بهداشت جنسی

دلایل بوی بد واژن

بوی بد واژن

واژن هم مانند قسمت‌های دیگر بدن، بوی مخصوصی دارد. در این ناحیه از بدن زنان، میکروبیوم هایی وجود دارد که اگر چه برای بدن مفیدند، اما بوی ناخوشایندی هم تولید می‌کنند. تلاش برای از بین بردن این بوها می‌تواند منجر به عفونت و یا حتی ایجاد بوهای بدتر شود، ولی می‌توان با شناخت انواع بوی بد در ناحیه تناسلی، آنها را کاهش داد. بنابراین قبل از هر چیز لازم است بدانید که منشا بوی بد واژن چیست و چرا در این ناحیه از بدن‌ به وجود می آید. در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

طبیعتا بوی بد واژن آزاردهنده است و موجب احساس خجالت در فرد می شود. به طور طبیعی ناحیه مهبل بدون بو نیست و همیشه این قسمت از بدن زنان اندکی بو دارد. در واقع این بو ناشی از هورومون‌هایی است که در بدن زن ترشح می‌شود و جاذبه جنسی را افزایش می‌دهند. همچنین بروز تغییرات هورمونی در زمان عادت ماهانه، دوران یائسگی و حتی دوران بارداری تغییراتی در بوی واژن ایجاد می کند. بنابراین وجود بوی خفیف در ناحیه مهبل تا حدودی طبیعی است؛ اما در صورتی که این بو شدید، تند و همراه با خارش و ترشحات باشد لازم است جدی گرفته شود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می شود.

واژن با بوی ماهی

وقتیکه توازن شیمیایی واژن به هم می خورد، باکتری های مضر بیش از حد رشد کرده و بوی ماهی مانند واژن را سبب می شوند. برخی زنان علائم دیگری مثل خارش یا سوزش هم دارند که شبیه به علائم عفونت قارچی واژن است. اما برای بسیاری از بانوان، بوی ماهی در ناحیه مهبل تنها نشانه این بیماری است. در حال حاضر آنتی بیوتیک می تواند این بوی ماهی مانند را از بین ببرد. همچنین بهتر است نکات زیر نیز مورد توجه قرار گیرد:

✔ از دوش واژن بپرهیزید چراکه موجب از بین رفتن تعادل ph در ناحیه مهبل می شود.

✔ از محصولات معطر در داخل مهبل استفاده نکنید. عطر ها توازن شیمیایی را بر هم زده و موجب ایجاد بوی نامطبوع می شوند.

واژن با بوی ماهی

بوی شیرین واژن

استشمام بوی شیرین مثل عسل به معنای رشد قارچ در ناحیه مهبل است. گاهی هم این بو کمی ترش است. از دیگر علایم می توان به سوزش ، خارش یا احساس خشکی اشاره کرد. عفونت قارچی می تواند به مرور بدتر شده و برخی بانوان ترشحات پنیر مانند و تکه تکه را مشاهده می کنند.

نکاتی که در بالا گفته شد مثل اجتناب از ورود مواد معطر و دوش واژینال نیز می تواند مانع رشد قارچ شود. همچنین رعایت نکات زیر نیز می تواند بسیار موثر باشد:

✔ از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک بپرهیزید. آنتی بیوتیک میمکن است باکتری های مفید واژن را که مانع از رشد قارچ می شوند را از بین ببرند.

✔ از رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا به برفک دهانی اجتناب کنید.

✔ سعی کنید ناحیه واژن همیشه خشک باشد. قارچ در محیط مرطوب رشد می کند. پس از استحمام خود را کاملا با حوله خشک کنید.

بوی کپک در واژن

فعالیت‌های بدنی و ورزش موجب تعریق شده و بویی شبیه به کپک و ماندگی در مهبل به وجود می‌آورد. لباس‌های ورزشی از جنس پلاستیک باعث تشدید این پدیده می شود. لازم است بعد از ورزش و یا هر نوع فعالیت بدنی دوش گرفته و از مواد شوینده مناسب استفاده کنید. لباس زیر خیس را سریع عوض کنید و حتی الامکان لباس‌های نخی بپوشید.

بوی بد واژن به دلیل تعریق

بوی وایتکس در واژن

یکی دیگر از انواع بوی بد در ناحیه واژن، بویی شبیه وایتکس یا آمونیاک است. ممکن است این بو به دلیل بوی ادرار در ناحیه مهبل ایجاد شود اما استفاده از انواع روان‌کننده و اسپرم‌کُش‌ حین رابطه جنسی هم می‌تواند منشا پیدایش چنین بوهایی شود. در صورت استشمام چنین بویی، ابتدا چند روز صبر کنید و اگر بو همچنان در ناحیه مهبل وجود داشت، بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

رفع بوی بد واژن

با در نظر گرفتن مطالب گفته شده در بالا باید توجه داشت که بوی بد واژن اجتناب‌ناپذیر بوده و همواره مقداری بو در این ناحیه وجود خواهد داشت. با این وجود روش‌هایی برای کاهش این بو وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

رعایت بهداشت فردی

رعایت بهداشت ناحیه تناسلی تا حد زیادی از بوی بد واژن جلوگیری می‌کند. برای نظافت این ناحیه به نکات زیر توجه کنید:

✔ بعد از  دفع مدفوع، دستمال را از سمت مقعد به سمت مهبل نکشید، زیرا با این کار احتمال راه پیدا کردن ذرات مدفوع به داخل واژن وجود دارد.

✔ سعی کنید بعد از اتمام رابطه جنسی ادرار کنید.

✔ هنگام شست‌وشوی ناحیه تناسلی دقت کنید که صابون وارد واژن نشود. ورود ذرات صابون به داخل واژن می‌تواند موجب برهم‌خوردن تعادل ph مهبل شده و عفونت و بویی حتی بدتر به وجود آورد. بنابراین هنگام استفاده از محصولات بهداشتی برای ناحیه تناسلی دقت کنید.

✔ سعی کنید لباس زیر خود را روزانه تعویض کنید. اگر هر روز این کار را نمی کنید، زمانی که مرطوب می‌شود حتما آن را عوض کنید.

✔ بعد از و ورزش و هر فعالیتی که منجربه عرق کردن می شود حتما دوش بگیرید.

بوی بد واژن و راه های درمان آن

محصولات قاعدگی

در دوران عادت ماهیانه بوی بد واژن در برخی از زنان تشدید می‌شود که بویی شبیه آهن یا آمونیاک است. علاوه بر این برخی از محصولاتی که در این زمان استفاده می‌شود می تواند این بوی بد را افزایش ‌دهد. هنگام استفاده از این محصولات به نکات زیر توجه کنید:

✔ نباید نواربهداشتی که خیس و مرطوب شده برای مدت طولانی در لباس زیر باقی بماند.

✔ جهت جلوگیری از بوی بد و عفونت در مهبل می توان از محصولات بهداشتی مثل کاپ یا فنجان قاعدگی هم کمک گرفت.

تاثیر رابطه جنسی

برخی از بانوان پس از رابطه جنسی، بویی شبیه بوی ماهی در ناحیه تناسلی خود استشمام می‌کنند. این بو ممکن است نشانه‌ای جدی از واژینوز باکتریال باشد. حتی افرادی که به این عفونت مبتلا نباشند ممکن است پس از رابطه جنسی با بوی ماهی خفیفی در ناحیه مهبل مواجه ‌شوند. در برخی موارد هم استفاده از روان‌کننده‌های خاصی بوی نامطبوعی در ناحیه تناسلی به وجود می‌آورد. برای کاهش بوی بد ناشی از رابطه جنسی ، موارد زیر را در نظر بگیرید:

✔ بهتر است جهت جلوگیری از  تداخل ترشحات واژن و مایع منی از کاندوم استفاده شود.

✔ پس از اتمام رابطه جنسی، ناحیه تناسلی را با آب شستشو داده و از دوش واژینال اجتناب کنید.

✔ ترجیحا از روان‌کننده‌های معطر و بودار استفاده نکنید.

رژیم غذایی

مطالعات نشان می دهد که مصرف زیاد غذاهای شیرین منجربه تولید قارچ و بوی بد در ناحیه تناسلی می‌شود. هرچند تحقیقات زیادی در مورد اثرات مواد غذایی بر بوی بد واژن انجام نشده است اما ظاهرا کرفس ، هندوانه و سیب نقش موثری در کاهش بوی واژن دارند. نوشیدن مقدار زیاد آب در طول روز هم راهی مناسب جهت جلوگیری از رشد باکتری‌ در واژن است هم موجب رقیق شدن عرق و کاهش بوی بد آن می شود که خود باعث می شود ترشحات واژنی بوی کمتری داشته باشند.

نقش تغذیه در کاهش بوی بد واژن

جمع بندی

بوی نامطبوع واژن یکی از مشکلات شایع در میان زنان است که دلایل مختلفی هم می تواند داشته باشد از جمله عفونت واژینال ، بر هم خوردن تعادل شیمیایی داخل مهبل و یا حتی باقی ماندن عرق در ناحیه تناسلی. برای کاهش این بوهای نامطبوع در ابتدا لازم است بهداشت فردی رعایت شود. رعایت کردن برخی نکات در رابطه جنسی و حتی تغذیه مناسب هم می تواند در کاهش علایم موثر باشد.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *