عمومی

ازدواج موقت و شرایط آن

عقد موقت

ازدواج موقت یا متعه نوعی ازدواج است که در آن مرد برای مدتی معین زنی را به عقد خود در می آورد. در مورد مشروع بودن این نوع ازدواج بین شیعه و سنی اختلاف نظر وجود دارد هرچند هر دو مذهب بر حلال بودن آن در زمان پیامبر صحه می گذارند. در نگاه اهل سنت ، متعه به دلیل تحریم شدن به وسیله خلیفه دوم حرام است در حالیکه فقه شیعه امامیه بر حلال بودن آن تاکید دارد. ازدواج موقت در قانون مدنی ایران به رسمیت شناخته شده و تحت عنوان صیغه مشهور است. در این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

ازدواج موقت به عنوان راه حل

در جوامع اسلامی مساله روابط جنسی و نحوه نگرش جامعه و قانون به آن همواره یکی از چالش برانگیز ترین مسائل بوده است. در حالیکه شهروندان ملزم به رعایت اصول دیکته شده از طرف مذهب و عرف حاکم بر جامعه هستند ، بسیاری از مسائل از جمله نیاز جنسی پیش از ازدواج بدون پاسخ روشن رها شده است. در این میان به نظر می رسد لااقل در جوامع اسلامی که محدودیت های شدید عرفی و مذهبی مانع از حتی بررسی ریشه مشکلات جامعه در حوزه مسائل جنسی است ، ازدواج موقت بتواند راه حل مناسبی برای کاهش بسیاری از مشکلاتی باشد که ریشه در پس زدگی میل جنسی دارد.

با وجود اینکه ازدواج موقت را به عنوان یک راه حل مناسب در جوامع اسلامی میتوان در نظر گرفت، باید توجه داشت در صورتی که قوانین لازم در این زمینه وضع نشود می تواند اثرات سوئی را هم در بر داشته باشد. به جز مواردی مثل حکم شرعی فرزند احتمالی حاصل از این ازدواج یا حقوق زوجین نسبت به یکدیگر ، باید با وضع قوانین مناسب رعایت مسائل بهداشتی که در این زمینه  بسیار حائز اهمیت است تضمین شود چراکه در صورت بی توجهی ، برای حل یک مشکل ، معضلات بیشتری به جامعه تحمیل خواهد شد. در هر صورت امتیاز متعه نسبت به ازدواج دائم کم هزینه بودن آن است و بسیاری از جوانان از پس آن بر آمده و می توانند تا قبل از ازدواج دائم نسبت به ارضا نیاز جنسی خود به شکلی مشروع اقدام کنند.

ازدواج موقت

شرایط ازدواج موقت

در نظام فقهی تشیع ، برای ازدواج موقت به اندازه ازدواج دائم ارزش و اعتبار قائل شده اند و آن را وسیله ای در جهت حفظ سلامت جنسی جامعه می دانند. با این وجود به دلیل برخی ملاحظات عرفی در جامعه ، تقریبا جایگاه خوش نامی در بین عموم نداشته و کلمه صیغه در بین مردم بار منفی دارد. آنچه در ادامه می آید به عنوان شرایط متعه از نظر فقه است و لزوما به معنای تایید آن از طرف جامعه نیست.

در ازدواج موقت نیازی به مکتوب کردن عقد و داشتن شاهد نیست و صرفا رضایت طرفین و خواندن درست صیغه کافیست.

خواندن صیغه عقد موقت می تواند به وسیله خود زن و مرد انجام شود و نیازی به عاقد نیست ، فقط کسی که آن را می خواند باید عاقل و بالغ باشد.

زنی که در عقد مرد دیگری است ( زن شوهردار ) نمی تواند به عقد موقت مرد دیگری درآید.

زن زمانی که در عقد مرد دیگری بوده، با مردی که قصد دارد در آینده با او ازدواج کند، زنا نکرده باشد؛ اگر مردی با زن شوهرداری زنا کند آن زن برای همیشه بر او حرام می شود.

عقد موقت طلاق ندارد و زمان جدایی زوجین بستگی به پایان مدت عقد یا بخشیدن آن از طرف مرد است.

زنی که قبلا در عقد مرد دیگری بوده و طلاق گرفته یا مدت ازدواج موقت قبلی او به پایان رسیده برای ازدواج مجدد لازم است مدت عده خود را سپری کرده باشد.

پرداخت مهریه در ازدواج موقت

در ازدواج موقت لازم است مدت عقد و مقدار مهریه مشخص شود و بدون مشخص سدن این دو عقد باطل است. به محض قرائت صیغه ، مرد مقدار مهریه تعیین شده را به زن مدیون است و چنانچه مرد مدت صیغه را ببخشد ، در صورت نزدیکی باید تمام مهریه و در صورت عدم نزدیکی باید نیمی از آن را بپردازد. اگر مرد به هر دلیلی مهریه را نپردازد ، عقد همچنان صحیح است ولی به زن بدهکار و مدیون است و مثل کسی است که مال دیگری را غصب کرده است. به طور کلی مرد تحت هیچ شرایطی نمی تواند از پرداخت اصل مهریه شانی خالی کند مگر آنکه زن مهر خود را ببخشد.

شرایط ازدواج موقت

حدود ازدواج موقت

در مورد حدود لذت جنسی در متعه باید گفت که زن و شوهر در عقد موقت درست مانند عقد دائم می توانند از یکدیگر لذت ببرند. اما در صورتی که زن در شرایط عقد عدم مقاربت را قید کرده باشد ، شوهر موظف به رعایت است و حق نزدیکی ندارد هرچند اگر زن بعدا به مقاربت رضایت داشت مانعی برای شوهر نیست.

همچنین در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک رسم و عرف به این شکل است که برای آشنایی بیشتر و نیز فراهم کردن زمینه برای ارتباطات جزئی و محدود ، زوجین با اجازه پدر عروس اقدام به ازدواج موقت می کنند و هدف صرفا محرمیت است نه صیغه به معنای رایج در جامعه.

نتیجه گیری

متعه یا به زبان عامیانه صیغه از جمله موضوعاتی است که نه تنها در فقه اسلامی بین شیعه و سنی محل اختلاف شده بلکه در سطح جامعه و در بین عموم مردم هم ظاهرا چندان مقبول واقع نشده است و کم و بیش با آن مخالفت می شود. اما با وجود این مخالفت ها هیچ راه حل دیگری هم ارائه نمی شود و گویا ترجیح بر این است که در این زمینه سکوت شود. نگاهی به آمار جرم های جنسی مثل تجاوز به کودکان و نیز مشکلات زناشویی در زندگی مشترک مثل زودانزالی و… که ریشه و علت  اصلی طلاق در بین زوجین است نشان می دهد که لازم است در کشورهای اسلامی به مقوله ازدواج موقت به شکل جدی به عنوان یک راه حل شرعی و مجاز در دوران پیش از ازدواج دائم توجه شود.

بیشتر بخوانید..

تعداد و مدت زمان طبیعی رابطه جنسی

آموزش ماساژ جنسی

انواع کاندوم خاردار + فیلم آموزشی


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *