دانستنی های جنسی

خیال پردازی جنسی

اگرچه خیال پردازی جنسی در زندگی جنسی انسان‌ها امری طبیعی به حساب می آید اما دیدگاه های مختلفی درباره آن وجود دارد. برخی افراد از خیال پردازی جنسی احساس گناه می‌کنند. برخی دیگر می ترسند تخیلات جنسی منجربه اختلال در رابطه جنسی واقعی آن ها شود. هرچند باید اذعان کرد که همیشه این خیال پردازی ها طبیعی نبوده و در بعضی موارد می توانند باعث انحرافات جنسی گردد. با این وجود نداشتن تخیلات جنسی نیز ممکن است رابطه زناشویی را تحت تاثیر قرار دهد. اما آیا راهی برای تشخیص خیال پردازی بهنجار از نابهنجار وجود دارد؟ در این نوشتار از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

خیال پردازی جنسی چیست

فانتزی جنسی یا خیال پردازی جنسی به هر گونه فکر، رویا یا داستان با محتوای جنسی اطلاق می‌شود که در ذهن افراد شکل می گیرد. تخیلات جنسی پدیده‌ای کاملا رایج و طبیعی است. پژوهش ها نشان می‌دهد حدود 80% مردان و زنان در زندگی خود انواع خیال‌ پردازی های جنسی را تجربه کرده اند. بنابراین وجود این خیال پردازی های جنسی در ذهن فرد به تنهایی نمی تواند دلیلی بر یک ناهنجاری یا اختلال باشد و امری متداول و طبیعی است. اما در برخی مواقع همین تخیلات جنسی می تواند عامل شروع روابط ناسالم نیز باشد.

منشا خیال پردازی جنسی

تخیلات و رویاهای هر انسان ریشه در خواسته ها و آرزوهایش دارد. با پدیدار شدن میل جنسی در نوجوانان، خیال پردازی جنسی هم جهت ارضا آن شکل می‌گیرد. بنابراین کاملا طبیعی است که در دوره نوجوانی به دلیل ایجاد میل جنسی، فرد شروع به تصور داستان‌ها و تخیلات جنسی کند. سن، سابقه داشتن رابطه جنسی، تماشای محتوای پورنوگرافی و حتی قدرت تخیل فرد بر شدت و نوع تصورات جنسی تاثیرگذار است.

خیال پردازی جنسی در مردان

محتوای خیال پردازی های جنسی

رویا پردازی افراد بسته به نوع گرایش جنسی و علایق و فانتزی های جنسی آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. مسلما یک فرد همجنسگرا با یک فرد دگر جنسگرا خیال پردازی جنسی یکسانی ندارد. جنسیت نیز در این زمینه یک عامل تعیین کننده است. تخیلات جنسی در زنان و مردان تفاوت های اساسی دارد. به طور معمول زنان در تخیلات جنسی خود را در نظر سایر مردان جذاب تصور کرده و یا حتی داشتن رابطه با افراد مشهور را تصور می‌کنند در حالیکه مردان معمولا در تخیلات خود رابطه با زنان مختلف، رابطه جنسی به زور و رابطه جنسی دهانی را تصور کنند. بعضی افراد هم روابطی را تصور می کنند که با توجه به شرایط خود امکان تجربه آن را ندارند. مثلا فردی که تمایلات آزارخواهی جنسی دارد و همسرش در ارضا این تمایلات با او همراه نمی شود، ممکن است این میل را با خیال پردازی جنسی ارضا کند.

عوارض خیال‌پردازی جنسی

همانطور که در بالا اشاره شد، خیال‌پردازی‌ جنسی معمولا طبیعی بوده و مشکلی ایجاد نمی کند اما در برخی موارد ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل باشد. مثلا فردی که خواهش‌ها و نیارهای جنسی خود را نتواند در قالب رابطه زناشویی با همسرش ارضا کند و به خیال پردازی جنسی روی می‌آورد، ضروریست به فکر اصلاح رابطه جنسی خود باشد. چنانچه فردی به دلیل تماشای محتوای پورن به تصورات جنسی غیرمعمولی می‌پردازد، باید در تماشای این فیلم‌ها تجدید نظر کند. در حالتی که خیال‌پردازی‌جنسی شکل وسواسی به خود بگیرد، فرد برای آرام کردن نگرانی‌ها و دور کردن افکار مزاحم به تخیلات جنسی که احتمالا با خود ارضایی همراه است پناه می برد. در این شرایط تخیلات جنسی خود را به عنوان نوعی وسواس یا اعتیاد جنسی نشان می‌دهند که نیاز به درمان دارند. اما به طور کلی اگر تخیلات جنسی ماهیت غیر طبیعی و وسواسی نداشته باشد چندان جای نگرانی نیست.

کارکرد خیال پردازی جنسی

خیال پردازی جنسی برای افزایش کیفیت رابطه جنسی با همسر می تواند مفید نیز باشد. در صورتی که شما متاهل هستید و در ذهن خود روش های مختلفی را برای رابطه جنسی تصور می‌کنید که فکر می کنید لذت‌بخش است، می‌توانید سلیقه خود را با همسرتان در میان گذاشته و به کمک او این تخیلات را به واقعیت تبدیل کنید و به این ترتیب از رابطه زناشویی لذت بیشتری ببرید. حتی این می تواند به آشنا شدن بیشتر با سلیقه جنسی همسرتان منجر شده و او نیز به بیان خواسته های جنسی خود بپردازد که در مجموع رضایت جنسی هر دوی شما افزایش یافته، احساس صمیمیت بیشتری می کنید و از همه مهم تراعتماد به نفس و عزت نفس شما رشد می‌کند.

خیال پردازی جنسی در زنان

اصلاح خیال‌پردازی‌ جنسی ناسالم

در ابتدا باید بپذیرید که تمایلات جنسی شما نامناسب و ناپسند نیست. هر انسانی به طور طبیعی میل به داشتن رابطه جنسی دارد و اگر این خواسته به شکل مناسبی در زندگی زناشویی ارضا نشود به تصویر سازی آن خواهد پرداخت. باید با پذیرفتن این موضوع از احساس گناه دور شوید. مشاوره جنسی به بسیاری از افراد که به همین دلیل اضطراب نهفته دارند می تواند کمک کند. اما برای دوری  از انحراف و خیال پردازی وسواس گونه موارد زیر را در نظر بگیرید:

✔ سعی کنید از تماشای محتوای پورنوگرافی دوری کنید. دیدن این نوع فیلم‌ها منجربه تغییر انتظارات جنسی شما شده و تخیلات جنسی عیر متعارف را در شما تقویت می کند.

✔ برای بهبود رابطه زناشویی، فقط همسر خود را در خیال پردازی جنسی خود وارد کنید. این کار باعث می شود به سلیقه خود در رابطه جنسی با همسرتان بیشتر آشنا شوید و این ایده های جدید را به رابطه واقعی وارد خواهید کرد.

✔ بسیاری از اختلالات جنسی ریشه در خیال پردازی جنسی نامتعارف دارد، بنابراین سعی کنید به سمت رابطه جنسی طبیعی و واقعی بروید. اگر می بینید زمان و انرژی زیادی را صرف تخیلات جنسی خود می کنید، و این مساله مربوط به میل جنسی زیاد شما است و نه حالت وسواسی، لازم است با انتخاب یک شریک جنسی مناسب و شروع یک رابطه جنسی سالم به شکلی صحیح به ارضا میل جنسی خود بپردازید. این رابطه جنسی در دنیای واقعی این امکان را به شما می‌دهد که به تصورات غیر ممکن عادت نکنید و در زندگی واقعی رضایت جنسی بیشتری را تجربه کنید.

جمع بندی

به هر نوع رویا و تصور ذهنی که شامل روابط جنسی باشد خیال پردازی جنسی یا فانتزی جنسی گفته می شود. تحقیقات نشان داده بیشتر مردان و زنان در طول زندگی خود این تصورات جنسی را تجربه کرده اند هرچند محتوای آن بسته به گرایش جنسی و یا جنسیت می تواند متفاوت باشد. بر خلاف شکل وسواس گونه و غیر متعارف خیال پردازی های جنسی که شاید حتی نیاز به درمان داشته باشد، تخیلات جنسی متعارف می تواند در بهبود کیفیت رابطه جنسی زوجین موثر باشد.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *