روانشناسی جنسی

شاخص های ازدواج موفق

شاید این پرسش که ازدواج چیست کمی غیر متعارف باشد اما واقعیت این است که ما این کلمه را به طور گسترده ای به کار  می بریم بدون اینکه تعریف روشن و دقیقی از آن ارائه شده باشد. در ادامه این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا علاوه بر تعریف به بررسی ویژگی های یک ازدواج موفق بپردازیم.

تعریف ازدواج

بدون تردید ازدواج یکی از مهم‌ترین انتخاب های یک فرد در طول زندگی است. از بعد جنسی ازدواج راهی مشروع برای ارضا نیاز‌های طبیعی فرد است. همچنین با تشکیل خانواده مسئولیت بیشتری نسبت به گذشته بر دوش زوجین قرار می‌گیرد. از بعد روانی وقتی شما فردی را به عنوان شریک زندگی خود را انتخاب می کنید از جنبه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فکری، جسمی و.. صلاحیت او را پذیرفته اید و به این باور رسیده اید که او در همه این ابعاد به اندازه کافی رشد کرده و به بلوغ رسیده است.

اما شرایط لازم برای یک ازدواج موفق چیست؟ با توجه به اینکه خصوصیات رفتاری انسان ها با هم متفاوت است آیا برای موفقیت در ازدواج می توان نسخه واحدی پیچید؟ در رادامه به بررسی این موضوع می پردازیم و به مهم‌ترین نکاتی که در تداوم یک ازدواج موفق نقش دارند اشاره می‌کنیم.

خود شناسی در ازدواج

یکی از اصلی ترین مهارت‌هایی که ضرورت دارد افراد برای زندگی مشترک کسب کنند شناخت صحیح از خود است. خودشناسی کلید موفقیت در انجام همه کارها ازجمله ازدواج است. فردی که به شناخت درستی از خود رسیده می‌تواند خواسته‌ها و انتظارات خود را به درستی تشخیص داده و همسر مناسب روحیات خود را انتخاب کند. چنین فردی احتمال کمتری دارد که در آینده از ازدواج خود دچار یاس و پشیمانی شود. شما می‌توانید لیستی از ویژگی‌ها و خصوصیاتی را که دوست دارید همسر آینده شما داشته باشد تهیه کنید و اولویت‌های خود را طبق خودآگاهی و شناخت از خود تعیین کنید.

خودشناسی در ازدواج موفق

حذف عوامل مخرب

مطالعات نشان می دهد بعضی ازدواج‌هایی که در ابتدا موفق به نظر می رسند ممکن است به تدریج در معرض  عواملی قرار گیرند که از این موفقیت بکاهند و سرانجام ازدواج را با شکست روبرو کنند. رفتارهایی مثل تحقیر همسر، رفتار‌های توهین آمیز، مشاجره ، به رخ کشیدن معایب یکدیگر جلو دیگران، گوشه گیری و حالت تدافعی به خود گرفتن، رفتار‌هایی هستند که می توانند پایه های ازدواج را سست و متزلزل ‌کنند. بنابراین برای تداوم یک ازدواج موفق باید به طور جدی از انجام این اعمال پرهیز شود.

تجربه مشترک جدید

روزمرگی و یکنواخت شدن زندگی مشترک یکی از عواملی است که می‌تواند برای ازدواج موفق خطر آفرین باشد. باید سعی کنید تجربیات جدیدی را در کنار هم داشته باشید مثل ثبت نام کردن در کلاس‌های جدید، رفتن به مکان‌های جدید و انجام کارهای هیجان انگیز و به طور کلی کار‌هایی که برای هر دوی شما لذت بخش است و باعث می شود زمان بیشتری را در کنار هم گذرانده و کارهای جدیدی را تجربه کنید. این مساله همچنین کمک می کند تا شناخت بهتری نسبت به یکدیگر پیدا کنید.

تجربیات جدید در ازدواج موفق

توقعات واقع بینانه در ازدواج

معمولا بیشتر جوان ها پیش از ازدواج تصویری ایده آل و کمال گرایانه در مورد اهداف و آرزوها و شریک زندگی خود دارند و فراموش می کنند که ممکن است دنیای واقعی دقیقا منطبق بر خواسته های آنان نباشد. این افراد ممکن است در زندگی آینده خود با کوچکترین ناملایمات واکنش نشان دهند چراکه زندگی عینا مطابق با انتظارات آنها نیست. لازمه یک ازدواج موفق این است که زوجین معایب یکدیگر را بزرگ نکنند و در صورت امکان به یکدیگر در برطرف کردن این ضعف های شخصیتی کمک کنند. ازدواج به معنای سال‌های طولانی زندگی مشترک است. بنابراین برای موفقیت در آن باید بپذیرید که همسر شما و  نیز خودتان کامل نبوده و هر کدام نقص‌هایی دارید و باید در جهت بهبود تلاش کنید.

حفظ روابط جنسی

رابطه جنسی در زندگی زناشویی دلبستگی و محبت بین زوجین را افزایش می دهد. در حقیقت رابطه جنسی یکی از بهترین راه ها برای ابراز عشق و علاقه است و یکی از اشتباهاتی که می تواند به شکست ازدواج بیانجامد ترک رابطه زناشویی برای مدت طولانی است. از جمله‌ اشتباهاتی که در روابط جنسی وجود دارد می توان به بی میلی در هنگام رابطه زناشویی، لذت نبردن، صحبت نکردن درباره رابطه‌ جنسی و .. اشاره کرد. در صورتیکه در این زمینه نیاز به کمک دارید بهتر است از مشاوره کمک بگیرید.

مشاوره میل جنسی

قدردانی رمز ازدواج موفق

یکی از رفتار‌های حیاتی برای استحکام هرچه بیشتر پایه های ازدواج قدردانی از یکدیگر است هرچند این رفتار پسندیده در بین بسیاری از زوجین و خانواده‌ها چندان مورد توجه نیست. ضروریست که زوجین یاد بگیرند که بابت کار‌هایی که برای یکدیگر و به طور کلی برای خانواده انجام می‌شود چه از طریق کلامی و چه از طرق دیگر از همسر خود قدر دانی کنند. این اقدام به ظاهر ساده نه تنها فرد را برای انجام بهتر وظایفش تشویق می کند بلکه قطعا گام مهی برای تحکیم پیوندهای زناشویی خواهد بود.

کم کردن انتظارات

معمولا افراد وقتی که کاری برای آن‌ها انجام می‌دهید در تلاشند تا آن را به نحوی جبران کنند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پیش از آنکه به همسر خود لطفی بکنید یا کاری برای او انجام دهید از او انتظاری دارید، سعی کنید ابتدا خودتان پیش قدم شده و  کارهایی را که باعث خوشحالی او می شود انجام دهید. لازمه یک ازدواج موفق تلاش موازی دو طرف نسبت به یکدیگر و داشتن توقعات واقع بینانه است.

جمع بندی

به طور کلی در یک ازدواج موفق دو طرف باید در یک رابطه سالم باشند و با یکدیگر رشد می کنند. همچنین زوجین باید فضایی را برای هم ایجاد کنند که هر کدام در آن احساس امنیت کرده و تمایل زیادی برای با هم بودن داشته باشند و این احساس را داشته باشند که به طور مدام از طرف همسر خود مورد عشق و محبت قرار دارند. در چنین شرایطی می توان گفت ز.جین به موازات یکدیگر رشد کنند.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *