روانشناسی جنسی

تاثیر تماشای پورن بر روابط زوج ها

تماشای پورن

باورهای متفاونی درباره اثرات تماشای فیلم‌های پورن ( فیلم های غیر اخلاقی که روابط جنسی زن و مرد را به تصویر می کشد ) وجود دارد. هرچند امروزه بیشتر روانشنسان از تاثیرات مخرب این فیلم‌ها بر روابط زوجین سخن می گویند اما همچنان باورهای نادرستی بین مردم به خصوص افراد کم سواد در این زمینه وجود دارد. اگر شما هم نسبت به اثر تماشای این فیلم ها بر رابطه زناشویی و سلامت روان خود نگران هستید، در این مقاله از مسترکاندوم با ما همراه باشید تا به بررسی تاثیرات عمده و باورهای غلط درباره هرزه نگاری بپردازیم.

استفاده مفید از پورن

برخی افراد بر این باورند که تماشای فیلم‌های پورن اثرات مثبتی برای آن‌ها خواهد داشت. برای مثال انواع پوزیشن های آمیزشی در این فیلم ها به نمایش در می آید که می تواند در ایجاد تنوع در رابطه جنسی موثر باشد.  از طرف دیگر برخی از زوجین که نسبت به کاهش میل جنسی خود شکایت دارند ممکن است تماشای این نوع فیلم ها را ابزاری جهت تحریک جنسی خود پیش از شروع رابطه زناشویی ببینند. با این وجود عادت به تماشای محتوای پورن باعث می شود افراد به تدریج به مرحله ای برسند که بدون دیدن محتوای محرک جنسی به تحریک کافی برای شروع رابطه جنسی نرسند.

آموختن رابطه جنسی با پورن

این تصور نه تنها درست نیست بلکه کاملا برعکس است. در واقع نامعتبرترین مرجع آموزشی در زمینه رابطه صحیح جنسی فیلم‌ پورن است. برای مثال ممکن است برای سهولت در فیلمبرداری و نمایش تحریک برانگیز تر صحنه ها برای جذب مخاطب بیشتر، از پوزیشن‌ هایی استفاده ‌شود که در رابطه جنسی واقعی دشوار بوده و حتی لذت کمتری ایجاد می‌کنند. مثال دیگر از غیر طبیعی بودن این نوع فیلم ها مدت زمان رابطه جنسی است که به شکل اغراق آمیزی طولانی تر از یک رابطه جنسی طبیعی است. معمولا برای بالا بردن جذابیت فیلم و طولانی شدن آن از داروهای تاخیر انزال استفاده می شود و یا حتی یک قسمت از فیلم چند نوبت فیلم‌برداری شده و سپس تدوین می شود. همچنین برخی از مردان و زنان با این تصور سراغ تماشای فیلم پورن می روند که می توانند از این طریق روش های تحریک هرچه بیشتر همسر خود را بیاموزند و در رابطه زناشویی خود از این تکنیک ها استفاده کنند، غافل از اینکه معمولا ارضاء جنسی پورن استارها در این فیلم‌ها مصنوعی بوده و به نوعی نقش بازی کردن در جهت جذابیت بخشیدن به فیلم است.

تحریک میل جنسی با پورن

همانطور که گفته شد برخی از مردان با این استدلال که برای تحریک جنسی پیش از رابطه جنسی به محتوای پورن نیاز دارند سراغ این فیلم ها می روند. در پاسخ باید به این مطلب اشاره کرد که اگرچه فیلم پورنوگرافی به دلیل ارائه محرک های جنسی جذاب موجب برانگیختگی هرچه بیشتر افراد می شود اما نباید فراموش کرد که این مساله می تواند به عنوان یک شمشیر دو لبه عمل کند به این معنی که زمانیکه فرد به طور مداوم با محرک‌های اغراق شده تحریک شود به مرور در مقابل محرک های طبیعی مثل بدن همسر واکنش نشان نمی دهد. مطالعات روی زوج‌هایی که یکی از آنها به تماشای فیلم پورن می‌پردازد نشان می دهد که احتمال کاهش رابطه زناشویی بالا می رود زیرا و فرد پس از مدتی تصور می کند که جذابیت جنسی همسرش برای او کافی نیست. در این موارد شاهد روابط فرازناشویی و یا خود ارضایی در بین زوجین هستیم تا از این طریق بتوانند تصورات ذهنی خود را که برگرفته از تماشای پورنوگرافی بوده در عمل هم تجربه کنند.

پورن

اثرات واقعی پورن

باور به تاثیر مثبت پورن بر روابط جنسی افراد توسط سودجویان اقتصادی تولید کننده این نوع محتواها ایجاد شده است. در واقع اثرات منفی تایید شده‌ای در افرادی که مخاطب این فیلم‌ها بوده اند نیز مشاهده شده است که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم.

 پورن نوعی ماده مخدر

مطالعات روی مغز و رفتار مخاطبان پورن نشان می‌دهد که عادت به پورنوگرافی درست مثل اعتیاد به مواد مخدر عمل می‌کند. عملکرد مغز هنگام رابطه جنسی و مصرف مواد دارای الگوهای مشابهی است. درواقع مصرف مواد مخدر مثل هروئین یا کوکائین همان بخش هایی از مغز را  تحریک می کند که در رابطه جنسی فعال می‌شود. در یک رابطه جنسی طبیعی افراد نمی توانند شریک جنسی خود را مرتبا تغییر دهند در حالیکه تماشای پورن این امکان را به افراد می دهد که هر بار فیلم رابطه یک فرد جدید و یا شرایط متفاوت را ببینند که این تنوع نقشی شبیه به افزایش دوز در معتادین را دارد. در روانشناسی به اثر تغییر شریک جنسی در ایجاد تحریک بیشتر برای فرد اثر کولیج گفته می شود. اثر کولیج توضیح می دهد که جنس نر در بسیاری از پستانداران از جمله انسان‌ در مواجهه با شریک جنسی جدید بیشتر تحریک شده و این دقیقا همان چیزی است که در فیلم‌های پورن به شدت وجود دارد و منجربه اعتیاد به این نوع فیلم ها می‌شود.

فیلم آموزشی اثرات تماشای پورن

 

تصویر اشتباه از رابطه جنسی

پیشتر گفته شد که محتوای پورن منبع مناسبی برای یادگیری رابطه جنسی صحیح نیست. بازیگران مرد و زن این فیلم ها  با بدن‌های ایده‌آل و غیرطبیعی و رفتارهای تحریک‌آمیز به صورت ناخودآگاه روی ذهن مخاطبان تاثیر می گذارد. از جمله این اثرات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاهش میل جنسی به همسر

وقتی ذهن با محرک های جنسی متنوع و جذاب تر تحریک شود، کم کم به بدن همسر به عنوان یک محرک طبیعی واکنش نشان نمی‌دهد و این مساله باعث می‌شود رابطه جنسی طبیعی برای فرد چندان لذت‌بخش نباشد که این موضوع در دراز مدت به کاهش میل جنسی زوجین می انجامد.

کاهش اعتماد به نفس

بسیاری از افرادی که مخاطب پورن هستند نمی دانند آنچه می بینند صرفا یک محصول تجاری برای فروش است و تولید کنندگان آن برای فروش هرچه بیشتر از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند. برای مثال مردان مخاطب پورنوگرافی اغلب اندازه آلت تناسلی خود را با بازیگران مرد فیلم مقایسه کرده و تصور می کنند آلت کوچکی دارند. مساله مشابهی در مورد زنان هم رخ می دهد. بازیگران زن در این فیلم ها اغلب اندامی زیبا و کاملا تحریک کننده دارند و این موضوع نه تنها باعث می شود زنان عادی از اندام خود ناراضی شوند بلکه موجب نارضایتی همسرانشان هم می شود. از طرف دیگر افراد به غلط تصور می‌کنند که رابطه جنسی صحیح باید شبیه به آنچه در فیلم می بینند باشد. برای مثال دخول طولانی به مدت یک ساعت یا حتی بیشتر ! و چون نمی توانند آن را تجربه کنند، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و نسبت به خود و همسرشان احساس بدی پیدا می کنند.

پورن دلیل بی‌اعتمادی زوجین

جدا از تاثیر پورنوگرافی بر رابطه زناشویی زوجین، تماشای این فیلم‌ها می تواند بر روابط بین فردی افراد هم اثر گذار باشد. این فیلم‌ها زنان را موجوداتی نشان می دهند که تنها به دنبال عشوه‌گری و ترغیب مردان به رابطه جنسی هستند. همچنین همه مردان هم در آرزوی رابطه جنسی با زنان متنوع نشان داده می شوند. این کلیشه به طور ناخودآگاه نگاه افراد به روابط زن ومرد را تغییر داده و می تواند منجر به بی‌اعتمادی زن و شوهر ها به یکدیگر شود.

پورن موجب بی اعتمادی زوجین

الگوهای تحریک جدید و مخرب

یکی از آثار مخرب تماشای پورن، ارائه الگوهای جدیدی برای رابطه جنسی است. در بعضی از این فیلم‌ها افراد با چندین شریک جنسی مختلف به طور همزمان که ممکن است همجنس یا دوجنسه هم باشند و یا با افراد کم سن و سال رابطه جنسی برقرار می‌کنند. به دلیل اثر کولیج که پیشتر گفته شد مغز مردان پس از مدتی تحریک به وسیله پورن ، به دنبال شرکای جنسی جدید و روش‌های متنوع خواهد بود.  در صورتیکه این تغییر سلیقه از دنیای تخیلی به دنیای واقعی سرایت کند و فرد به دنبال تجربه این الگوها در دنیای واقعی باشد ، روابط زوجین می تواند به شکل مخربی تحت تاثیر قرار گیرد.

جمع بندی

متاسفانه امروزه تماشای محتوای پورنوگرافی برای بسیاری از مردان و زنان با هدف تحریک بیشتر در رابطه جنسی امری طبیعی شده است در حالیکه روانشناسان اثرات سوء این الگوهای نامناسب را بسیار بیشتر از تاثیرات مثبت احتمالی ان می دانند. طبق آمار دو سوم مخاطبان فیلم‌های پورن مردان و یک سوم زنان هستند.


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *