دانستنی های جنسی

پریود مردانه چیست؟

وقتی صحبت از پریود یا عادت ماهیانه به میان می آید، دردهای شکمی و یا تغییر خلق بانوان اولین چیزی است که به ذهن میرسد. در این دوره بخشی از دیواره رحم تخریب و بازسازی میشود تا شرایط برای تخمک گذاری بعدی فراهم گردد. همچنین به دلیل تغییرات هورمونی در بدن، زنان عمدتا روحیه بهانه جویی و پرخاشگری را در طی این دوره تجربه میکنند. اما آیا فقط زنان دچار عادت میشوند یا ممکن است مردان هم پریود را نجربه کنند؟ در ادامه این مقاله از مسترکاندوم ( فروشگاه آنلاین خرید کاندوم و محصولات زناشویی ) با ما همراه باشید تا به بررسی پدیده پریود مردانه بپردازیم.

پریود مردانه چیست؟

مسلما مردان به جهت نداشتن رحم، علائم فیزیکی پریود در زنان مثل درد در ناحیه شکم یا خونریزی را تجربه نمیکنند. آنچه در زنان و مردان از این لحاظ مشترک بوده و سبب نامگذاری پریود مردانه است، تغییر خلق و خو به دلیل نوسانات هورمونی میباشد. در مردان این عارضه به سندورم بد خلقی مردانه یا Irritable Male Syndrome معروف است. در طی این دوره مردان به شدت به محرک های بیرونی حساس شده و ممکن است به سرعت عصبانی شوند. هرچند این پدیده در مردان نظمی مشابه پریود در زنان را دارا نیست، اما چون ممکن است در طی روزهایی در ماه بی نظمی هورمونی در مردان رخ داده و موجب تغییر رفتار در آنها گردد، نام پریود مردانه را برای آن انتخاب کرده اند. درست مانند زنان که در این شرایط لازم است از سوی همسر خود مورد توجه و محبت قرار گیرند، مردان هم نیاز به توجه همسر برای کسب آرامش و گذر از شرایط به وجود آمده دارند. شایان ذکر است شدت پریود مردانه در مردهای مختلف متفاوت بوده و رابطه مستقیمی با میزان اختلال هورمونی ایجاد شده دارد. واضح است که هر چقدر نظم هورمونی بدن بیشتر دستخوش تغییرات شود، شدت تحریک پذیری فرد هم بیشتر خواهد بود.

پریود مردانه

نشانه های پریود مردانه

همانطور که در بالا به ان اشاره شد، عصبانیت نشانه اصلی عارضه سندروم بد خلقی مردانه است. از سایر نشانه ها میتوان به حس غمگین بودن و ناراحتی، تحریک پذیری بالا، مشکل در خلق و خو و به طور کلی تغییر در روحیات از نشاط تا اندوه و روحیه تهاجمی اشاره کرد. این نشانه ها در طول ماه میتواند یک یا چند بار تکرار شده و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.  همچنین مطالعات نشان میدهد مردان عمدتا از بروز این تغییرات در بدن خود اطلاع کافی ندارند!

علل پریود مردانه

آزمایش های انجام شده روی گونه های مختلف جانوری نشان میدهد که با پایان فصل جفت گیری و کاهش میزان تستوسترون در جنس نر، رفتارهای تهاجمی در آنها افزایش میابد. اما در مورد انسان عارضه پریود مردانه صرفا مربوط به کمبود تستوسترون نبوده و همزمان با آن افزایش کورتیزول و کاهش سروتونین میتواند منجربه تشدید علائم شود. نکته جالب توجه در این زمینه این است که تغییرات هورمونی مربوط به سندروم بد خلقی مردانه میتواند به جای ماهیانه در برخی شرایط روزانه رخ دهد!

نقش افزایش وزن در پریود مردانه

افزایش وزن یکی از عوامل ابتلای مردان به این عارضه است. علت این است که با تغییر وزن، سلول‌های چربی در تبدیل تستوسترون به استروژن فعال تر شده و این منجربه کاهش تستوسترون و افزایش میزان تحریک پذیری در فرد میشود.

علائم پریود

نقش استرس زیاد در پریود مردانه

یکی از دلایلی که منجر به کاهش سطح تستوسترون در خون میشود، تحمل فشار و استرس به مقدار زیاد است. استرس مدام و شدید به طور جدی بر رفتار و احساسات آقایان اثر گذار است.

نقش استفاده از برخی داروها در پریود مردانه

مصرف داروهای هورمونی شبیه آنچه برخی ورزشکاران استفاده میکنند، باعث برهم خوردن نظم هورمونی در بدن شده و این مساله موجب بروز تغییراتی در خلق و خوی افراد میشود. همچنین مصرف برخی داروها مثل داروهای استروئیدی میتواند منجربه بروز اختلال در ترشح تستوسترون شده و علائم پریود مردانه را تشدید کند.

نقش سبک زندگی در پریود مردانه

رژیم غذایی مملو از پروتئین و فاقد کربوهیدرات موجب کاهش سطح سروتونین در خون میشود و کاهش سروتونین به بروز علائم مربوط به عادت ماهیانه مردانه می انجامد. بنابراین باید حتی الامکان از غذاهای چرب پرهیز کرده و مصرف کافی سبزیجات را در رژیم غذایی خود فراموش نکنید. همچنین باید مصرف الکل و شکر را به حداقل برسانید.

نشانه های پریود

زندگی جنسی فرد عامل دیگری است که در بروز این عارضه نقش دارد. همانطور که گفته شد بالا رفتن میزان سروتونین در خون، باعث نشاط و کاهش آن، منجر به بروز علائم پریود مردانه میشود. تحقیقات نشان داده همبستر شدن برای مردان برابر با افزایش ترشح سروتونین است.

خواب ناکافی و یا نامنظم هم از عواملی است که میتواند به آشکار شدن نشانه های پریود مردانه کمک کرده و یا حتی آنرا تشدید نماید. بدن یک فرد بزرگسال به روزانه 7 الی 8 ساعت خواب نیاز دارد و پزشکان توصیه میکنند که بهتر است این خواب به صورت پیوسته و در طول شب ( ساعات تاریکی ) باشد.

درمان پریود مردانه

با توجه با آنچه گفته شد، از آنجاییکه سندروم  بدخلقی مردانه به دلیل نوسانات هورمونی بروز میکند، امکان پیشگیری کامل در مورد آن وجود ندارد و صرفا میتوان شدت آنرا با توجه کردن به یک سبک زندگی سالم که تامین کننده نیازهای بدن باشد به حداقل رساند:

√ رژیم غذایی شما باید سرشار از سبزیجات و کمتر شامل پروتئین باشد. البته این به معنای کاهش شدید در مصرف پروتئین نیست بلکه به معنای افزایش نسبت مصرف سبزیجات در مقابل منابع پروتئینی مثل گوشت و تخم مرغ است. خوردن مواد قندی به ویژه قبل از صرف نهار باید به شدت محدود یا منع شود. همچنین خوردن وعده صبحانه به طور کامل بسیار ضروری است.

√ فعالیت های ورزشی را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید. مطالعات نشان میدهد ورزش منظم به حفظ تعادل هورمونی بدن کمک میکند. ورزش با افزایش شادابی و نشاط و کمک به حفظ سلامت روحی و جسمی، نقش مهمی در کاهش علائم پریود مردانه دارد.

پریود مردانه

√ استرس و اضطراب را تحت کنترل درآورید. برای مقابله با استرس و فشارهای مالی و شغلی از روش هایی مثل مراقبه، یوگا و… کمک بگیرید. حتی نداشتن علاقه و بی میلی به شغل و کار روزانه میتواند به افزایش میزان تحریک پذیری در مردان منجر شود. بنابراین سعی کنید به هر طریق ممکن استرس و فشار را در خود به حداقل برسانید.

همچنین خواندن این مقالات هم پیشنهاد میشود :

اندازه طبیعی آلت مردانه چقدر است؟

خود ارضایی و عوارض وحشتناک آن

انواع قرص تاخیری و عوارض آنها


 

یک دیدگاه در “1”

  1. نسیم گفت:

    فرقش این که پریود زنانه ماهی یکباره ولی پریود مردانه بعضی وقتا روزی چند دفه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *