روانشناسی جنسی

تفاهم جنسی

تفاهم جنسی زوجین

کیفیت رابطه زناشویی نقش بسیار مهمی در رضایت جنسی زوجین دارد. عدم تفاهم جنسی زن و شوهرها نه تنها به رابطه جنسی آن ها صدمه می زند بلکه می تواند سایر ابعاد زندگی آنها را نیز تحت شعاع قرار دهد. زن و شوهر  لازم است به عنوان همسر به نقاط مشترکی در رابطه زناشویی برسند تا قادر باشند نیازهای جنسی یکدیگر را مرتفع سازند. لازمه ی رسیدن به یک درک مشترک و تفاهم در مسائل جنسی ، داشتن شناخت کافی نسبت به جنس مخالف و به ویژه همسر خود است. در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر تفاهم جنسی بپردازیم.

تعریف تفاهم جنسی

چنانچه زوجین از نظر جنسی به شناخت کافی از یکدیگر  رسیده باشند به گونه ای که بتوانند پاسخ گوی نیاز همسرشان باشند تفاهم جنسی بین آنها وجود دارد. بنابراین لازم است همسران یاد بگیرند که در ابتدا نیازهای خود را شناسایی کنند و  سپس آنها را با همسر خود به طور کاملا شفاف مطرح نمایند. بررسی ها روی زوج هایی که با مشکل تفاهم جنسی مواجه هستند نشان می دهد که آنها معمولا در شرایطی قرار دارند که یکی از زوجین نیاز شدیدی به رابطه جنسی داشته در حالیکه همسر ش به اندازۀ او برای رابطه زناشویی اولویت قائل نبوده است.

تحقیقات بر روی زوج های جوان نشان می دهد بعد از  دو سال ابتدایی زندگی مشترک که مرحله شور و هیجان اولیه ازدواج است به تدریج ممکن است زوجین در زمینه کیفیت رابطه جنسی دچار اختلافاتی شوند. زن و شوهرها معمولا درباره مطرح کردن نیاز جنسی و چگونگی برخورد و واکنش همسرشان نگران اند. اما صحبت نکردن در مورد اولویت های جنسی با همسر تبعات بیشتری می تواند داشته باشد و لازم است که زوجین در این زمینه خواسته های خود را با همسر خود مطرح نمایند.

صحبت با همسر برای تفاهم جنسی

 عدم تفاهم جنسی

زمانیکه زن یا شوهر از نظر جنسی نتواند پاسخگوی نیازهای جنسی همسرش باشد، عدم تفاهم جنسی رخ می دهد. برای مثال اگر زن تمایل به پوزیشن خاصی در رابطه زناشویی دارد و یا بر عکس پوزیشن خاصی او را آزار می دهد ، لازم است با همسرش در این زمینه گفتگو کند تا به نقطه مشترکی برسند. همچنین اگر یک مرد فانتری های خاصی در ذهن دارد بهتر است با همسرش در میان گذاشته تا بتوانند در چهارچوب حدود پذیرفته شده خود به نقاط مشترکی دست یابند. صحبت نکردن راجع به نیازهای جنسی با همسر می تواند به دلزدگی زناشویی و نهایتا نداشتن رابطه جنسی بعد ازدواج منجر شود. در صورتی که برای بهبود روابط زناشویی خود احساس می کنید به کمک نیاز  دارید می توانید به یک مشاور جنسی مراجعه کنید.

 عوامل موثر بر تفاهم جنسی

ویژگی ظاهری

زن و شوهرهایی که از نظر ویژگی های ظاهری مثل قد و وزن و.. تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند، معمولا تفاهم جنسی چندانی با هم ندارند. مثلا مرد یا زنی که قد بسیار  بلندی دارد در رابطه جنسی با فردی که کوتاه قامت است دچار مشکل می شود. به همین دلیل است که  قبل از ورود به زندگی زناشویی لازم است افراد به یک سری تفاهمات کلی (از نظر جسمی، فرهنگی، مالی، تحصیلی، خانوادگی، و …) دست یابند تا میزان تنش در زندگی زناشویی به حداقل برسد. با دریافت مشاوره قبل ازدواج می توانید از بسیاری از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کنید.

زمان و مکان رابطه جنسی

باور عمده افراد این است که بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی شب هنگام و در آرامش این ساعات است. اما لازم است زن و شوهرها این نکته را مد نظر قرار دهند که نیاز جنسی در هر زمانی ممکن است خود را نشان دهد و لازم است آمادگی پاسخگویی به آن را داشته باشند. برای رسیدن به تفاهم جنسی لازم است در این مورد با یکدیگر صحبت کنید.

اختلاف در  مورد مکان رابطه جنسی هم در  میان برخی از زوجین رایج است. در حالیکه یکی از زوجین تنوع در مکان رابطه جنسی را می خواهد و یکنواختی محل رابطه جنسی را دوست ندارد ، دیگری تمایلی به تغییر موقعیت نداشته و تختخواب را ترجیح می دهد.

توصیه کارشناسان حوزه زناشویی این است که زوجین در مورد زمان و مکان رابطه جنسی با یکدیگر صحبت کنند. صحبت شفاف و بی پرده درباره تمایلات جنسی می تواند بسیاری از اختلاف نظرها را برطرف کند. سعی کنید خجالت و شرم را در مورد رابطه زناشویی با همسر کنار گذاشته و برای رسیدن به تفاهم جنسی تلاش کنید.

تفاهم جنسی

تفاوت های طبیعی

در حالیکه نگاه زنان به نیازهای جنسی بسیار رمانتیک است و آماده کردن یک فضای رمانتیک و پوشیدن لباس مناسب و آماده کردن محیط برای آنها اهمیت زیادی دارد ، مردان توجه کمتری به این مسائل نشان می دهند و این موضوع در صورتی که مدیریت نشود می تواند زمینه ساز عدم تفاهم جنسی باشد. معمولا خانم ها به پیش نوازی قبل از رابطه جنسی اهمیت زیادی می دهند در حالی که مردان عمدتا ارضای جنسی از طریق دخول را ترجیح می دهند.

همانطور که گفته شد این تفاوت در طبیعت مرد و زن می تواند باعث زمینه ساز اختلاف بین زن وشوهرها شده و تفاهم جنسی را تهدید کند. کاری که لازم است انجام دهید این است که چگونگی رسیدن به ارگاسم را در همسرتان کشف کنید و بر اساس آن عمل کنید.

خواسته های جنسی متفاوت

تعدد دفعات رابطه

در صورتی که یکی از زوجین مکررا تمایل به بر قراری رابطه جنسی داشته باشد ولی همسرش تمایل مشابهی نداشته باشد ، این موضوع می تواند منجربه بروز عدم تفاهم جنسی در رابطه زناشویی گردد زیرا نیازهای یکی از زوجین توسط همسرش تامین نشده و این کیفیت رابطه زناشویی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

تصور نادرست

برخی از  زن و شوهرها الگوی رفتار جنسی ایده آل را در فیلم های پورن جستجو می کنند غافل از اینکه هدف از این نوع فیلم ها صرفا فروش بیشتر است و آنچه در این نوع فیلم ها دیده می شود بیشتر نمایشی برای جذب مخاطب بیشتر است.

توقعات بیجا

 گاهی عدم تفاهم جنسی مربوط به نوع درخواست همسر است. برای مثال رابطه مقعدی درخواستی است که می تواند از جانب مرد مطرح شود. اگرچه این خواسته مرد در دسته انحرافات جنسی قرار نمی گیرد ولی به دلیل دردناک بودن آن عمدتا از طرف زنان رد می شود و تمایلی به آن نشان نمی دهند.

گفتگو برای تفاهم جنسی

اختلالات جنسی

در برخی موارد وجود یک اختلال جنسمی می تواند تاثیر نامطلوبی بر کیفیت رابطه زناشویی داشته باشد. در این شرایط هر چقدر هم یک رابطه عاشقانه باشد، باز هم مستعد آسیب است. توصیه می شود با دریافت مشاوره تخصصی زناشوییدر این زمینه  ، برای رسیدن به تفاهم جنسی تلاش کنید.

نتیجه گیری

تفاهم جنسی به معنای شناخت کافی زوجین از نیازهای جنسی یکدیگر  و برآورده کردن این نیازها در رابطه زناشویی است. عواملی مثل ویژگی های ظاهری ، خواسته های جنسی متفاوت ، اختلالات جنسی و.. می توانند موجب عدم تفاهم زوجین به لحاظ جنسی شوند که این موضوع می تواند پایه های زندگی مشترک را بلرزاند.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *