتی جنسی

جمع بندی

نارضایتی جنسی یکی از عوامل اصلی طلاق در ایران است و پژوهش ها حاکی از آن است که بیش از 60% از زوجین گرفتار اختلافات ناشی از مسائل زناشویی هستند که مشخصا خبر از وجود بحران در این زمینه میدهد. عمده ترین دلایل این نارضایتی ها شامل : فقدان اطلاعات جنسی ، تجارب ناخوشایند ، ترس از عدم انجام درست وظایف زناشویی و… است.

بیشتر بخوانید..

عوارض رابطه مقعدی

کاندوم هوشمند چیست

چرا سکس دهانی جذاب است + پوزیشن های جذاب


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *