روانشناسی جنسی

طلاق جنسی چیست

طلاق جنسی

در مورد طلاق عاطفی مطالب زیادی به رشته تحریر در آمده اما به نظر می رسد لازم باشد در مورد طلاق جنسی و پیامدهای ناگوار آن در زندگی زوجین بیشتر و بی پرده تر سخن گفته شود. در طلاق جنسی ، زوجین به دلایل متعدد رابطه جنسی لذت بخشی با هم ندارند ، برای مثال در حالیکه قد بلند برای فرد تحریک کننده است شریک جنسی او کوتاه قامت است. فرد دوست دارد همسرش ظریف و لاغر اندام باشد در حالیکه چاق و فربه است! در این شرایط ممکن است زن وشوهر درست مثل خواهر و برادر با هم زندگی کنند و خبری از رابطه جنسی نباشد. در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی عوامل بروز طلاق جنسی در میان زوحین بپردازیم.

 طلاق جنسی چیست؟

طلاق جنسی گونه ای از زندگی مشترک زوجین در کنار یکیدیگر است که به دلایل مختلف رابطه جنسی بین آنها وجود ندارد یا بسیار کم است. عمده ترین دلیل طلاق جنسی نارضایتی جنسی به دلیل عدم تطابق زوجین به لحاظ جنسی است. در این شرایط زن و شوهر حتی ممکن است رابطه عاطفی خوبی باهم دشته باشند و در کنار یکدیگر احساس آرامش کنند ولی به لحاظ جنسی کششی نسبت به یکدیگر احساس نکنند. در ادامه به بررسی مهم ترین دلایل طلاق جنسی می پردازیم.

نقش نارضایتی جنسی در طلاق جنسی

نارضایتی جنسی به شرایطی اطلاق می شود که یکی از زوجین یا هر دو به دلایل مختلف از رابطه جنسی لذت کافی را نمی برد. در این صورت زوجین به تدریج نسبت به رابطه سرد شده و تمایلی به آن نشان نمی دهند. رابطه زناشویی پایه و اساس پایداری زندگی مشترک است و هرگونه نارضایتی جنسی در رابطه بین زوجین می تواند زمینه ساز سردی روابط بین همسران شده و سبب پیدایش مشکلات زیادی برای زوجین در آینده شود به گونه ای که حتی ممکن است زندگی مشترک آنها را به سمت جدایی و طلاق سوق دهد. بسیاری از کارشناسان ، طلاق جنسی و  طلاق عاطفی را درکنار یکدیگر قرار داده و مقدمه جدایی نهایی زوجین می دانند و بر شناسایی عواملی که منجربه کاهش رابطه عاطفی و جنسی زوجین منجر می شود تاکید دارند.

طلاق جنسی و نارضایتی جنسی

نقش اختلال جنسی در طلاق جنسی

یکی از عوامل اصلی اختلاف زوج ها که حتی می تواند به مرحله طلاق برسد وجود برخی اختلالات جنسی در میان یکی از زوجین است. در ایران به دلیل شرایط خاص اجتماعی و فرهنگی آمار قابل استنادی از اختلالات جنسی در دسترس نیست اما بررسی دلایل عمده مراجعه زوجین به مراکز مشاوره ، نشان می دهد وضعیت نگران کننده است. در این میان  از مشکلات جنسی شایع در میان آقایان می توان به زود انزالی اشاره کرد.  همچنین در مورد بانوان سرد مزاجی و کاهش تمایل به رابطه جنسی شیوع بیشتری دارد.

در مورد درمان زود انزالی روش های مختلفی وجود دارد مثل استفاده از کاندوم تاخیری ، اسپری تاخیری یا ژل تاخیری و نیز انجام برخی حرکات ورزشی. اما برای درمان سرد مزاجی ابتدا باید ریشه آن بررسی شود سپس راه حل ارائه گردد. سرد مزاجی شور و نشاط زندگی مشترک را هدف قرارداده و منجربه افت کیفیت زندگی مشترک می شود. بهتر است زوجین برای درمان بی میلی جنسی مراجعه به درمانگر را به طور جدی مد نظر قرار دهند.

نقش عدم تطابق جنسی در طلاق جنسی

شاید یکی از مهمترین مسائلی که قبل از ازدواج باید مورد توجه جدی قرار گیرد تطابق و همخوانی جنسی زن و شوهر با یکدیگر است. بسیاری از جوانان به دلیل برخی تابوهای غلط فرهنگی و اجتماعی و نیز نبود یا کمبود آموزش های صحیح در این خصوص ، به بررسی این مساله بسیار مهم قبل از ازدواج توجهی نکرده و بدون توجه به میل و نیاز جنسی خود اقدام به انتخاب همسر می کنند. توجه به تطابق جنسی زوجین در مشاوره های پیش از ازدواج بسیار مهم است . شناخت فیزیولوژی بدن افراد، آگاهی از رویاهای جنسی ، تشخیص گرم مزاج یا سرد مراج بودن ، ارزیابی و بررسی فاتنزی ها و خیال پردازی ها جنسی و نیز آگاهی از تبعات ازدواج زوج های غیر همخوان جنسی از جمله اطلاعاتی است که در این جلسات مشاوره قابل ارائه می باشد.

ناهمخوانی جنسی در طولانی مدت بنیان خانواده را تهدید می کند چراکه زوجین نمی توانند رابطه جنسی خود را به خوبی پیش برده و از هم آغوشی یکدیگر لذت ببرند. اگر رابطه جنسی لذت بخش نباشد موجب دلسردی و به تدریج دوری  زوجین از یکدیگر شده و این مساله کم کم به طلاق جنسی می انجامد.

طلاق جنسی و عدم تطابق جنسی

عوامل تشدید گننده طلاق جنسی

تغذیه نا مناسب

تحقیقات نشان می دهد بسیاری از اختلالات جنسی از جمله بی میلی جنسی ریشه در عدم تعادل هورمونی و شیمیایی بدن دارد و این مساله نقش رژیم غذایی سالم را به خوبی آشکار می کند. داشتن رژیم غذایی سالم شامل غلات سبوس دار ، میوه ، سبزی ، گردو و روغن زیتون در کنار کاهش مصرف مواد مضری مثل شکر و غذاهای فرآوری شده می تواند تاثیر به سزایی در عملکرد جنسی افراد داشته باشد. همچنین استفاده از آمپول های بدن سازی که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته می تواند تعادل هورمون ها و مواد شیمیایی بدن را برهم زده و تاثیر منفی بر عملکرد جنسی فرد داشته باشد.

مصرف سیگار یا قلیون

 مصرف تنباکو از یک سو قدرت باروری مردان را کاهش می دهد و از سوی دیگر می تواند تاثیرات مخربی بر عملکرد جنسی فرد داشته باشد. دود سیگار و تنباکو موجب نشت وریدی در آلت می شود که بدترین نوع اختلال جنسی است. برای ایجاد حالت نعوظ طبیعی در مردان باید خونی که وارد آلت تناسلی می شود در آنجا گرفتار شود به این معنی که باید سیاهرگ ها بسته شوند و  باقی ماندن این خون در آلت تناسلی سبب نعوظ در مرد شود. در بیماری نشت وریدی ایجاد و حفظ نعوظ برای فرد سخت می شود و تقریبا می توان گفت هیچ نوع درمانی ندارد. دود سیگار و تنباکو می تواند موجب نشت وریدی شود.

تشدید طلاق جنسی با سیگار کشیدن

بی توجهی به نیاز جنسی همسر

از دیگر عوامل تشدید کننده طلاق جنسی ، بی توجهی به نیاز جنسی همسر از طرف هر یک از زوجین است. برخی مردان بدون توجه به نیاز زنان به پیش نوازی ، رابطه جنسی را پیش برده و فقط به دنبال دفع شهوت و ارضا جنسی خود هستند غافل از اینکه همسر آنها برای تجربه یک ارگاسم کامل به پیش نوازی قبل از رابطه جنسی نیاز دارد. ادامه این روند موجب نارضایتی جنسی زن شده و به تدریج دچار بی میلی جنسی می شود. از طرف دیگر بسیاری از مردان نیز از این مساله شکایت دارند که همسران آنها به اندازه کافی با فانتزی های ذهنی آنها همراه نبوده و تلاشی در جهت ایجاد تنوع در رابطه زناشویی نمی کنند. این بی توجهی از سوی زن و شوهر به نیازهای جنسی همسر موجب ایجاد فاصله بین آنها شده و سبب ساز بسیاری اتفاقات ناگوار از جمله طلاق جنسی و یا حتی خیانت می شود.

جمع بندی

کمبود آموزش‌های جنسی لازم در خانواده و جامعه در دوران پیش از ازدواج و از همه مهم‌تر بی‌توجهی به نقش کلیدی این روابط در تحکیم بنیان خانواده از دلایلی است که امروزه شاهد افزایش چشمگیر مشکلات زناشویی و به دنبال آن پدیده هایی نظیر طلاق جنسی هستیم. این مساله یکی از مهمترین مسائل در حوزه خانواده به حساب می آید تا بدان جا که کارشناسان خانواده بر این اعتقادند که مقدمه ای بر طلاق عاطفی است. از جمله مهمترین دلایل اصلی طلاق جنسی عدم تطابق زوجین به لحاظ جنسی است که مانع از برقراری یک رابطه سالم زناشویی بین آنها می شود.

بیشتر بخوانید..

10 خوراکی برای افزایش میل جنسی

خودارضایی و عوارض آن

رابطه جنسی در دوران عقد


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *