بهداشت جنسی

وازکتومی چیست؟

وازکتومی مردان

روش های جلوگیری از بارداری ، مثل استفاده از کاندوم مردانه یا زنانه ، خوردن قرص ضد بارداری توسط همسر و وازکتومی از محبوبیت یکسانی برخوردار نیستند! در این بین وازکتومی جذاب ترین روش پیشگیری از دیدگاه آقایان است. با این وجود افرادی که به دنبال روش های پیشگیری از حاملگی هستند باید از معایب و مزایای هر کدام از این روش ها آگاه باشند تا بتوانند تصمیم درستی اتخاذ کنند. وازکتومی یک روش محبوب است که مزایای آن بر معایبش برتری دارد و در صورتی که با دقت انتخاب شود، گزینه مناسبی خواهد بود ، هرچند در حال حاضر در کشور ما به لحاظ قانونی مجاز نیست! در ادامه این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر این روش پیشگیری از بارداری بپردازیم.

تعریف وازکتومی

وازکتومی یا به فارسی مجرا برداری نوعی عمل جراحی است که برای پیشگیری از باروری روی مردان انجام می شود. این روش پیشگیری ، دائم و همیشگی است. در وازکتومی مجرای بیضه بریده شده سپس بسته می شود. نتیجه این می شود که زوجین در رابطه جنسی نیازی به استفاده از کاندوم یا سایر وسایل پیشگیری ندارند زیرا منی حاصل از انزال فاقد اسپرم بوده و قادر به بارور کردن تخمک نیست!

در حقیقت وازکتومي یک جراحی سرپایی بوده و در کلینیک و یا حتی مطب پزشک هم قابل انجام است و نیازی به بستری کردن بیمار نیست. نوع جراحی نیز نسبتا ساده است  و یک برش کوچک ایجاد می شود. زمان مورد نیاز برای انجام آن نیز معمولا از 30 دقیقه تجاوز نمی کند. با توجه به دشوار بودن بازگشت توانایی باروری بعد از وازکتومی ، لازم است افراد قبل از جراحی به طور کامل مشاوره شوند. همچنین این روش پیشگیری از بارداری به مردان جوانی که فرزند ندارند توصیه نمی گردد.

مشاوره وازکتومی

معایب وازکتومی

همانطور که در بالا اشاره شد، وازکتومی به طور دائم توان باروری مردان را از بین می برد ولی عوارض خاصی ندارد. بعضی عوارض مثل خون ریزی در محل جراحی یا احتمال عفونت  در هر عمل جراحی دیگری نیز ممکن است پیش آید.

در برخی موارد افراد از بروز ناتوانی جنسی بعد از عمل شکایت دارند که به هیچ وجه صحیح نیست و کاملا جنبه روانی دارد. ناتوانی جنسی از عوارض وازکتومي نیست. در واقع توانایی جنسی مرد اساسا ارتباطی با باز بودن یا بسته بودن مجاری اسپرم ندارد ولی مشاهدات نشان می دهد برخی افراد پس از این جراحی احساس ناتوانی جنسی می کنند. همانطور که گفته شد این موضوع جنبه روانی داشته و دلیل آن تمرکز بیش از حد بر اندام جنسی می باشد.

نکته بسیار مهم در مورد وازکتومی این است اگرچه میزان موفقیت این عمل در جلوگیری از حاملگی ناخواسته بسیار بالاست اما هیچ نقشی در پیشگیری از بیماری های آمیزشی ندارد و لازم است موارد احتیاطی مثل پوشیدن کاندوم رعایت شود.

این احتمال وجود دارد که فرد یا همسرش پس از مدتی تصمیمشان در مورد داشتن فرزند عوض شود. با توجه به اینکه پس از وازکتومی بازگشت توانایی باروری در مرد سخت است ، این مساله می تواند روی روابط زوجین اثر گذاشته و مشکلاتی مثل ، عدم رضایت جنسی، سردی عاطفی ، کمبود میل جنسی ایجاد شود.

مزایای وازکتومی

مهمترین مزیت وازکتومی دائمی بودن و میزان موفقیت آن است که بیش از 99 درصد است. از سایر مزایای آن می توان به  سرپایی انجام شدن ، نداشتن عوارض جانبی و کوتاهی دوره نقاهت اشاره کرد. در عمل وازکتومی فرد  تقریبا بلافاصله بعد از جراحی به زندگی عادی بر میگردد. همچنین درد چندانی را حین و بعد از عمل تحمل نکرده و روی رابطه جنسی فرد تاثیرگذار نیست. علاوه بر این ، وازکتومی یک عمل جراحی کم هزینه بوده و خرج زیادی روی دست شما نمی گذارد !

پس از وازکتومی مقدار مایع منی تغییری نمی کند و فقط تعداد اسپرم در آن تقریبا به صفر می رسد. چون فقط یک درصد از مایع منی از اسپرم تشکیل شده است ، نبود آن، تغییر محسوسی در مقدار مایع منی ایجاد نمی کند.

روش جراحی وازکتومی

برای انجام این عمل یک برش کوچک بر روی پوست بیضه انجام می گیرد. پس از باز کردن ، مجاری مورد نظر برش داده شده و دو طرف آن با نخ جراحی مسدود می شود.

جراحی وازکتومی

امکان باروری مجدد چقدر است؟

در بالا اشاره شد که انجام وازکتومی به افراد جوان بدون فرزند ، توصیه نمی گردد. علت این است که بعد از عمل ممکن است بافت ها و لوله های اسپرم ساز تخریب شده و در طول زمان باروری به طور کامل از بین برود. در حقیقت احتمال برگشت باروری پس از وازکتومی بسیار کم است و بازگرداندن باروری نیازمند عمل جراحی سخت و پر هزینه ای است. نکته ای که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است هر چه از زمان انجام عمل وازکتومي بیشتر گذشته باشد، احتمال بازگشت قدرت باروری در مرد کمتر است.

نتیجه گیری

وازکتومی یک روش مطمئن برای پیشگیری از حاملگی است که در آن مردان باید یک عمل جراحی کوچک و سرپایی را انجام دهند.  بعد از این عمل ، توانایی مرد در بارور کردن زن تقریبا به طورکامل از بین می رود. بنابراین اگر عمل به درستی انجام شود توانایی داشتن فرزند از فرد سلب می شود. احتمال بازگشت قدرت باروری مرد پس از وازکتومی بسیار ناچیز است، لذا برای انجام وازکتومي لازم است فرصت فکر کردن بیشتری به خود بدهید.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *